Új kezelési lehetőség az allergiában

Vágólapra másolva!
Brit kutatók olyan célfehérjét azonosítottak, amely az allergia - szénanátha, asztma, ekcéma és egyéb allergiás megbetegedések - hatásos kezelésének kulcsa lehet.
Vágólapra másolva!

Az allergiás folyamatok beindításában és fenntartásában központi szerepet játszanak az ún. hízósejtek által termelt kémiai anyagok. A hízósejtek aktiválódását két fő tényező váltja ki: az allergént kötő specifikus IgE-ellenanyagok, illetve az ún. őssejt-faktor. Mindkét tényező a p110delta nevű fehérje működését fokozza, ami végső soron az allergiás folyamatokat beindító és fenntartó kémiai anyagok termelését és felszabadulását eredményezi. (A folyamatit részleteit lásd a cikk második részében.)

Az angliai kutatók a p110delta fehérje szerepét egereken vizsgálták. Kísérleteik eredményei szerint azon egerek hízósejtjei, amelyeknél genetikai vagy gyógyszeres úton kiiktatták a p110delta működését, nem reagáltak sem az őssejt-faktorra, sem az allergént kötő IgE-ellenanyagra. A p110delta gátlása megakadályozta az ún. anafilaxiás reakció kialakulását is. (Időnként a hízósejtek által termelt kémiai anyagok olyan nagy mennyiségben szabadulnak fel, hogy egész testre kiterjedő reakciót váltanak ki, mint például az egész testen jelentkező csalánkiütés, vérnyomáscsökkenés, sokk, eszméletvesztés. Az allergia ezen súlyos, életveszélyes válfaját anafilaxiának nevezik.)

A hízósejtek p110delta nevű fehérjéjének kiiktatása tehát hatékonyan csökkentette egerekben az allergénre adott allergiás reakciók mértékékét. Az eddig egyedülálló eredményt a londoni Ludwig Intézet kutatói publikálták a Nature-ben (2004 Oct 21;431(7011):1007-11.). Ezek az eredmények megalapozhatják egy olyan gyógyszer kifejlesztését, amely hatékonyan képes gyógyítani a különböző allergiás megbetegedéseket.

Mi zajlik le a szervezetben az allergiás reakció kialakulása során?

Ha egy allergiás ember érintkezik egy allergénnel, események sorozata zajlik le.

Az érzékennyé válás folyamata:

1. Az immunrendszer falósejtjei bekebelezik az allergént.
2. A immunrendszer T-sejtei azonosítják az allergénből származó antigént.
3. A T-sejtek olyan anyagokat bocsátanak ki, amelyek aktiválják az immunrendszer B-sejtjeit.
4. A B-sejtek egy speciális ellenanyagot, az ún. immunglobulin-E molekulákat (IgE) kezdik termelni az allergén ellen.
5. Az ellenanyagok hozzákapcsolódnak az immunrendszer hízósejtjeihez. A hízósejtek nagy számban találhatóak a légutakban és a bélrendszerben, ahol az allergének a szervezetbe juthatnak.

Az allergiás reakció:

6. Ha a szervezet ismét találkozik az adott allergénnel, az allergén hozzákötődik az érzékennyé vált hízósejtekhez.
7. A hízósejtek számos kémiai anyagot bocsátanak ki (például hisztamint).
8. A kibocsátott kémiai anyagok központi szerepet játszanak az allergiás reakciók - viszketés, orrfolyás, stb. - kiváltásában.