Zavart kelthet a munkahelyen a fiatal vezető

Vágólapra másolva!
Bonyolult helyzet állhat elő, ha a dolgozóknál fiatalabb vezető kerül a csapat élére. Sokan ugyanis elviselhetetlennek érzik a fiatalabb, kevesebb szakmai tapasztalattal, ám nagyobb hatalommal rendelkező személy jelenlétét. Különösen az új főnöknél 5-10 évvel idősebbek viselik nehezen az új szituációt. 
Vágólapra másolva!

"A fiatal vezetőt gyakran bírálhatják a rövidebb szakmai előélet, a hiányos élettapasztalat és a kevesebb életbölcsesség miatt. Ám a korszerű kommunikációs technológiák, a gyorsaság, a dinamizmus, a szokásostól eltérő, újszerű látásmódjuk miatt igenis sikeresek lehetnek" - magyarázza Visegrády Tamás, a PSP Siklóssy & Partners ügyvezető igazgatója.

Gyakran ellenségesen fogadják

Ám ezt a nézetet nem mindenki osztja. "A közelmúltban egy javarészt mérnököket foglalkoztató cég keresett vezetőt. A megbízó azonban azzal indított a tárgyaláson: nem kérnek a fiatal vezetőkből, mivel a munkatársak úgyis kifúrják majd. A példa nem egyedi " - mondta Molnár Ágnes, a Made-Info Szervezetfejlesztési és Vezetési Tanácsadó Kft. ügyvezető igazgatója, aki azt is hozzátette: amennyiben a fiatal vezető képtelen kezelni a helyzetet, ellenlábasai 1-3 hónapon, ritkább esetben fél éven belül kipiszkálják pozíciójából.

Főként az 5-10 évvel idősebbeket zavarja a fiatal vezető

Molnár Ágnes úgy tapasztalta: míg az idősebb generációhoz tartozókat általában nem zavarják a szakmailag és a vezetésre is alkalmas fiatal vezetők, a főnöknél 5-10 évvel idősebb beosztottak hozzáállása már jóval kritikusabb lehet. A rivalizálás és a szakmai féltékenység miatt a saját vagy hasonló korosztály veszélyesebb közeg lehet az új vezető számára. Az ellenállás számos formát ölthet: nem követik utasításait, vitáznak, ellenkeznek vele, figyelmen kívül hagyják a kéréseit, a határidőket, miközben minden lehetséges eszközzel próbálják kikezdeni az új vezető tűrőképességének határait.

Alapos indoklással elfogadtatható a kinevezése

A fiatalabb vezető helyzete még mostohább lehet, ha szakmailag valóban alkalmatlan a posztra vagy mindenféle előzetes kommentár nélkül, kívülről érkezett a céghez. Visegrády Tamás úgy látja: mivel az ellenállás gyakran bizalmatlanságon alapul, a vezető kinevezőjének a felelőssége bevezetni és elfogadtatni a kollégákkal a fiatal felettest.

A kinevezőnek is nagy a felelőssége

"Amennyiben képes megnyugtatóan és hitelesen megindokolni a választást, a fiatal vezető szakmai kompetenciáját, hozzáértését, alkalmasságát, tehetségét és a benne rejlő perspektívát, vonzóvá tenni a személyiségét, a beosztottak is könnyebben elfogadják az új helyzetet." Azt sem árt tudatosítani a dolgozókban: a fiatalság önmagában nem jelent alkalmatlanságot a vezetői szerepre.

Igyekeznie kell megismerni a beosztottakat

Mindemellett a fiatal vezető is rengeteget tehet önmaga elfogadtatásáért. Az első időszakban törekedniük kell a munkatársak bizalmának kiérdemlésére. Amennyiben újonnan érkezett a céghez, igyekeznie kell kiismerni és megérteni a kollégák munkakörét, szempontjait, körülményeit és minden helyzetben segítőkésznek mutatkozni. Ebben sokat segíthet egy "kezelési útmutató"- azaz némi előzetes információ a vezető részére a leendő munkatársak erősségeiről, főbb jellemzőiről.

Az idősebb kollégák szaktudásukkal segíthetnek

A fiatal vezetőnek azt is tudatosítania kell magában: az idősebb beosztottakat épp felhalmozott szakmai- és élettapasztalatuk, szélesebb látókörük, kiforrottabb helyzetértékelő képességük és körültekintésük miatt nélkülözhetetlenek a munkahelyen.

A fiatal vezetőnek a hatékony együttműködés érdekében az idősebb kollégák tudását is becsülnie kell, korukat pedig nem szabad hátránynak látni. "A világszerte például szolgáló japán vállalatmenedzsmentben a munkavállalók 42 évesen érik el a szakmai kiteljesedés csúcspontját" - tette hozzá Visegrády Tamás.

Takács Gabriella