Drámai pillanatok az álláspiacon

Vágólapra másolva!
Eredetileg humoros állásinterjúkat szerettünk volna a 2009-es évből felidézni fejvadászok segítségével. Úgy tűnik azonban, a válság keresztülhúzta számításainkat. Az interjúztatók ugyanis inkább drámai eseményekről és tanulságokról számoltak be. Helyzetkép 500-szoros túljelentkezésről, "technikás", "helyezkedős" és "csalódott" álláskeresőkről.
Vágólapra másolva!

Eredetileg humoros állásinterjúkat szerettünk volna a 2009-es évből felidézni fejvadászok segítségével. Úgy tűnik azonban, a válság keresztülhúzta számításainkat. Az interjúztatók ugyanis inkább drámai eseményekről és tanulságokról számoltak be. Helyzetkép 500-szoros túljelentkezésről, "technikás", "helyezkedős" és "csalódott" álláskeresőkről.
A gazdasági krízis hatásai alaposan rányomták a bélyeget a személyzeti tanácsadó cégek álláskínálatára is. "2009-ben gyakorlatilag a korábbi állásajánlat-mennyiség fele állt az álláskeresők rendelkezésére. Ehhez képest ezekre csaknem négyszer annyian jelentkeztek, mint korábban. Volt példa arra is, hogy 500-an pályáztak egyetlen marketingasszisztensi pozícióra"- hozott példát Kovács András, a Grafton Recruitment ágazatvezetője.

Pályázni minden pozícióra

A"sok az eszkimó, kevés a fóka" effektus bizony alaposan megváltoztatta a pályázók hozzáállását, érvényesülési technikáit is. A fejvadász cég munkatársai a csendes kétségbeeséstől a megindító jeleneteken át a hangos felháborodásig sok mindent megtapasztalhattak az irodában az álláskeresők részéről. "Egy felháborodott informatikus például annyira dühbe gurult, hogy szinte falhoz taszította az épp jelen lévő tanácsadót az üvöltésével, majd csalódottan elviharzott az irodából."

Gyakorivá vált a pályázók részéről minden álláshirdetésre válogatás nélkül pályázni, hátha valamelyik majd sikerrel jár. Elegendőnek vélték kizárólag a jó kommunikációs készséget a HR-asszisztensi, értékesítői állásokra. Ez a technika azonban nem működőképes. A pályázó ezzel inkább komolytalannak tűnik, mintsem ambiciózusnak.

Ferdítések az önéletrajzban

Akadtak, akik kreatívan megírt önéletrajzukkal akartak kitűnni. Ez nem is lett volna gond, ha a kreativitás nem a tények kozmetikázását jelentette volna. Volt olyan pályázó, aki hívatlanul toppant be az irodába és azonnal, helyben érdeklődött vagy kért állást.

"A hívatlanul érkezők többnyire már a korábban elküldött pályázatokkal kapcsolatban vártak visszajelzéseket, ezért jöttek. Ilyenkor - ha még nem kaptak visszajelzést - rendszerint kérdőre is vonták a tanácsadókat, nem történt-e tévedés az adatfeldolgozás során, mi az oka annak, hogy nem kaptak visszajelzést vagy épp nem őket választották" - magyarázza Kovács András.

Keresik a kapcsolatot a fejvadásszal

Úgy tűnik, az álláskeresők egyre fontosabbnak tartják, hogy jó viszonyt tartsanak fent a személyzeti tanácsadókkal "Míg régebben legfeljebb egy visszafogottan udvarias "Köszönöm" hangzott el azoktól, akiket kiértesítettem, hogy adott cég mégsem őket választotta a kiszemelt pozícióra, mostanra tudatosabbakká váltak a pályázók. Egyre többen törekednek a kontaktus fenntartására: például megkérnek, mutassak rá a kritikus pontokra a pályázatukban, vagy hasonló ajánlat esetén feltétlenül értesítsem ki őket" - észlelte Herczku Mónika karrier-tanácsadó.

Hívatlanul érkeznek a céghez

A válság emellett a karrier-tanácsadók felkeresésének módjában is tetten érhető. "Rengetegen toppannak be tanácsadásra az utolsó pillanatban, amikor már minden kötél szakad. Ilyenkor gyakran két éve is állástalan az ügyfél, szinte minden tartalékát felélte és azonnali megoldást szeretne látni" - mondja Herczku.
Az álláskereső-fejvadász kapcsolat szorosabbá válását emelte ki a válság hozadékaként Fazekas Zsolt, a HILL International ügyvezető igazgatója. "A kialakult helyzet nyomán alkalmunk volt egy kicsit részletesebben elbeszélgetni az álláskeresőinkkel és jobban megismerni őket. Bensőségesebbé vált velük a viszonyunk és gyakran fordultak át az interjúk személyes útmutatásba, karrier-tanácsadásba"- mondta.

Takács Gabriella