Hazatérés külföldről: nem diadalmenet

Vágólapra másolva!
Pontos statisztika nincs, de egyre több magyar munkavállaló jön vissza Nyugat-Európából a gazdasági válság és az ottani leépítési hullám következményeként. Pénzügyi elemzők, szállítmányozók, építőipari szakmunkások, vendéglátósok érkeznek haza Londonból, Bécsből, Dublinból. Azt hiszik, gyorsan álláshoz jutnak. Ám külföldről érkezve inkább előítéletekbe és elutasításba botlanak.
Vágólapra másolva!

Gyors diadalmenetként tervezik, aztán az első álláspályázatok és interjúk sikertelensége után kiábrándultságba csap át a külföldről visszatérő magyar munkavállalók többségének hangulata. Éppen ezért a hazatérőknek jó tanács, hogy a magyarországi álláskeresést már a kinti felmondási idő alatt alapozzák meg. Fel kell rá ugyanis készülni, hogy a hazatérés és az itthoni munkakezdés között fél-egy év is eltelhet.

Közösségi portálon és az iparkamaráknál sem árt szétnézniük

"A hazatérésre készülőknek előre kell menekülniük. Hazajövetel előtt célszerű napi szinten olvasni a magyar sajtót és alaposan áttanulmányozni a hazai álláspiac kínálatát az interneten" - ad tanácsot Juhos Andrea, a DBM Magyarország ügyvezető partnere. Hozzáteszi, hogy a közösségi portálok (például az iwiw) ugyancsak rengeteget segíthetnek a kapcsolatok ápolásában, az álláskeresésben. A keresésnél célszerű utánanézni a tulajdonosi kör hátterének. Ha mód van rá, a megfelelő profilúnál szemezgetni a magyarországi ajánlatok közül. Aki például évekig Németországban vállalt munkát, a kinti munkakultúra megismerése után sokkal nagyobb eséllyel indulhat az álláskeresésben egy német tulajdonú vállalatnál. Lehet tájékozódni a neten a helyileg illetékes hazai iparkamarákon keresztül is: ezeknél a képviseleteknél rendszerint hasznos információkkal szolgálnak arról, melyik külföldi tulajdonú vállalat milyen munkakörökben hirdetett üresedést"

Előítéletek: magas bérigény, mohó karriervágy

Juhos Andrea szerint a fenti tanácsokat megfogadva több éves külföldi munkavállalás után hazatérve sem lehetetlen elhelyezkedni: de be kell kalkulálni, hogy külföldről frissen érkezett álláskeresőként számos munkaadói előítélettel kell majd megküzdeniük. Gyakori munkáltatói aggodalom a külföldről érkezettek túlzott bérelvárása. Másik jellemző félelmük - különösen a több éves szakmai tapasztalattal rendelkező jelöltek kapcsán - hogy teljesen kiestek a hazai rutinból, nincsenek tisztában a jelenlegi körülményekkel, miközben kapcsolatrendszerük is jócskán megkopott az elmúlt években. A tanácsadó szerint azonban mind az anyagiak, mind a kapcsolati tőke terén megalapozatlanok az aggodalmak. "Önálló, idegenben már bizonyított emberek megalapozott döntéséről van szó, akik tisztában vannak a döntéseik súlyával - így természetesen a hazai bérkilátásokkal is. A hazajövetel mellett többségük amúgy is érzelmi szempontokat - honvágy, családtagok, hozzátartozók, barátok hiánya, hazai munkakultúra gyarapítása a kint szerzett tudással és szakmai tapasztalattal- sorakoztat fel. A pénz másodlagos szempont. A kapcsolatápolás hiányára hivatkozás pedig az internetes kommunikáció korában pusztán kifogás" - érvel a tanácsadó a külföldről hazaérkezett dolgozók mellett.

Kultúrsokként hat a zsebbe fizetés, a kényszervállalkozói lét

A cégek és a külföldi munkatapasztalattal érkezők egymásra találását gyakran a zűrzavaros, hazai munkaerőpiaci viszonyok is nehezítik, akadályozzák. Joó Zsuzsanna karrier-tanácsadó például több alkalommal tapasztalta a hozzá tanácsért fordulóknál: a hazatérőket gyakran kulturális sokként érik az itthon tapasztaltak. "Többségük a tengerentúlon és Nyugat-Európában töltött évek alatt tiszta, kiszámítható, átlátható, jogi szempontból is biztonságot nyújtó munkakörülményekhez szokott, ahol nincsen mellébeszélés, variálás. Az itthon sajnos gyakran tapasztalható kedvezőtlen körülmények - számlázás kényszervállalkozóként, vagy munkaviszony nem teljes bérrel bejelentve, kifizetetlen túlórák, áttekinthetetlen vagy szabadon variálható munkaköri leírás, megspékelve az új ötletekre, a szakmai fejlődésre legkevésbé sem fogékony munkakörnyezettel - már nem elfogadhatók számukra. Így persze szóba sem jöhetnek az ilyen lehetőségek az álláskeresésnél " - summáz.

Gyakori munkaadói félelmek a visszatérőkkel szemben

- nehezen illeszkednek be a csapatba
- arrogáns viselkedés
- pozícióféltés-például a klasszisokkal jobb nyelvtudás miatt
- túlzott fizetési elvárás
- nincs lehetőség referenciát kérni az előző munkáltatótól

A visszatérők erényei

- megbízható nyelvtudás
- idegen kultúra ismerete
- nyugati szervezeti és munkakultúra ismerete
- bizonyított nemzetközi alkalmazkodóképesség
- tanulékonyság
- nemzetközi kapcsolatrendszer

Takács Gabriella