Karrierbuktató lehet a gyors vezetői kinevezés

Vágólapra másolva!
Diplomahalmozás, a nyelvtanulás elhanyagolása, beragadás egy pozícióba. Néhány példa, milyen veszélyek leselkednek a karrierre vágyó munkavállalókra. Tudatos tervezéssel elkerülhetőek, mégis sokan esnek bele a karrierépítés csapdáiba. A legnagyobb buktatókat foglaljuk össze.
Vágólapra másolva!

A frissdiplomásokra leselkedő veszély, ha kitolják a munka világába való belekóstolást és az álláskeresés helyett másoddiplomás képzésbe menekülnek. "Egy 29 éves hölgy ügyfelem például egymás után négy diplomát szerzett. Ezzel gyakorlatilag meg is pecsételte a sorsát, hiszen hiába tanult hosszú évekig, hiába szerezte meg az elméleti tudást, a munkaerőpiacon ezzel nem előnyt szerzett, inkább hátrányba került. Persze, ha a tanulás mellett dolgozott volna, akkor kiváló lehetőségeket kapott volna. Így viszont több hónapos keresés után is állástalanul tengődött" - mesélte Kiss Gabriella karriertanácsadó.

Válasszunk tudatosan cégtípust

A munkatapasztalat minél gyorsabb megszerzése tehát elengedhetetlen. Ezt egyébként mind kis cégnél, mind multinál megszerezheti a dolgozó, ugyanakkor az is tény, hogy csak a kezdetekben mindegy, hogy milyen jellegű vállalatot választ az illető. A későbbiekben azonban tanácsos valamely nagyvállalatnál folytatni a karriert - ahonnan viszont már egyáltalán nem ajánlott kisebb céghez váltani. Ott ugyanis bennragadhat az adott pozícióban a dolgozó, és csak igen nehezen juthat feljebb.

Az egyetemi, főiskolai gyakorlaton a lényeg a munkatapasztalat-szerzésen van bármilyen cégnél, az első álláskeresésnél azonban már érdemes szem előtt tartani, milyen típusú cégnél képzeljük el a jövőt. Kis cégnél általában egy munkakörben szélesebb skálán mozognak a feladatok, könnyebb az egyéni ötletek keresztülvitele, ám nincs előrelépési lehetőség, kevés a vezetői poszt.

A multik ezzel szemben valamelyest "beszűkültebb" munkakört ajánlanak, viszont jobb karrierkilátásokkal. "Egy marketinges például két-három éven belül csoportvezetővé válhat egy multinál, egy 20-30 fős cégnél viszont várhatóan több év múltán is csak mint marketinges tevékenykedhet. Hasonló okok miatt kerülendő a közszféra is a karrierre vágyóknak, ahol szintén előfordulhat, hogy nem sikerült fentebb lépni az áhított szintre" - mondott példát a Porta Labore Személyzeti Tanácsadó cég ügyvezetője.

A vezetői munkakör túl korai elfogadása is egy hiba

A karrierépítőkre leselkedő másik veszély a gyors vezetői kinevezés. "Sokan esnek abba a hibába, hogy kissé felelőtlenül azonnal igent mondanak, és csak a munkakör betöltése során döbbennek rá, hogy túl sokat vállaltak. Ekkor pedig már túl késő, a helyzetből csak ritkán tud pozitívan kikerülni a dolgozó, általában az ilyen szituációknak elbocsátás vagy lefokozás a vége. Ez viszont egyértelműen többet árt a karriernek, mint amennyit használ" - jelentette ki Cservenyák Tamás, a DBM Hungary ügyvezető partnere.

Ám nemcsak emiatt veszélyes a gyors előrejutás. "A 35-40 évesen felsővezetői, vezérigazgatói pozícióba kerülők a tapasztalatok szerint hamar kiégnek, ráadásul a kiégésen segítő váltás sem lesz egyszerű számukra. A piac igen telített, kevés az ilyen jellegű munkakör, nem sok az esély van arra, hogy újfent ilyen magas pozíciót szerezzenek" - tette hozzá.

Négy-öt évenként érdemes váltani

Ugyanakkor az sem megoldás, ha valaki öt-hat esetleg hét évet tölt el ugyanabban a pozícióban ugyanazokkal a feladatokkal. "Ideális négy-öt évenként váltani, ennyi idő elteltével már keresni kell a lehetőséget a feljebb lépésre. Ha az adott munkáltatónál ez megvalósíthatatlan, akkor egy másik cégnél kell próbálkozni" - tanácsolja Cservenyák Tamás.

A folyamatos munkahelyváltások viszont kerülendők. Megbízhatatlannak és kevésbé céltudatosnak vélik a cégek azt a dolgozót, aki félévente új munkahelyen próbál szerencsét, és nagy valószínűséggel nem is szívesen bíznak rá nagy felelősséggel járó pozíciót.

Gondolják át a kiküldetés elfogadását

A karriertanácsadók elmondták: a kiküldetések elfogadásával szintén nem árt óvatosnak lenni. A külföldi munkatapasztalat-szerzés mindig nagyon csábító, ám mégis tudni kell visszautasítani azt. Különösen abban az esetben, ha a szerződésben nem rögzítik azt, hogy a dolgozó a kiküldetés után visszatérhet régi pozíciójába vagy egy attól egy szinttel magasabb munkakörbe. Ennek hiányában semmiképp nem tanácsos elfogadni az ajánlatot.

A kiküldetés emellett azért is veszélyes lehet, mert a kint töltött két-három év alatt a munkavállalók hozzászoknak az ott biztosított életszínvonalhoz, körülményekhez, ráadásul hazatérésük után csak nagyon nehezen tudnak visszailleszkedni a csapatba - ami elképzelhető, hogy idő közben teljesen kicserélődött. Épp ezért, néhány hónapra valóban érdemes kimenni, viszont a több évre szóló megbízások alaposan átgondolandók.

Az MBA-vel várni kell

A fentieken kívül gyakori hibaként emlegették a tanácsadók az MBA képzések túl korai elvégzését is. "A fiatalok gondolkodás nélkül belevágnak a menedzserképzésbe, amit viszont nem érdemes elvégezni bármiféle munkatapasztalat nélkül. Több millió forintjuk veszik így el, munkaerőpiaci értékük növekedése nélkül" - értettek egyet a szakértők.

A leggyakoribb karrierbuktatók

Diplomahalmozás munkatapasztalat-szerzés nélkül
MBA közvetlenül a diplomázás után
Gyors vezetői pozícióba jutás
"Beragadás" egy pozícióba, éveken át változatlan munka
A nyelvtanulás elhanyagolása
Külföldi kiküldetés a visszatérés tervezése nélkül

Oroszi Babett