Nem ajánlott a hideg hívás a korosabb álláskeresőknek

Vágólapra másolva!
Negyvenöt év felett nem a hagyományos álláskeresési technikák vezetnek célhoz. A személyes kapcsolatoknak nagyobb a szerepe, részben a munkáltatók előítélete miatt. Kiss Gabriella karriertanácsadót kérdeztük a korosabb álláskeresők elhelyezkedési stratégiáiról.
Vágólapra másolva!

Egy 45 év feletti több szempontból is problémás lehet az elhelyezkedés. "A multinacionális vállalatok elsősorban a fiatalabb generációt igyekeznek megszerezni maguknak. Ráadásul a kis- és középvállalkozásoknál is akkor van nagyobb esélyük az elhelyezkedésre, ha valamilyen speciális tudással rendelkeznek, vagy ha saját területükön olyan tapasztalatra tettek szert, amellyel egy fiatal kevésbé tudja felvenni a versenyt" - mondja Kiss Gabriella karriertanácsadó, az Aim To Please Személyzeti Tanácsadó Iroda vezetője.

Vezetői múlttal könnyebb

Szerencsésebb helyzetben vannak a több éves vezetői tapasztalatot felmutatni tudók. Őket tárt karokkal fogadják a cégek a komolyabb szakmai tudást igénylő manageri pozícióikba. Gazdasági vezetőként, marketingvezetőként, vagy épp építésvezetőként, vezető mérnökként hamar elhelyezkedhetnek - legalábbis azok, akik rendelkeznek a kellő nyelvtudással, emellett szakmai ismereteiket is évről évre frissítették.

Először ismeretségi körben érdeklődjünk

Mi a helyzet azokkal, akik az évek során nem vezetői, hanem alkalmazotti státuszban tevékenykedtek?Nekik akár hat hónapba-egy évbe is telhet az álláskeresés - tudtuk meg. Munkaszerzésük legnagyobb gátja a velük kapcsolatban elterjedt előítéletek, miszerint koruknál fogva nem elég dinamikusak, kevésbé rugalmatlanok, ráadásul sem nyelvtudásuk, sem számítógépes ismereteik nem ütik meg az elvárt szintet.

"Épp ezért számukra nem is a szokások módszerek alkalmazása ajánlott. A 45-50 év feletti álláskeresők elhelyezkedésére leginkább a kapcsolati tőkén keresztül van esély. Tanácsos tehát először fellapozni telefonkönyvüket és megkeresni mindazokat, akik esetleg segítségükre lehetnek" - ad tippet Kiss Gabriella.

"Ha az ismerősök, barátok, volt kollégák nem tudnak mit tenni, ajánlott összeállítani egy tartalmas önéletrajzot és egy remek összegzést tartalmazó motivációs levelet, majd böngészgetni a hirdetéseket. Kiemelkedően fontos ezen dokumentumok tökéletes, átgondolt összeállítása, elkészítése" - figyelmeztet a karriertanácsadó.

Az interjú már fél siker

Kiss Gabriella tapasztalatai szerint, ha sikerül eljutniuk az interjúkig, onnan már kedvező esélyekkel indulhatnak a fiatalabbakkal szemben. A beszélgetéseken ugyanis már nem a kor dönt - ez ugyanis a cv-ből kiderül -, hanem elsősorban az illető személyisége és szakmai tudása. Ha az illeszkedik a vállalat igényeihez, akkor az évei számától függetlenül elnyerheti a pozíciót.

Motivációs levél: több órát foglalkozzunk vele

A motivációs levél tartalmilag megfelelő kialakítása esetükben rendkívül fontos. Ha kell, szánjanak rá több órát. Segítségével tudják ugyanis meggyőzni a munkáltatókat arról: az előítéletek rájuk nem vonatkoztathatók.

"A levélben tanácsos példákkal illusztrálni a rugalmasság, dinamizmus meglétét, illetve azt, hogy az illető számára nem probléma a tanulás. Az elvégzett tréningek felsorolásával alá lehet támasztani ezen állítás, a dinamizmust pedig leginkább az aktivitást igazoló hobbik, vagy szakmai testületekben, egyesületekben való aktív tevékenységvállalás megemlítésével lehet érzékeltetni (mint pl.: rendszeres sportolás, utazás, elnökségi tagság, stb.) - mondott példát Kiss Gabriella.

Hideg hívás: nem ajánlott

Az ügyvezető elmondta: e korosztály számára nem ajánlja a "hideg hívás" alkalmazását, tehát cégek hívását saját kezdeményezésre. Az álláskeresési technikák fejlesztését viszont annál inkább. Erre egyebek mellett a budapesti Álláskeresői Klubban is lehetőség nyílik. Itt ingyenesen sajátíthatják el az álláskeresési folyamatban alkalmazható eszközöket a résztvevők.

Oroszi Babett