Sikertelen állásinterjú? Fordítsuk meg a végeredményt!

Vágólapra másolva!
"Sajnos nem önre esett a választásunk". Bizonyára sok álláskereső hallotta már telefonban ezt a mondatot egy-egy pályázás végén. Mielőtt azonban letennénk a kagylót, tanácsos utánajárni, miért nem sikerült. Sőt, szerencsés esetben, megfelelő fogásokkal, akár meg is fordíthatjuk az eredményt. Nem árt azonban vigyázni: a fejvadászok többségénél automatikusan feketelistára kerülnek, akik nem a megfelelő stílusban teszik szóvá a visszautasítást.
Vágólapra másolva!

Számos olyan kifogás létezik, amelyek ellen az elutasított álláskeresők semmit sem tehetnek. Gyakori érv, hogy az áhított pozíciót belső átszervezéssel, olyan munkatárssal töltötték be, aki tapasztalt, belülről, több oldalról is ismeri az adott cég kultúráját, követelményrendszerét. Ám a kiszemelt cégnél komolyan dolgozni akaróknak érdemes megtudakolnia az elutasítás tényleges, okait - tanácsolja az állásinterjún sikertelenül szereplő vagy már az írásbeli pályázaton elvérző álláskeresőknek Rozovics Krisztina, a Job Center Személyzeti Tanácsadó Kft ügyvezető igazgatója.

Járjunk az elutasítás végére

Bölcskei Mónika, a Be Wise személyzeti tanácsadó cég ügyvezető igazgatója úgy látja: az elutasított pályázónak érdemes alaposan utánajárnia, mi volt a felvétel gátja. Minden ilyen helyzetben a kompetens személynél kell érdeklődni a nemleges válasz okairól.

"Célszerű a jelentkezőknek a problémát arról az oldaláról megközelíteni: tanulni szeretne a hibáiból, korrigálni a rosszul sikerült állásinterjút, és ezért kérni segítséget a fejvadásztól. A döntéshozótól azt sem árt megkérdezni: min kell javítania, miben és hogyan kell változtatnia annak érdekében, hogy a következő alkalommal siker koronázza a jelentkezést. Érdemes annak is alaposan utánajárni, hogy a végzettség, a nyelvtudás foka, a nem megfelelő képzettségi szint, esetleg a jelentkező személyisége vezetett-e az elutasításhoz"- teszi hozzá.

Szerény, de tartalmas pályázattal megfordítható a helyzet

Az elutasított álláskeresőnek célszerű érveit alátámasztani írásban is. Írjon pályázatot közvetlenül a leendő felettes, kisebb szervezet esetén pedig a cégvezető részére, amelyben részletesen kifejti: milyen speciális készségekkel rendelkezik, milyen értékekkel tudná gazdagítani a cég munkáját. Lényeges azonban, hogy ezt az álláskereső soha ne öndicsőítő módon, hanem a céges érdekeket szem előtt tartva, megfelelően szerény stílusban tegye. Érdemes arra is kitérni, konkrétan hogyan képzeli el a mindennapi munkát a cégnél. Az elutasított, de kellően ambiciózus pályázók egy 2 hetes munkaterv-vázlattal támaszthatják alá rátermettségüket, alkalmasságukat.

A túlzás többet árt, mint használ

A pályázatban érdemes említést tenni az eddigi munkahelyeken elért sikerekről, eredményekről. "Nem kell attól félni, hogy nem ismerik eléggé az ottani lehetőségeket: ilyenkor inkább a kreativitás és az ambíció számít"- mondja Rozovics Krisztina. Az ügyvezető ugyanakkor mindenkit óva int a valós tények elferdítésétől. " Csak arra hivatkozzunk, amit később is teljesíteni tudunk."- teszi hozzá. Az ötletes, kreativitást sugalló pályázattal a már elutasított jelentkező is megfordíthatja a kedvezőtlen döntést.

Fejvadászok: feketelistán az arrogáns jelöltek

Amennyiben a jelentkező megfelelő stílusban kommunikálva- udvariasan, tömören kér indoklást az elutasítás okáról, idővel újra sikerrel pályázhat a céghez. Az elutasítás után azonban nem szabad sokáig húzni az időt a kapcsolatfelvétellel: aki sokat vár, biztosan elmulasztja a bekerülés lehetőségét. Az udvariasság szerepe is kulcsfontosságú. Bár kevesen tudják, a legtöbb fejvadász pontos listát vezet a visszautasítást követően arrogánsan, sértődötten, durván viselkedőkről: így az ilyen pályázó automatikusan elvágja magát az összes többi lehetőségtől...

Takács Gabriella