Stresszkezelés: ahogyan elbánhat a hatékonyság kerékkötőjével

Vágólapra másolva!
A stressz olyan mint a borivás: kis mennyiségben jótékony hatása van, motivál és élénkebbé tesz. A túlzott és folyamatos stressz viszont kiégést, testi bajokat fáradékonyságot okozhat. Szakértők segítségével annak jártunk utána, mi jelzi a bajt, és hogyan kezelhetjük a stresszes állapotot.
Vágólapra másolva!

Bizonyos fokú stresszre szükség van, ez ugyanis inspirál, motivál, tevékenyebbé tesz. Ha azonban folyamatosan túl nagy nyomás nehezedik a dolgozóra, az inkább árt neki mint használ: hatékonysága elkezd csökkenni, egyre több hibát vét, ingerlékennyé és fáradékonnyá válik. Ha különböző módszerekkel nem vezeti le - előbb-utóbb komoly testi és lelki problémákkal kell majd szembe néznie: álmatlanság, kiégés, depresszió, gyomorfekély, különböző szív- és érrendszeri megbetegedések. Különösen a közép- és felsővezetők, illetve az ügyfélszolgálatokon dolgozók veszélyeztetettek.

Intő jel lehet a túlzott koffeinfogyasztás

A megelőzéshez ajánlott folyamatosan figyelni a saját viselkedést. A túlzott megterhelés hatására ugyanis először a munkavállalók viselkedése változik meg. "Kezdetben az egyénre korábban nem jellemző viselkedésmódok jelennek meg: túlzott mértékű koffein-fogyasztás, dohányzás, esetleg túlzott alkoholfogyasztás. Emellett elkezdi egyedül érezni magát, úgy érzi, elveszítette a kontrollt az őt érintő események felett, fásulttá, ingerlékennyé válik, vagy épp folyamatosan szorong valami miatt" - mondta el Holics András, a Cegos Tanácsadó és Tréning Kft. tanácsadója.

Kezdeti tünetek: étvágytalanság, végtagzsibbadás, kimerültség

A fizikai jeleket tekintve az első fázisban banális betegségeket kap el a munkavállaló (megfázás), később kimerültté, esetleg szenvedélybeteggé válik, hormonháztartása felborul, a vérnyomása megnövekszik. "Kezdeti tünet továbbá, ha egész nap nem eszik a dolgozó, zsibbadnak a végtagjai, vagy ha a mellkasában szorítást érez" - tette hozzá Győző Molnár Irén (képünkön), a Procreo Személyzetfejlesztési és Tanácsadó Iroda trénere, a cég stressz menedzsment szakágának vezetője.

A betegségek azonban elkerülhetők, a tünetek csökkenthetők és megszüntethetők. A stressz levezetésének egyik leghatékonyabb módja a sportolás. "Legalább naponta fél órát kell szánni a testmozgásra. Bizonyos esetekben elegendő egy kellemes séta is. A meditáció is egy lehetőség, csakúgy, mint a jóga" - tájékoztatott Kiss István pszichológus.

Nyaknyújtás, vállkörzés

"A munkahelyen testrészei megmozgatásával javíthat stresszes állapotán a munkavállaló. Nyaknyújtással, vállkörzéssel kilazíthatja izmait, ezáltal nyugodtabbá, felszabadultabbá válik" - tette hozzá a pszichológus.

Gondolkodjon pozitívabban!

A testmozgás azonban nem elegendő, a stressz csökkentéséhez, megelőzéséhez a gondolkodásmódon is változtatni kell. "A dolgozó helyezze perspektívába a stresszt kiváltó helyzeteket - a 'borzasztó' és a 'nagyszerű' között is vannak lehetőségek. Próbáljon meg árnyaltabban tekinteni a szituációkra, így rájöhet, hogy a helyzet nem is annyira szörnyű - így a stressz is megszűnik, vagy legalábbis csökken. Egy probléma esetén először gondolja át, hogyan tud megküzdeni azzal, majd képzelje el a folyamatot. Így csak olyan mértékű feszültséget gerjeszt magában, amely inspirálja, s nem visszafogja" - magyarázták a szakértők.

Teázzon, mondjon nemet, tanuljon meg gazdálkodni idejével

Kiss István szerint a nyugodtabb hangulat eléréséhez a dolgozónak a munkahelyen legalább óránként 5-6 percre ki kell kapcsolnia magát. "Teázzon a munkatársakkal, beszélgessen - de ne a munkahelyi dolgokról" - tanácsolja a pszichológus. A munkavégzés során pedig mondjon nemet azokra a feladatokra, amelyekről úgy érzi, meghaladják képességeit. A megfelelő időgazdálkodás is hasonlóan fontos. Ossza be idejét, és kérje, hogy lehetőség szerint előre tájékoztassák az elvégzendő feladatokról: ha látja maga előtt, mely feladatra mennyi ideje jut, sokkal könnyebben birkózik meg velük.

Hosszú távon az életmódváltás segít

Mint a szakértők elmondták, a stressz kezelésének egyik legnagyobb nehézsége, hogy a munkavállalók többsége már későn, azaz a komolyabb megbetegedések kialakulásakor döbbenek rá arra, hogy valamilyen módon csökkenteniük kellene a bennük felgyülemlett stresszt. És ilyen esetekben már nem elegendő a vállkörzés és a napi fél óra testmozgás, hanem teljes életmódváltás szükséges.

Tippek a stresszkezelésre:

napi fél óra testmozgás
meditáció, jóga
a helyzetek árnyaltabb átgondolása
óránként 5-6 perc pihenő a munkahelyen
megfelelő időgazdálkodás
az elvégezhetetlen feladatok visszautasítása

Oroszi Babett