Az érettségi kevés a karrierépítéshez

Vágólapra másolva!
Az érettségi csupán jó alap a továbblépéshez, önmagában kevés a karrierépítéshez. Általános középfokú végzettséggel ugyanis az álláspiac alacsony fizetést és kevésbé izgalmas munkákat kínál.
Vágólapra másolva!

Azok a fiatalok, akik az érettségi után állás után néznek, gyakran túlzott önbizalommal és irreális elvárásokkal startolnak. "Nem ritka, hogy a középiskolát végzettek rögtön nettó 150 ezer forintos kezdő fizetést szeretnének. Persze csalódnak, amikor a munkaadó gyakran kevesebb mint a felét kínálja ennek" - mondta el az [origo]-nak Kiss Mariann, a Munkanélküli Fiatalok Tanácsadó Irodájának munkatársa.

Adminisztrációs, recepciós és értékesítési munkák

Az érettségizettek körében közkedveltek a recepciós, titkárnői, adminisztrációs munkakörök, amelyekben bruttó 80-120 ezer forint érhető el, ami stabil angoltudással és pénzügyi középfokú végzettséggel bruttó 130-150 ezer forintig tornászható fel. A munkaerőpiac tendenciái azonban mindinkább afelé mutatnak, hogy a munkáltatók már csak presztízsokokból is szívesebben töltik be ezeket a pozíciókat diplomás pályakezdőkkel.

Középfokú végzettséggel értékesítői, biztosítás- és ingatlanközvetítői pozíciókban is el lehet helyezkedni: a hirdetők itt rendszerint kiemelkedő kommunikációs készséget és értékesítői vénát várnak a jelentkezőktől. Ám a többnyire alapfizetésként minimálbért adó munkáltatók rendszerint vállalkozói igazolvány meglétéhez kötik az együttműködést. Ráadásul nem túl életszerű, hogy valaki lelkes, elhivatott, ám alig 20 éves fiatalra bízza pénzügyeit vagy lakáseladását.

A call-centerek középfokú végzettséggel is foglalkoztatnak

Szóba jöhetnek még telefonos értékesítői, közvélemény-kutatásra szakosodott call-centerek operátori állásai, amelyekben hasonló kereseti lehetőséget kínálnak. Balázsy Krisztina, a Grafton személyzeti tanácsadó munkatársa arról számolt be, egyre több cég igényelne call -és shared service centereibe érettségizett, stabil, kommunikációképes angoltudással rendelkezőket. A munkaadók szemében a pénzügyi, gazdasági területen szerzett középfokú - szakközépiskolai - végzettség kifejezetten előnyösnek számít. Ám e pozíciókra nem könnyű alkalmas jelölteket találni. A vezető tanácsadó óvatos becslései szerint a call-centeres munkakörök mintegy 5-10, a kifejezetten ügyfélszolgálati területek szabad pozícióinak pedig ötöde-harmada betölthető lenne érettségizett munkatárssal. A bökkenő: akiket keresnek és alkalmasak lennének a feladatra, többnyire egyetemi, főiskolai továbbtanulásban gondolkoznak, vagy már fel is vették őket valahová. Az érettségizettek ezekben a pozíciókban bruttó 100-150 ezer forintos havi keresetre számíthatnak.

Amihez még érettségi sem kell

Vannak olyan munkakörök, amelyekhez még érettségi sem szükséges. Igaz, a fizetés és a munka minősége sem ideális. Gyorséttermi eladóként átlagosan bruttó 360 forintos órabérrel számolhatnak - így havi fizetésük az esti és éjszakai műszakok pótlékaival együtt is mindössze 55-60 ezer forintra jön ki - érdeklődtünk inkognitóban az egyik közismert "hamburgeróriás" humánpolitikai osztályán. Más, interneten közzétett hirdetések szerint eladóként, pénztárosként, árufeltöltőként és egy szuvenireket árusító shop eladójaként bruttó 70 ezer forint körül lehet keresni havonta. Egy nagyobb bevásárlóközpont nettó 70 ezer forint körüli fizetést kínál hitelügyintézői munkakörben. Kivételként akad egy-egy eladói állás nettó 100 ezer forint körüli fizetéssel - igaz, "félhivatalos" keretek között.

Összefoglalva: az érettségizett álláskeresőknek meg kell barátkozniuk az élethosszig tartó tanulás, angol szakszóval life-long-learning fogalmával. "Az érettségi csupán jó alap a továbblépéshez, ezért a diplomaszerzésben nem gondolkodóknak is érdemes nyelvet - főként angolt -, számítógépes ismereteket és valamilyen konkrét szakmát tanulniuk" - javasolja Herczku Mónika karrier-tanácsadó.