Nem üldözik büntetőjogi eszközökkel a feketemunkát

Vágólapra másolva!
Több EU-tagállam, köztük Magyarország is elutasította csütörtökön a soros EU-elnök Franciaország javaslatát, hogy büntetőjogi eszközökkel üldözzék a feketemunkát.
Vágólapra másolva!

"Kedves Brice, a válaszom két nem" - mondta Wolfgang Scha:uble német belügyminiszter francia kollégájának, Brice Hortefeux-nek az EU-tagállamok belügyminisztereinek nyilvános brüsszeli ülésén. Az elutasítás arra a kettős francia javaslatra vonatkozott, hogy egyfelől közigazgatási szankciók helyett büntetőjogi szankciókkal büntessék azokat a személyeket, illetve vállalatokat, amelyek uniós területen jogellenesen tartózkodó külföldieket alkalmaznak, másfelől pedig fokozzák a munkaügyi ellenőrzést a leginkább érintett területeken (a mezőgazdaságban, az építőiparban és a vendéglátásban).

Wolfgang Schauble szerint indokolatlan büntetőjogi eszközökhöz nyúlni. "Vannak más lehetőségek is" a feketemunka elleni harcban - mondta. Több tagállam képviselője élesen elutasította a javaslat azon kitételét, hogy a cégek meghatározott hányadánál rendszeresen tartsanak munkaügyi ellenőrzéseket. A mennyiség helyett az ellenőrzések minőségére kellene nagyobb hangsúlyt fektetni - érveltek.

A javaslatról folytatott vitában - amelyhez a 27 tagállamból 21-nek a képviselője hozzászólt - jól láthatóan kialakult egy észak-déli törésvonal a tagországok között: az illegális bevándorlástól - és ebből következően többek között a feketemunkától - leginkább sújtott déli tagállamok - Olaszország, Spanyolország, Görögország, Ciprus és Málta - kivétel nélkül támogatták a francia előterjesztést.

"Ha megelégszünk a közigazgatási szankciókkal, azzal kisebbítjük a probléma jelentőségét" - érvelt Prokopisz Pavolopulosz görög belügyminiszter. Németországon és Magyarországon kívül Hollandia, Svédország, Finnország, Lengyelország és Csehország ellenezte a javaslatot.