Veszélyes a privát munkahelyi internetezés

Vágólapra másolva!
Privát e-mailezés, msn, fórumozás, blogírás, videónézés. Az internet egyre nagyobb kísértést jelent a magukat nehezen fegyelmező munkavállalóknak. A főnökök nem nézik jó szemmel, ha mással foglalkozik a beosztott. A túlzott privát internethasználat ugyanis csökkenti a koncentrációt, ami a teljesítményre is rossz hatással van. Vannak, akik szigorúan büntetnek, ám egy kis főnöki nagyvonalúság időnként több hasznot hoz.
Vágólapra másolva!

Az Egyesült Államokban minden tizedik dolgozó munkahelyi szórakozásra is használja a világhálót, heti 3-4 órában - derül ki a Websense és a Harris Interactive 2005-ös felméréséből. A legnépszerűbbek a hírordalak, az ingyenes email szolgáltatások (például a freemail), az azonnali üzenetküldők (msn, skype), és a blogolás is egyre terjed.

Egy dolgozó "munkanapja"

Magyarországon átfogó felmérés nem készült a privát internethasználatról, mégsem kellett sokat telefonálni, hogy érintett munkavállalóba akadjunk. Egy 28 éves kereskedelmi asszisztensként középvállalatnál dolgozó hölgy rövid helyzetjelentése: "Reggel elolvasom a híreket, folyamatosan msn-ezek a barátokkal, naponta többször írok fórumokra. Ha éppen nincs senki körülöttem, akkor párkereső honlapokat is böngészgetek. Az e-mailezésről már leszoktam, mióta rájöttem, hogy főnököm néha ellenőrzi a céges levelezést. Az iwiw közösségi portálra sem lépek már be munkaidőben, hiszen ott is könnyen kideríthető, hogy mikor jelentkeztem be" - meséli az érthetően anonimitást kérő Krisztina. A többi oldal használatát nem tartja problémásnak. "Bár egy program nyomon követi azt, hogy milyen lapokat látogatok meg, viszont ezt a listát a vezetők nem nézik meg" - magyarázta.

Mindent láthat a munkaadó

A munkaidőben internetezőknek ugyanakkor nem árt óvatosnak lenni. A munkáltatók ugyanis akár a dolgozó minden leütését leellenőrizhetik. Ha akarják, be tudnak lépni kívülről a számítógépébe, és figyelhetik, hogy mi történik rajta. A billentyűzeten leütött betűket is lementhetik, így betűről betűre követni tudják a történéseket. A technika ahhoz is hozzásegíti őket, hogy nézzék, mikor, kivel és mit msn-eztek, leveleztek, hogy milyen oldalakat nézegettek. Ráadásul csak beállítás kérdése, és fotókat (screenshot) is készíthetnek a monitorról, a napközben zajló eseményekről. Ha pedig olyasmit találnak, ami nem a munkavégzéssel kapcsolatos, akkor el is bocsáthatják az alkalmazottat.

Előre kell jelezni a játékszabályokat

"A Munka törvénykönyve szerint a foglalkoztatónak teljes körű joga van a munkavégzéssel összefüggő teljesítményt vizsgálni. Amennyiben bebizonyosodik, hogy a dolgozó feladatainak elvégezése helyett szörfözött a világhálón, akkor a vezetőség elbocsáthatja. Az ellenőrzéshez egyébként a dolgozók hozzájárulását kell kérniük, illetve tájékoztatniuk kell őket az ellenőrzés pontos részleteiről" - avatott be Dr. Sipos Márta ügyvéd, munkajogász.

Hozzátette: Magyarországon nem jellemző az internetezés miatti elbocsátás. A munkajogász egyetlen esetre emlékszik, amikor azért rúgtak ki valakit, mert munkaidejében szexoldalakat nézegetett. Ezzel szemben az Egyesült Államokban a vállalatok 26 százaléka bocsátott már el azért munkatársakat, mert e-mailezésüket nem csak munkára használták, további 2 százalékuk az msn, skype és hasonló programok alkalmazása miatt mondott fel az alkalmazottaknak, és közel 2 százalékuk bontott szerződést blogot vezető kollégákkal - derül ki az American Management Association és a The ePolicy Institute 2006-os felméréséből, amely során 416 vállalatot kérdeztek meg.

Az USA-ban szigorúan büntetnek

Az Egyesült Államokban egyébként a cégek 68 százalékánál létezik levelezésre vonatkozó előírás, a vállalatok 31 százaléka szabályozza az azonnali üzenetküldést, 17 százalékuk pedig blokkolja azokat az oldalakat, amelyeken blogokat vezethetnek a dolgozók. A szabályok megszegéséért a legtöbb esetben felmondás jár.

Hazánkban egyelőre nincs pontos adat arról, hogy a cégek hány százaléka szabályozza illetve ellenőrzi a munkahelyi internetezést. Az általunk megkérdezett cégek arról számoltak be, vannak előírások. A General Electric (GE) vállalatóriás magyar leánycégénél bizonyos internetes oldalak blokkolva vannak, és a külső chatprogramok (msn, skype stb.) sem használhatók.

A nagyvonalúság is kifizetődik

A környezetvédelmi mérnöki tanácsadással foglalkozó Enviroinvestnél szintén írásban szabályozott mind az internet, mind az e-mail használata. "A világháló magáncélú használata indokolt esetben illetve korlátozott mennyiségben és korlátozott tárhely-igénybevétellel (max 5 megabájt) nem jelent problémát. Véleményünk szerint egyébként kicsinyes és jogszerűtlen, ezenkívül a munkahelyi légkör romboló cselekedet lenne a "rajtaütés" jellegű ellenőrzés. A magán célú e-mailezés, msn-ezés, fórumozás akár pihenés, kikapcsolódás céljából - bizalmi elven alapulva - megengedett, de ezek nem mehetnek a teljesítés és a minőségi munkavégzés rovására. Amíg a munkavállaló maradéktalanul elvégzi feladatát, addig a tiltásnak illetve az ellenőrzésnek ezen a területen létjogosultsága sincs" - avatott be Kovács Árpádné, a cég minőségirányítási vezetője.

Oroszi Babett