A cégek egy része diszkriminálja a dohányosokat

Vágólapra másolva!
Nem romlik, de nem is javul a munkaadók hozzáállása a dohányzás munkahelyi szabályozásában. Évek óta 5 millió forint körüli bírságot szab ki az állami hatóság. A munkaerő-felvételnél még előfordul, hogy a cég kifejezetten nemdohányzó munkatársat keres. A füstölés miatti elutasítás tiltott diszkrimináció. Vannak azonban finom trükkök.
Vágólapra másolva!

Magyarországon egyelőre nincs teljes tiltás a munkahelyi dohányzást illetően, a dohányosok az arra kijelölt helyen cigarettázhatnak. A dohányzóhely nem lehet olyan helyiség, ahol mások is tartózkodnak - nem lehet például a közös iroda egy szegletén. Ha a dohányzásra kijelölt terület zárt tér, akkor a munkáltatónak biztosítania kell egyrészt a helyiség megfelelő szellőzését, másrészt pedig azt, hogy a füst ne jusson el a nemdohányzó kollégákig.

A cégek nagy többsége betartja a szabályokat, 2006-ban az ellenőrzésért felelős Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) 89 ezer egységet, munkáltatót ellenőrzött, és mindössze 204 esetben szabtak ki összesen 4,5 millió forint értékben bírságot. "Ezekben az esetekben a foglalkoztatók vagy egyáltalán nem jelöltek ki helyet a dohányzóknak, vagy technikailag nem jó helyre tették" - avatott be a jellemző hibákba Faludi Gábor, ÁNTSZ Közegészségügyi Főosztályának főosztályvezető-helyettese. A bírságok összege egyébként évek óta hasonló nagyságú, 2004-ben 5,2 millió, 2005-ben pedig 4,8 millió forint volt.

Az USA-ban levonnak a fizetésből

A felmérések szerint hazánkban a felnőtt lakosság több mint 30 százaléka dohányzik rendszeresen, az elmúlt években 2300 fő halt meg a passzív dohányzás miatt. A múlt évben több európai ország, köztük az Egyesült Királyság és Franciaország döntött úgy: teljes tiltást vezet be a munkahelyi dohányzással kapcsolatban, vagyis a dolgozók csak az épületen kívül füstölhetnek. Az USA-ban pedig már az is előfordult, hogy a munkáltatók fizetéslevonással büntették dohányzó alkalmazottaikat.

Mi a helyzet az álláskeresőkkel? A munkáltatóknak elvileg tilos diszkriminálni a cigarettázókat, a pályázás során például csak azért nem lehet elutasítani egy jelöltet, mert dohányzik. Ehhez képest az újságokat, különféle hirdetőtáblákat böngészve találkozhatunk olyan hirdetésekkel, amelyekben "nemdohányzó dolgozókat keresnek". Vannak finomabb megfogalmazások is, amelyben csak sugallják, nem kívánatos a füstölő pályázó: "Nemdohányzó osztályunk keresi...."

Emellett az is előfordul, hogy a vállalatok arra kérik a személyzeti tanácsadó cégeket, pozícióikat nemdohányzókkal töltsék be. "Csekély számú cég jelzi, hogy nem szeretne dohányos kollégát. Általában olyan vállalatok esetében találkozunk ezzel a kéréssel, ahol a kollégák közül senki nem cigarettázik. Más cégeknél ez egyáltalán nem szerepel elvárásként, a döntő többség nem a dohányzási szokások alapján válogat" - mondta el Németh Krisztina, a Manpower munkaerő-közvetítőtől..

Többet hiányoznak, kevesebbet dolgoznak?

A munkáltatók két okból diszkriminálják a dohányosokat: úgy tartják, hogy ők kevesebbet dolgoznak, mint nemdohányzó kollégáik, ráadásul egészségügyi állapotuk is gyengébb. Bár ezzel sokan vitatkoznak, viszont a felmérések a munkáltatókat igazolják. Az Amerikai Rákellenes Szövetség kutatásából kiderül: a dohányosok munkaidejük 8 százalékát töltik cigarettázással (8 órából körülbelül 35 percet), és évi 6,5 nappal többet hiányoznak, mint nemdohányzó munkatársaik. Egy kanadai felmérés szerint a betegen, otthon töltött napok száma a dohányosoknál 33-45 százalékkal több.

Emellett nagy szerepe lehet a megkülönböztetésben a kollégák nyomásának is. Az emberek nagy része ugyanis nem akar a passzív dohányosok táborába tartozni, nem kíván szenvedő alanya lenni mások füstölésének.

Névtelenül is be lehet jelenteni

Mit tehet az, akit zavar a füst a munkahelyen? Az ÁNTSZ-nél tehet panaszt - akár névtelenül is. A bejelentést követően az ellenőrök felkeresik a munkáltatót, és megvizsgálják, a dohányzás a kijelölt helyen folyik-e, illetve hogy a szellőzés megfelelő-e."Elég sok bejelentés érkezik. Általában a nemdohányzók telefonálnak és arra panaszkodnak, hogy hiába a dohányzásra kijelölt hely, a cigarettát nem ott szívják el a kollégák" - tájékoztatott Faludi Gábor.

Bár néhány munkahely már konkrét intézkedéseket is tett a vállalati egészségfejlesztés érdekében - például ingyenes nikotintapasszal -, a többség még mindig nem foglalkozik ezzel komolyan. "Tíz alatt van azon cégeknek a száma, amelyeknél a dohányzó kollégáknak finanszírozzák a nyolc hetes leszoktató programot. Pedig az általunk alkalmazott tréning hatékonysági mutatója igen jó: egy év után a résztvevők 40-50 százaléka továbbra is füstmentes életet él" - tájékoztatott Gábor Edina, az Országos Egészségfejlesztési Intézet (OEFI) főigazgatója.

Az OEFI programja egy több lépésből álló csoportos tréning, amely során egyebek mellett megpróbálnak fényt deríteni arra, hogy a résztvevők mire használják a cigarettát - majd megpróbálják pótolni azt.

Oroszi Babett