Emiatt tűnhetnek el a több tízezer éves sziklarajzok

barlangrajz, sziklarajz
Őslakos sziklaművészet, beleértve az európai hajók ábrázolását a Stanley-szigeten, amit a klímaváltozás fenyeget
Vágólapra másolva!
Több tízezer éves sziklarajzokat tesz tönkre a globális felmelegedés szakemberek szerint. Egy jelentés rámutatott: a bizonyos változások viszont már most elkerülhetetlenek és visszafordíthatatlanok
Vágólapra másolva!

A partvidékek eróziója, az áradások, tüzek, ciklonok és más szélsőséges időjárási jelenségek egyre súlyosabbakká válnak a globális felmelegedés hatására.

– olvasható a The Guardian brit napilap honlapján.

Az ENSZ klímaváltozással foglalkozó kormányközi tanácsadó testülete (IPCC) idén kiadott hatodik értékelő jelentésére reagálva tartott kedden szimpóziumot az ausztráliai Adelaide-ben lévő Flinders Egyetem.

A jelentés arra figyelmeztetett, hogy a globális hőmérséklet több mint 1,5 Celsius-fokos emelkedésével megnövekszik a szélsőséges időjárási jelenségek száma.

Kiemelte: bizonyos változások viszont már most elkerülhetetlenek és visszafordíthatatlanok.

Őslakos sziklaművészet, beleértve az európai hajók ábrázolását a Stanley-szigeten, amit a klímaváltozás fenyeget Forrás: Suzanne Long/Alamy

– mondta Daryl Wesley, a Flinders Egyetem régésze Ausztrália egyik legsúlyosabb trópusi ciklonjáról. –Ezután tűz támadt, amely a Monica által hátrahagyott égéstermékek miatt nagyon intenzív volt.

A kövekre festett rajzok gyakran homokkőre készültek, amely sok vizet képes felszívni. A tűz hője miatt a víz felhevül és kitágul, majd felrobbantja a kőzetet, így megsemmisülnek a sziklarajzok.
Wesley, aki az elmúlt 56 év változásait dokumentálta, úgy véli, már egy sor műalkotást tettek tönkre környezeti és emberi tényezők, de a klímaválsággal tovább súlyosbodik a helyzet.

A Griffith University régésze, Jillian Huntley felfedezte, hogy a világ legrégebbi festményeiben a változó időjárás hatására összehúzódó és kitáguló sókristályok miatt összeomlanak a kőzetek.

Huntley sziklarajzokat tanulmányoz az ausztrálázsiai monszun régióban, amely Ausztrália északi részétől Indonéziáig húzódik. Elmondása szerint a só okozta jelenség megfigyelhető Ausztrália északi területein és a nyugati Pilbara régióban is.

Old Man's Hand Minjnymirnjdawabunál:az egyik veszélyeztetett helyszín Forrás: Daryl Wesley

– emelte ki a szakember.

Az itteni hőmérséklet-emelkedés háromszoros a világ többi részéhez képest. A 2,4 Celsius-fokos melegedés 6 Celsius-fokot jelent a trópusokon, ami katasztrofális" - mondta Huntley.

(MTI)