Mégsem kell lemondani a telített zsírokról az egészségünk érdekében?

táplálkozás, zsír, zsírsav
A jó és a rossz zsírok között nagy a különbség
Vágólapra másolva!
A szívbetegség világszerte az egyik vezető halálok, ami évente mintegy 9 millió ember haláláért felelős. A probléma azonban szerencsére megelőzhető: ezért javasolt az egészséges életmód, mint például a több testmozgás, a dohányzás abbahagyása és az egészségesebb táplálkozás. A szakértők által általánosan javasolt étrendváltoztatás magában foglalja, hogy fogyasszunk kevesebb telített zsírt, ehelyett pedig vezessünk be az étrendünkbe az egészségesebb, többszörösen telítetlen zsírokat, amelyek jellemzően diófélékben, növényi olajokban és halakban találhatók. Egy új kutatás azonban azt sugallja, hogy ahelyett, hogy csak az elfogyasztott telített zsírok mennyiségére figyelnénk, azt is meg kell vizsgálnunk, hogy a telített zsír milyen táplálékforrásokból származik.
Vágólapra másolva!

A legtöbb telített zsírokkal kapcsolatos kutatás eddig kizárólag azoknak a vizsgálatára és a szívbetegségekkel való kapcsolatára összpontosított. Ám az élelmiszerek sokféle tápanyagot tartalmaznak. Ezért is lenne a szakemberek szerint fontos megvizsgálni, hogy mely telített zsírokat tartalmazó élelmiszerek kapcsolódnak magához a szívbetegséghez.

– mondta Marinka Steur, a Cambridge-i Egyetem MRC epidemiológiai osztályának kutatója a ScienceAlert online tudományos portálnak. – Ez összesen 10 529 résztvevőt tartalmazott, akiknél szívbetegség alakult ki a vizsgálat során, és akiket összehasonlítottunk 16 730 olyan résztvevővel, akiknél nem.

A jó és a rossz zsírok között nagy a különbség Forrás: Pinterest

A kutatók a résztvevőket véletlenszerűen választották ki 385 747 résztvevő közül, hogy biztosítsák, hogy eredményeik reprezentatívak maradjanak a teljes vizsgálati populációra.

Elemzésük részeként megvizsgálták a táplálkozási szokásaikra vonatkozó adatokat is.

Ügyeltek arra is, hogy figyelembe vegyenek különféle, a szívbetegséggel összefüggésben említhető tényezőket, mint például az adott személy életkora, neme, fizikai aktivitási szintje, dohányzás vagy alkoholfogyasztás, valamint hogy, hogy a résztvevő túlsúlyos-e vagy sem.

– mutatott rá Nita Forouhi, a Cambridge-i Egyetem MRC epidemiológiai osztályának programvezetője. – De ez a kép másként alakult, amikor olyan élelmiszereket vizsgáltunk, amelyek a telített zsírsavak tipikus forrásai.

A tanulmány során azt találták, hogy azok, akik több telített zsírt fogyasztottak vörös húsból és vajból, azoknál nagyobb valószínűséggel alakult ki szívbetegség. Ám az ellenkezője volt az igaz azokra, akik több telített zsírt fogyasztottak sajtból, joghurtból és halból. Ez valójában a szívbetegségek alacsonyabb kockázatával volt összefüggésben.

A telített és telítetlen zsírsavak különböző típusú zsírok, amik más-más mennyiségben találhatók meg az ételekben Forrás: EndocrineWeb

A szakemberek szerint ezek az eredmények összhangban vannak azzal, amit korábbi kutatások már kimutattak ezen élelmiszerek és a szívbetegségek közötti kapcsolatról; azt mutatják, hogy

a szívbetegség és a telített zsírsavak közötti kapcsolat nagyban függ attól, hogy utóbbiak milyen táplálékforrásból származnak.

A kutatás azonban azt is mutatja, a telített zsírsavak bevitelének csökkentése még nem biztos, hogy elegendő a betegségek kockázatának csökkentéséhez. Ahogy arra a tudósok rámutattak, inkább arról van szó, hogy jobban kell összpontosítanunk az olyan élelmiszerek csökkentésére, mint a vörös hús és a vaj, amelyek lényegesen nagyobb kockázatot jelentenek, mint a telített zsírokat tartalmazó, más élelmiszerek.