Az olajkatasztrófa okozta a delfinek halálát

Hokota, 2015. április 10.
A dagály által partra vetett delfinek fekszenek a Tokiótól északra fekvő Hokota tengerpartján 2015. április 10-én. A térség mintegy 10 kilométer hosszú partszakaszán 149 fehérajkú kardszárnyúdelfint találtak, többnyire legyengült
Hokota, 2015. április 10. A dagály által partra vetett delfinek fekszenek a Tokiótól északra fekvő Hokota tengerpartján 2015. április 10-én. A térség mintegy 10 kilométer hosszú partszakaszán 149 fehérajkú kardszárnyúdelfint találtak, többnyire legyengült állapotban. (MTI/EPA/Kamosida Koicsi)
Vágólapra másolva!
Egy új kutatás szerint a Mexikói-öböl tömeges delfinpusztulása és a British Petroleum (BP) 2010-es olajkatasztrófája egyértelműen összefügg.
Vágólapra másolva!

Az olajkiömlés óta a partokon talált elhullt palackorrú delfinek közül sok szenvedett tüdő- és mellékvese-károsodást, mivel olajjal szennyezett vízben úszott - írta a Nemzeti Oceanográfiai és Légköri Hivatal (NOAA) tudósaiból és más szövetségi kutatókból álló csoport a PLoS One tudományos portálon megjelent tanulmányban.

A BP tagadja

A BP visszautasította, hogy a kiömlött olaj vezetett volna a delfinek pusztulásához, noha ezt már korábbi kutatások is felvetették. A BP szerint a tengeri emlősök közönséges légúti betegségekben szenvedtek.

A legfrissebb kutatások szerint az olajkatasztrófa nagyban hozzájárult a delfinek halálához a Mexikói-öbölben Forrás: MTI/EPA/Kamosida Koicsi

A kutatók 46 delfintetemet vizsgáltak, amelyeket Lousiana, Mississippi és Alabama államok partjain találtak 2010 júniusa és 2012 decembere között. Az állatok tüdő- és mellékveseszövetét elemezték. A New Orleanstól délre fekvő, súlyosan szennyezett Barataria-öbölben talált 22 delfint tetemét is megvizsgálták.

Megfagytak és legyőzték őket a fertőzések

Az olajszennyezés krónikus mellékvese-problémákat idézett elő a delfineknél, ezért később kevesebb eséllyel élték túl a hideget, a fertőzéseket és a bakteriális tüdőgyulladást. Az olajszennyezés miatt a vemhességgel is gondjaik lettek.

Az okok is megvannak

Venn-Watson szerint a delfinek azért érzékenyek az olajszennyezésre, mert a tenger felszínén vesznek mély levegőt, vagyis ott, ahol az olajhártya elborította az öböl vizét az olajfúró platform elsüllyedése után.

Így nézett ki az űrből a Mexikói-öböl olajfoltja Forrás: NASA

A kutatással a szövetségi kormány és a kutatók a legközvetlenebb összefüggést mutatták ki az olajszivárgás és a tengeri emlősök tömeges pusztulása között. "Nem maradt más ok, mellyel meg lehetne magyarázni az állatok károsodásainak természetét, az elpusztult egyedek számának növekedését, ezek térbeli és időbeli egybeesését az olajkatasztrófával" - mutatott rá Stephanie Venn-Watson, a kutatás vezetője.

Jelentős delfinpusztulás

Évente átlagosan 63 delfint pusztult el az öbölben 2002 és 2009 között. Az olajkiömlés utáni hét hónapban számuk 125-re emelkedett, 2011-ben 335-re. A 2010 áprilisában történt katasztrófa óta az éves átlag több mint 200-ra nőtt.

Ez a leghosszabb és legtöbb egyedet érintő delfinpusztulás, amelyet valaha feljegyeztek a Mexikói-öbölben - írták a tudósok.

A BP brit olajipari óriáscég egyik mélytengeri olajfúró-platformja 2010. április 20-án süllyedt el Mexikói-öbölben. A tenger mélyén megsérült olajkutat csak augusztus 4-én sikerült eltömíteni, a 106 nap alatt mintegy 780 millió liter nyersolaj került a tengerbe. Ez volt az Egyesült Államok történetének legsúlyosabb természeti katasztrófája.