Emberi kézre is rátámad a zsinórféreg

Lineus longissimus
Lineus longissimus
Vágólapra másolva!
A zsinórférgek a föld leghosszabb élőlényei. Többségük rettenthetetlen ragadozó. A videón látható példány még az emberi kézre is kilövellte a mérgét.
Vágólapra másolva!

A zsinórférgek (Nemertea) fonalszerű állatok. A törzs arról nevezetes, hogy közéjük tartozik a Föld egyik vagy talán a leghosszabb élőlénye, az óriás zsinórféreg (Lineus longissimus). Érdekes, hogy ez a faj az esetek többségében alig nő 5-10 milliméternél hosszabbra, mégis ő tartja az állatok eddigi hosszúsági rekordját több mint 55 méterrel. Ezt a hatalmas példányt 1864-ben mosta ki a tenger Skócia partjainál, és ott helyben meg is mérték.

A zsinórférgek erős mérget termelnek és nem félnek használni. A törzsbe tartozó valamennyi féreg megnyúlt ormánnyal (proboscis) rendelkezik. Ez nyugalomban egy, a bél felett elhelyezkedő speciális szervbe „felgöngyölve” helyezkedik el. Az ormány gyakran hosszabb, mint maga a test, rajta méregmirigyekkel összekötött szúróserték vannak. Ezek a függelékek segítik a zsákmány megragadását.

Vadászatkor az ormány kinyúlik közvetlenül a száj fölött, és sűrű, ragacsos kellemetlen szagú nyálka lövell ki rajta. Már ez is elég kellemetlen és hatékony vadászfegyver, de ez az anyag még idegmérget is tartalmaz, amely megbénítja a vergődő áldozatot. Ezt a zsákmányszerzést próbálta megvalósítani a videón látható, kézre támadó féreg is, de a „zsákmány” méretét kissé alábecsülte. Azért az igyekezet megérdemel egy plusz pontot.