Hullócsillagok jönnek szerda hajnalban

Vágólapra másolva!
Április 21-éről 22-ére, azaz keddről szerdára virradó éjszaka hullócsillagok láthatók hazánkban a közvilágítástól távolabbi helyszínekről. A Lyridák-meteorraj tagjai hajnalban tűnnek fel az égen, és szerencsés esetben óránként több mint egy tucat hullócsillag figyelhető meg.
Vágólapra másolva!

A Lyridák-meteorraj egyike a legrégebben ismert meteoráramlatoknak. Legkorábbi feljegyzése i.e. 687-ből származik, amikor kínai megfigyelők feljegyezték a raj hullócsillagait - bár hivatalos felfedezése 1835-ben Dominique Arago francia csillagász nevéhez fűződik.

Később azonosították a meteorraj szülőégitestét, a 415 év keringési idejű Thatcher-üstököst. A kométa útja mentén, főleg pályájának a Naphoz közeli részén járva szórja szét a meteorraj szemcséit a világűrben. Ebbe a szemcsehalmazba fut bele bolygónk minden áprilisban, és a másodpercenként 49 kilométeres sebességgel haladó apró darabok felizzanak a légkörben, fényes tűzcsíkot rajzolva az égre.

Mivel a meteorok látszólag a Lyra (Lant) csillagkép irányából érkeznek, Lyridáknak nevezték el a rajt. A Lyridák maximuma minden év április 22-e környékén tapasztalható. A raj nem ad annyi hullócsillagot, mint a nyári Perseidák vagy az őszi Leonidák - de óránként így is több hullócsillagot láthatnak a türelmes megfigyelők, ha közvilágítástól mentes, a városoktól távoli helyekről kémlelik az égboltot.

A meteorok megfigyelése szabad szemmel végezhető, optikai segédeszköz nem kell hozzá. Bár napközben meleg már az idő, hajnalra erősen lehűlhet a levegő, érdemes tehát meleg ruházatban, esetleg hálózsákkal kiköltözni az ég alá, és türelmesen várni a meteorokat. (Olvassa el az aktuális időjáráselőrejelzést.) Helyezkedjünk el úgy fekve, hogy alátámasztott fejünk körülbelül 50-60 fokkal nézzen a horizont fölé, és ami a legfontosabb: legyünk türelmesek.

Fényes tűzgömb Kanada felett

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!