Soha nem látott felvételek a csimpánzokkal élő Jane Goodallról

62979 Gombe, Tanzania - David Greybeard was the first chimp to lose his fear of Jane, eventually coming to her camp to steal bananas and allowing Jane to touch and groom him. As the film JANE depicts, Jane and the other Gombe researchers later discontinue
Gombe, Tanzania - David Greybeard was the first chimp to lose his fear of Jane, eventually coming to her camp to steal bananas and allowing Jane to touch and groom him. As the film JANE depicts, Jane and the other Gombe researchers later discontinued feeding and touching the wild chimps. The feature documentary JANE will be released in select theaters October 2017. (National Geographic Creative/ Hugo van Lawick)
Vágólapra másolva!
Több mint százórányi, nyilvánosság előtt soha nem vetített felvétel került elő a National Geographic archívumából Jane Goodallról. Az ötven évvel ezelőtti felvételek betekintést engednek Goodall munkájába, és közvetlen közelről mutatják be, milyen volt az etológus élete a csimpánzok közt.
Vágólapra másolva!

„Ezek a felvételek többet mondanak ezer szónál. Életem legszebb időszakába repít vissza a film" - mondta megilletődve Jane Goodall, mikor végignézte a dokumentumfilmet, mely többségében azokból a felvételekből készült, amiket korábbi férje, Hugo van Lawick rögzített 1964-ben Afrikában. A régi 16 mm-es szalagokat az Oscar- és Emmy-díjra jelölt rendező, Brett Morgen vette gondozásba, és egy lenyűgöző, sok szempontból egyedülálló portrét készített belőlük a világhírű természetvédőről.

Forrás: National Geographic Creative / Hugo van Lawick/National Geographic Creative/Hugo Van Lawick

Morgen 1960-ban indítja a Goodall-sztorit, amikor a 26 éves brit nő megérkezik Tanzánia egyik eldugott szegletébe, hogy a csimpánzokat tanulmányozza. Bár Goodallnak akkor még se papírja, se tapasztalata nem volt arról, hogy miként kell vadon élő állatokat megfigyelni, újszerű módszerei és az élővilág iránti szeretete pótolta hiányosságait, és gyorsan elismerté vált ezen a tudományterületen.

Türelmének köszönhetően lassan elnyerte a csimpánzok bizalmát, és meglepve tapasztalta, hogy rendkívül intelligens és szociális állatok, akiktől még az eszközhasználat sem áll távol, ha élelemgyűjtésről van szó.

„Ez a kutatás minden túlzás nélkül megváltoztatta az életem. Sok hasonlóságot és különbözőséget találtam a majmok és az emberek viselkedésében, és a csimpánzokkal való együttélés nemcsak abban segített, hogy őket megismerjem, hanem abban is, hogy mélyebben elgondolkozzam azon, mi kik vagyunk" – mondta Jane Goodall.

Forrás: National Geographic Creative / Hugo van Lawick/National Geographic Creative/Hugo Van Lawick

Az 1960-as évek elején a holland természetfilmes, Hugo van Lawick a National Geographic megbízásából a Gombe Nemzeti Parkba utazott, hogy felvételeket készítsen a csimpánzokat tanulmányozó Goodallról. A közös munka során egymásba szerettek, hamarosan összeházasodtak, majd még évekig éltek Afrikában.

A filmes által rögzített képsorok jelentős része a National Geographic archívumába került, ahonnan most számos megható, személyes hangvételű felvétel került elő. Lawick korabeli filmfelvételei, valamint a Jane Goodall Intézet és a család által rendelkezésére bocsátott videók segítségével készült el a JANE című dokumentumfilm, amely a nézők és a kritikusok elismerését egyaránt kivívta: az alkotás 28 filmes díjat nyert az elmúlt félévben.

A JANE című filmet hazánkban is műsorára tűzi a National Geographic csatorna, 2018. április 1-jén, vasárnap 18 órakor.