Egy nő lett Magyarország legjobb informatikusa

ithon országos it megmérettetés
Borbély Zsófia, Jakab László dékán
Vágólapra másolva!
1867 feladat, 19 szakmai partner, 2600 versenyző, és egy abszolút győztes, Borbély Zsófia, aki a "Magyarország legsokoldalúbb informatikusa" cím mellé a „Legkiválóbb Női Versenyző" különdíjat is megkapta.
Vágólapra másolva!

A II. Országos IT Megmérettetést szervező IThon.info csapata azért indította el a kezdeményezést, hogy bemutassa, milyen sokszínű ez a szakma, kedvet csináljon hozzá másoknak is, valamint megkeresse és példaként állítsa azokat a szakembereket, akiknek fontos a folyamatos fejlődés és akik mindig a legjobbat akarják kihozni magukból. A díjátadónak az informatikai képzésben élenjáró Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kara adott otthont.

A II. Országos IT Megmérettetés díjazottjai Forrás: Nagy Szabi / IThon.info

A 10 héten át tartó legnagyobb online IT versenyen a résztvevők 24 különböző területen mérték össze tudásukat. Belekóstoltak egy új gyártósor egyik robotjának tervezésébe, chatbotot fejlesztettek, megmutatták, hogy képesek komplett, adattárház-alapú rendszerek megtervezésére és elkészítésére, a JavaScript guruk pedig egy fiktív bank internetbankjának fejlesztésére is vállalkoztak. A legnehezebbnek az Android programozást ítélték, ezt követte a beágyazott rendszerek (C), akik pedig eljutottak az IT biztonság utolsó fordulójának jó megoldásig, 9,7-re értékelték a feladatok nehézségi fokozatát.

A Megmérettetésre közel 2600-an jelentkeztek, ám az egyre nehezedő kihívásokkal végül 700-an birkóztak meg.

„Folyamatos fejlődési igény, tanulás, játékos kedv, kíváncsiság és tenni akarás – akik végig csinálták a versenyt, azokban mindez megvan. Mi őket kerestük, velük szeretnénk példát mutatni. Ez egy olyan pálya, ahol a megszerzett tudás akár 1-2 év alatt is elévülhet és csak azok lesznek képesek jó irányba befolyásolni a jövőt, akik kitartóak, folyamatosan képesek megújulni, akár úgy, hogy megmérettetik magukat egy ilyen versenyen. Ezért is ez a mottónk: Tanulj, Taníts, Tűnj ki!" - mondja Pulay Gellért, a versenyt szervező IThon.info alapítója.

Forrás: Nagy Szabi / IThon.info

A fejlődésre a szervezők is hajlandók, hiszen adódhat olyan eset, amikor egy feladat során hibáznak vagy nem látnak meg egy másik, helyes megközelítést. Ezért is ösztönözték a versenyzőket a visszajelzésekre, aki pedig elég szemfüles volt, és a legtöbb helyes észrevételt küldte tévedés nélkül,

az megkapta az „Akinek Mindig Igaza Van" különdíjat,

amelyet a főtámogató Sagemcom Fejlesztési Központjának vezetője adott át Dobos Lórántnak. Óvári Szilárd elmondta: „Az agilitás, az innovatív hozzáállás és a kreativitás azért is lényeges, mert a gyorsan változó felhasználói igények folyamatosan állítják új kihívások elé a cégeket, és csak azok tudnak maradandót alkotni, akiknek fontos a fenntartható fejlődés."

A feladatok hitelesítőjeként 19 cég csatlakozott a versenyhez, hogy megmutassák: az IT nem egyetlen szakma, sokszínű, itthon is végtelen lehetőségeket rejt, és azok is megtalálhatják benne számításaikat, akik még ma nem is gondolnak rá.

"Magyarország legsokoldalúbb informatikusa" végül egy fiatal hölgy lett, ő teljesített legjobban a legtöbb kategóriában. Borbély Zsófia nyolcszor került az első tízbe, így ő repül a németországi Augsburgba, a KUKA központi gyárába, ahol megismerkedhet a jövő technológiájával, felfedezhet egy futurisztikus világot, és átérezheti egy napra, hogy mit is jelent az „Orange Intelligenz". A legsokoldalúbb informatikus a Tesztautomatizálás, a Java Innovation és a Python kategóriákban is learatta a babérokat, így nem meglepő, hogy a 85 hölgytársa közül övé lett a „Legkiválóbb Női Versenyző" cím is.

Zsófia informatikus családba született, egyértelmű volt számára a pályaválasztás. Kitűnővel végzett a BME informatikai karán, jelenleg az ELTE-n Phd hallgató.

A különdíjat, a BME Villamosmérnöki és Informatikai Kar (VIK) dékánja adta át az MSc képzést náluk végző Zsófiának. Dr. Jakab László kiemelte: „Bár még mindig kevés nő választja az informatikus pályát, kezd megdőlni az a sztereotípia, hogy ez egy fiús szakma. Ezek a versenyek is hozzájárulnak ahhoz, hogy az esélyegyenlőség alapvető és kikerülhetetlen értékmérő szemponttá váljon a kutatás-fejlesztés és innováció valamennyi területén."

Borbély Zsófia, Jakab László dékán Forrás: Nagy Szabi / IThon.info

A verseny második helyezettje Fejér Attila lett, aki a Java Enterprise Edition és a JAVA (Spring, Hibernate, JPA) kategóriákban is nyert, további 4-ben pedig pontszerző helyen végzett. A harmadik hely Szőke Zoltáné, aki az Oracle SQL - PL/SQL programozás és az AWS – Big Data idei mesterének mondhatja magát további öt helyezése mellett.

További kategóriagyőztesek (zárójelben a szakmai hitelesítő cégekkel)

  • Juhász Viktor István: Linux üzemeltetés (Wonderline)
  • Mátyus-Járai Péter: PHP programozás (Mito Communications)
  • Müller Dávid: Microsoft Windows üzemeltetés (Training360)
  • Szabó Gábor: Cisco switching/routing, hálózati rendszerek (Training360)
  • Szőke Zoltán: Oracle SQL - PL/SQL programozás (Training360)
  • Ofella Péter: SQL Server teljesítménymenedzsment (Training360)
  • Mátyus-Járai Péter: Weboldal készítés modern eszközökkel (Training360)
  • Ofella Péter: .NET fejlesztés C# nyelven (DXC Technology)
  • Dávid Bence: Beágyazott rendszerek - (C nyelv) (Nextent)
  • Dobos Lóránt: JavaScript programozás (ShiwaForce.com)
  • Borbély Zsófia: Java Innovation (ShiwaForce.com)
  • Nagy Gábor: DevOps - GCP, AWS és Kubernetes (ShiwaForce.com)
  • Lovász Kinga: Analytics in practice (IBM)
  • Fejér Attila: JAVA Enterprise Edition (IBM)
  • Fejér Attila: JAVA (Spring, Hibernate, JPA) (Qualysoft)
  • Nagy Gergely: C++ programozás (NNG)
  • Müller Dávid: IT biztonság (Hacktivity)
  • Szőke Zoltán: AWS – Big Data (Starschema)
  • Szép Dávid: iOS fejlesztés (AutSoft)
  • Eszéki Dániel: Android programozás (AutSoft)
  • Borbély Zsófia:Tesztautomatizálás (Sigma Technology)
  • Török Zoltán: ASP.NET (Grepton)
  • Leicht Krisztián: Unity (OtterWorks)
  • Borbély Zsófia: Python (Robert Bosch)

A szervezők minden évben arra kérik a versenyzőket, hogy tudásukkal tegyenek egy jó ügyért közösen. Idén az akadályoztatott ember jobb internetezési lehetőségeinek fontosságára hívták fel az IT szakemberek figyelmét.

A tervek szerint tavasszal meghirdetik a nagy IT Összefogást, ahol cégek csapatostul nevezhetnek weboldalak akadálymentesítésére. Ezzel nemcsak jót tesznek, de megmutathatják, hogy miként viszonyulnak és állnak hozzá egy elsőre talán ismeretlennek tűnő problémához.

Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!