25 éves lett a világ első weboldala

Tim Barners-Lee
British computer scientist and inventor of the World Wide Web, Tim Berners-Lee, addresses a press conference at the 20th International World Wide Web Conference at Hyderabad International Convention Centre (HICC) in Hyderabad on March 31, 2011. The conference's theme "Web for All" aims to highlight the need for expanding the horizons of the Web to become all inclusive and pervasive, reaching out to every human life. AFP PHOTO / Noah SEELAM
Vágólapra másolva!
Már egy negyednyi évszázad telt el azóta, hogy Tim Berners-Lee, az internet atyja bemutatta a világ első weblapját. A végtelenül egyszerű, csak pár apró formázást tartalmazó oldal azt magyarázta az embereknek, hogyan működik a web, és miként kereshetnek rajta információt. Azóta már az egész internetet zsebre vághatjuk, és belenőttünk a világhálóba.
Vágólapra másolva!

Ma már nehezen tudjuk elképzelni, mi lenne velünk internet nélkül. Neten keresztül intézzük a hivatalos ügyeket, otthonról tanulunk, dolgozunk, vagy megnézzük útközben a menetrendet, és híreket olvasunk a metrón - ehhez elég előhúzni a zsebünkből az okostelefont. A dolgok internete lassan mindent behálóz, az eszközök mind-mind "okosodnak", legyen az autó, ruha, vagy óra.

Hogyan legyen honlapom

Ez pár évtizede még elképzelhetetlennek tűnt, mégis elkezdődött. Eleinte

egyetemi kutatók és intézmények közti információcserére tervezték,

végül a mindennapok részévé vált az internet.

1990. december 20-án Tim Berners-Lee brit kutató bemutatta a világ első weboldalát a CERN-en (Európai Nukleáris Kutatási Szervezet). A végtelenül egyszerű, kezdetleges oldal célja az volt, hogy

bemutassa az általa 1989-ben megálmodott World Wide Web (világháló) ötletét,

és a hipertext-alapú hálózat működését. A weboldal azt magyarázta el a kutatóknak, hogyan kereshetnek információkat a weboldalakon, és miként készíthetnek maguk is ilyen lapokat. Ez az egyszerű kis oldal volt az, ami lefektette a mai formában ismert internet alapjait.

Tim Berners-Lee ezen a NeXT számítógépen állított fel először webszervert. Forrás: CERN

A kutató az ehhez szükséges webszervert egy NeXT számítógépen állította fel, ezen készült az első primitív böngésző is. A számítógép még mindig a CERN-en van, és egy ráaggatott piros tintával írt cetli utal a múltra: „Ez a gép egy szerver. Ne kapcsold ki!”

Ma is megnézhetjük

Az oldal bár már 1990 karácsonya előtt kész volt, csak egy évvel később lett nyilvánosan elérhető. Így a világ első, működő webcíme a http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html volt.

Az első weboldal magáról a webről szólt. Forrás: CERN

Sajnos az oldal 1991-es, eredeti állapotáról nem maradtak mentések, de az egy évvel későbbi változatot a web fejlesztését felügyelő World Wide Web konzorcium a mai napig őrzi ezen a linken.

Megszületett a web

Az első weblap mellett Berners-Lee bemutatta az URL-t (univerzális erőforrás azonosító), a HTTP protokollt, és a HTML hipertext leíró nyelvet is, mint a webet működtető technológiákat. Megírta az első böngészőt, és szerverszoftvert is - ezzel pedig útnak indította a világhálót, ami

kitört az egyetemi kutató intézetekből.

Tim Berners-Lee, a világháló feltalálója még ma is aktív. Forrás: AFP/Noah Seelam

1993-ban a CERN vezetői közölték, hogy a web bárki számára ingyenes lesz. Következő év végére már tízezer szerver volt szerte a világon, és 10 millió felhasználó csatlakozott a webre.

2015-ben már több mint 4,73 milliárd weboldalt indexeltek,

és akkor még nem is beszéltünk a láthatatlan webről, amelyről úgy tartják: akár ötszázszor akkora lehet, mint a felszínen elérhető, látható web.

Mit csinál ma Tim Berners-Lee?

Berners-Lee napjainkban a World Wide Web konzorciumot vezeti, mely nyílt szoftver szabványokat alkot a világhálóra. A kutató rendszeresen hangot ad a mai internettel kapcsolatos véleményének. Kiáll amellett, hogy a nyílt webet megvédje a kormány cenzúrájától, és ellenzi a telekommunikációs cégek netsemlegességet sértő intézkedéseit.