Irapuátótól Isten kezéig - Maradona csúcsra vezette Argentínát

2018.05.26. 12:02

1986-ban Mexikó adott otthont a 13. labdarúgó-világbajnokságnak, ahol a Diego Maradona vezette argentinok ültek fel a futball trónjára. Bennünk, magyarokban felemás érzések kavaroghatnak a tornával kapcsolatban, hiszen a Mezey György irányította válogatott Irapuátóban története egyik legsúlyosabb vereségét szenvedte el a szovjetektől, és már a csoportküzdelmek után kiesett. Mindmáig ez volt az utolsó vb, ahová kijutottunk.

A 86-os Mundialnak eredetileg Kolumbia lett volna a házigazdája, 1982-ben azonban az ország vezetése gazdasági okokra hivatkozva visszalépett a rendezés jogától. Bár lehetséges opcióként Kanada és az Egyesült Államok is szóba került, végül Mexikó lett a befutó, aminek már csak a torna kabalája miatt is örülhettünk: Pique, a bajszos, sombrero kalapos jalapeno paprika az egyik, ha nem a legszórakoztatóbb figurára sikeredett.

Pique, az 1986-os mexikói labdarúgó-világbajnokság kabalafigurájaForrás: Origo

A vb lebonyolítása sokat változott a négy évvel korábbi, spanyolországi viadalhoz képest. A 24 kvalifikált ország hat négyes csoportba került, ahonnan az első kettő, valamint a négy legjobb harmadik jutott a 16 közé, itt azonban már nem egy újabb csoportkör, hanem az egyenes kieséses szakasz következett. A győzelemért még két pont járt, Kanada, Dánia és Irak pedig története során először jutott ki focivébére.

A csapatok és a játékosok dolgát nehezítette, hogy több stadion is 2000 méterrel a tengerszint felett volt található, így a kispadoknál az oxigénsátrak és az oxigénmaszkok legalább olyan fontos kellékekké váltak, mint a futballhoz szükséges eszközök.

Rajtunk kívül Portugália sem zárta szívébe Mexikót

A csoportkör küzdelmei különösebb meglepetés nélkül teltek, két kivételt leszámítva. Sajnos az egyiket Magyarország szolgáltatta, Mezey György alakulata megsemmisítő, 6-0-s vereséggel nyitott Irapuátóban a Szovjetunió ellen – sokan innentől datálják a honi futball legújabb kori hanyatlásának kezdetét.

Bár a második meccsen Kanadát Esterházy és Détári góljaival 2-0-ra megvertük, a harmadik találkozón a sztárokkal teletűzdelt francia alakulat könnyedén nyert 3-0-ra, s a csoport harmadik helye ellenére biztos volt, hogy mínusz hetes gólkülönbséggel nem juthatunk tovább. Pedig ha két góllal kevesebbet kapunk a szovjetektől, akkor bent vagyunk a legjobb 16 között.

Portugália Marokkóval, Angliával és Lengyelországgal került egy négyesbe, ám óriási meglepetésre utolsó lett a kvartettben, így számukra is csak három mérkőzés adatott meg Mexikóban.

Argentína magabiztosan nyerte a csoportját, ahogyan Brazília és a házigazda Mexikó is, a címvédő NSZK azonban némileg váratlanul csak a második lett a debütáns Dánia mögött.

A címvédő és a kétszeres vb-győztes is kiesett

A legjobb 16 között két igazán komoly rangadót rendeztek, a címvédő Olaszország a franciákkal meccselt, míg Argentína egy vérbeli dél-amerikai rangadót vívott Uruguayjal. Utóbbin egyetlen találat döntött, azt Pedro Pasculli szerezte, amellyel az argentinok mentek tovább, az 1930-as és 1950-es világbajnok kiesett.

Még nagyobb meglepetés volt a címvédő olaszok búcsúja, akiket Platini és Stopyra góljaival vertek ki a franciák.

Platini nem csak a magyarok, az olaszok ellen is remekeltForrás: AFP/Georges Gobet

A minket földbe döngölő szovjetek is a torna ezen szakaszában búcsúztak, 2-2-es rendes játékidőt követően Belgium a vb egyik legjobb meccsén nyert hosszabbításban 4-3-ra Valerij Lobanovszkij együttese ellen (néhány belga lesgóllal.)

Anglia könnyedén verte Paraguay-t (3-0), Dánia pedig, mielőtt túlságosan elhihette volna a csoportgyőzelme után, hogy sokáig menetelhet, kapott egy ötöst a spanyoloktól. Döbbenetes meccs volt. Dánia 1-0-ra vezetett, amikor Jesper Olsen a saját térfelén odagurította a labdát a spanyol Butragenónak. A Keselyű lecsapott, egyenlített, majd a hispánok rúgtak még négyet. A brazilok szintén négyet rúgtak a lengyeleknek, a házigazda tündérmeséje pedig Bulgária ellen folytatódott (2-0). Az NSZK ellenben alaposan megszenvedett a világbajnokság meglepetéscsapatával, Marokkóval szemben, végül Mattheus klasszisa és szabadrúgása döntött a 87. percben. Szegény Zaki kapus azt sem tudta, hol van a labda.

Főszerepben a tizenegyesek és Diego Maradona

A nyolc között a négyből három párharc is büntetőpárbajban dőlt el, az izgalomra tehát nem lehetett panasz a negyeddöntőkben. Spanyolország és Belgium, valamint Brazília és Franciaország is 1-1-re állt 120 perc játék elteltével, így mindkét meccsen jöhettek a büntetők, amely után az előzetesen talán esélytelenebb nemzetek, a belgák és a franciák örülhettek. Az NSZK és Mexikó szintén nem bírt egymással, ott sem a rendes játékidőben, sem a hosszabbításban nem esett gól, az orosz rulettben viszont a házigazdák részéről ketten is hibáztak, míg a németek négy rúgója egyaránt betalált.

Toni Schumacher két büntetőt is hárított Mexikó ellenForrás: dpa Picture-Alliance/AFP/usage worldwide, Verwendung weltweit/Dpa

Ezzel elérkeztünk az argentin-angol meccshez, amely nemcsak a világbajnokság, hanem a futballtörténelem klasszikusai közé is joggal követel helyet magának, méghozzá Diego Maradona miatt.A Napoli támadójának két góljára csak Gary Linekernek volt válasza, így a dél-amerikaiak mentek tovább, Maradona találatai azonban megérnek egy misét. Az elsőt mondjuk nem is ő, hanem maga Isten szerezte, méghozzá kézzel, meccs után legalábbis ezzel a magyarázattal állt elő. Azt a gólt egy kicsit Maradona feje és egy kicsit Isten keze szerezte. Vártam a csapattársaimra, hogy jöjjenek, ünnepeljenek velem, de senki nem jött. Rájuk kiáltottam, hogy gyertek már és öleljetek meg, különben nem fogják megadni.

„Egy kicsit Maradona feje, egy kicsit Isten keze”Forrás: DPA/AFP/usage worldwide, Verwendung weltweit/Sven Simon

Megadták, négy perccel később pedig az isteni Diego újra betalált, ezúttal lábbal, méghozzá a félpályáról indulva, mindenkit kicselezve, aki az útjába került. A gólt a mai napig minden idők egyik legnagyobbjaként tartják számon.

Ezúttal kevés volt a német elszántság

Az elődöntőkben elmaradtak a várt izgalmak, a lendületbe jövő argentinok a továbbra is ihletett formában futballozó Maradona újabb két góljával nyertek a belgák ellen és jutottak döntőbe. A németek a franciákat állították meg, Brehme és Völler góljaival ugyancsak 2-0-ra nyertek.

A finálét a mexikóvárosi Azték Stadionban rendezték, közel 115 ezer néző előtt. A 23. percben José Luis Brown, az 56.-ban Jorge Valdano talált be Toni Schumacher kapujába, a hajrában azonban Rumenigge és Völler góljaival hét perc alatt egyenlítettek a németek. Amikor azonban már mindenki a hosszabbításra készült, Burruchaga megszerezte a mindent eldöntő találatot, hozzásegítve Argentínát története második világbajnoki címéhez.

A bronzérmet a franciák nyerték, miután 2-2-es rendes játékidőt követően hosszabbításban 4-2-re verték a belgákat. A torna legjobb játékosa természetesen Diego Maradona, gólkirálya a hatgólos Gary Lineker lett, míg a legjobb fiatalnak a belga Enzo Scifót válaszották.

A döntő: Argentína-Németország 3-2 (1-0)
1986. június 29., Mexikóváros
vezette: Romualdo Arppi Filho (brazil)
Argentína: Pumpido - Cuciuffo, Brown, Ruggeri - Giusti, Burruchaga (Trobbiani 90.p.), Batista, Enrique, Olarticoechea - Valdano, Maradona. Edző: Carlos Bilardo.
Németország: Schumacher - Berthold, Förster, Jakobs, Briegel, Brehme - Elder, Magath (D. Hoeneß 62.) Matthäus - Rummenigge, Allofs (Völler 46.). Edző: Franz Beckenbauer.
gólszerző: Brown 23., Valdano 56., Burruchaga 84., ill. Rummenigge 74., Völler 81.
sárga lap: Maradona 17., Olarticoechea 77., Enrique 81., Pumpido 85., ill. Matthäus 21., Briegel 62.

Mint az összefoglalónkból is kiderül, rengeteg emlékezetes esemény történt az 1986-is mexikói labdarúgó-világbajnokságon, áttekintésünket a torna 20 legszebb góljával zárjuk.

Sorozatunk következő részében az 1990-es olaszországi vébére emlékezünk.