Magyarország
15:002024. június 15.
Svájc

Elképesztő feltámadás, végzetes edzői hiba - a Super Bowlok 10 legdrámaibb pillanata

Az NFL idei bajnoki címét eldöntő mérkőzést, vagyis az 56. Super Bowlt vasárnap éjszaka rendezik majd a Los Angeles Rams és a Cincinnati Bengals főszereplésével. Az elmúlt években rendre tanúi lehettünk olyan fináléknak, amelyek hihetetlen izgalmakat és végjátékokat hoztak. Volt itt abszurd elkapás, végzetesnek bizonyuló edzői hiba, utolsó pillanatban kihagyott mezőnygól vagy épp elképesztő fordítás. Igyekeztünk ezek közül összegyűjteni a legnagyobb és legdrámaibbakat, de természetesen a lista teljesen szubjektív.

10. Egyenlítés helyett az ellenfél szerzett TD-t - Super Bowl XLIV

2010-ben a New Orleans Saints és az Indianapolis Colts vívta a döntőt. A nagyszünetig meglehetősen kevés pont született, aztán a félidőben a Saints húzott egy váratlant és onside kickkel kezdett, amiből később touchdownt szerzett, ez pedig fordulópontnak bizonyult. Ugyanis a negyedik negyedben a New Orleans már hét ponttal vezetett, a Coltsnak így muszáj volt touchdownt szereznie. El is jutott a csapat 31 yardig, ekkor viszont Peyton Manning eladta a labdát, vagy ha úgy nézzük Tracy Porter volt elképesztően szemfüles, a Saints játékosa pedig berohant a megszerzett labdával az end zone-ba. Így 24-24 helyett 31-17-re módosult az állás, ami aztán a végeredményt is jelentette.

9. Jackie Smith elejtett TD-elkapása – Super Bowl XIII

A Dallas Cowboysnak sikerült bejutnia az 1979-es fináléba, de a Pittsburgh Steelers már túl nagy falatnak bizonyult. A harmadik negyed végén 21-14-es Steelers vezetésnél a Cowboys hátvédje, Roger Staubach megtalálta Jackie Smith-t az end zone-ban, ami akár meccset eldöntő touchdownt is érhetett volna. A veterán elkapó azonban elejtette a labdát a földre érkezésekor, így döntetlen helyett a Dallasnak be kellett érnie Rafael Septien mezőnygóljával.

Jackie Smith hibája sokba került a Cowboysnak, ugyanis a hátralévő időben a Pittsburgh két touchdownnal szertefoszlatta a dallasiak álmait és végül 35-31-re nyert. Mindezek ellenére a Cowboys úgy fejezte be az 1970-es éveket, mint az évtized egyik legsikeresebb csapata.

8. Vinatieri megint az utolsó másodpercekben nyerte meg a Patriotsnak - Super Bowl XXXVIII

Óriási izgalmakat hozott a Carolina Panthers és a New England Patriots 2004-es döntője. Csak az utolsó negyedben harminchét pontot szereztek a csapatok. A hihetetlenül izgalmas végjátékban előbb a New England ért el touchdownt, ám majd ezt követően a Carolina is bejutott ellenfele end zone-jába, így egy perccel a vége előtt 29-29 volt az állás. Az utolsó támadás a Patriotsé volt, amelynek irányítója,

az idén visszavonult hétszeres Super Bowl-győztes Tom Brady 9 másodperccel a mérkőzés vége előtt a Panthers célterületének közelébe vezette a csapatot. A New England végül egy 41 yardos mezőnygóllal biztosította be a győzelmet.

Pedig az előjelek nem voltak túl kedvezőek, de az első negyedben kétszer is hibázó Adam Vinatieri berúgta a győzelmet jelentő hárompontos mezőnygólt. Érdekesség, hogy a Patriots első SB-győzelmekor, a St. Louis Rams elleni döntőjében is Vinatieri drámai pillanatos gólja döntött.

7. Bradshaw és Stallworth összehozza a lehetetlent - Super Bowl XIV

David Tyree 2008-as legendás elkapásáig John Stallworth csodálatos megmozdulását emlegették a Super Bowl legnagyobb szenzációjának. Bár 1980-ban a Rams teljesen esélytelenként vágott neki a Pittsburgh elleni finálénak, mégis három negyeden át tartotta a lépést.

Az utolsó negyedben a Rams sztárelkapója, Lynn Swann megsérült, ez pedig döntően befolyásolta a csapat teljesítményét.

A negyedik negyed elején kétpontos hátrányban a Pittsburgh megszerezte a labdát, Terry Bradshaw pedig egészen elképesztő, 73 yardos TD-passzt adott John Stallworth-nek, ezzel fordított a csapat és végül 31-19-re megnyerte az első nagy Steelers-dinasztia utolsó Super Bowl-győzelmét.

6. A szerelés – Super Bowl XXXIV

22 évvel ezelőtt ugyancsak a Los Angeles Rams vívta a döntőt, méghozzá a Tennessee Titans ellen. A meccs utolsó hat másodperce a döntők történetének legizgalmasabb végjátékát hozta. Az alapszakasz MVP-je, Kurt Warner ugyan két TD-passzt adott, mégsem ő, hanem Mike Jones lett a döntő hőse. A Super Bowl történetében több ezer szerelés történt, de egyik sem vált annyira ikonikussá, mint Jonesé. Nem véletlen, hogy a megmozdulása úgy híresült el, hogy: "A szerelés". Három másodperccel a vége előtt a Titans az egyénítésért támadhatott, de a Rams hátvédje gyorsan kapcsolt, hogy mire készül az ellenfél.

Mike Jones három másodperccel a vége előtt életmentő szerelést hajtott végre Forrás: AFP/Tony Ranze

A Tennessee elkapója, Kevin Dyson az ötyardos vonalnál kapta el a labdát, Mike Jones pedig utánaugrott és jobb kezével a csípőjébe, ballal a térdébe kapaszkodva földre vitte.

Dyson megpróbálta a gólvonalra helyezni a labdát, de már ekkor nyilvánvaló volt, hogy nem sikerült a pontszerzés, de a két kispadnál percekig nem tudnák biztosan, hogy most touchdown volt-e vagy sem. Aztán a játékvezető megfogta a labdát, és lerakta félúton a gólvonal és az egyyardos között. Ezzel pedig eldőlt, hogy a Rams lett a bajnok.

5. Santonio Holmes bámulatos elkapása – Super Bowl XLIII

A Super Bowl-éra egyik legjobb döntőjét vívta 2009-ben a Pittsburgh Steelers és az Arizona Cardinals. Utóbbi a negyedik negyedben tizenhat pontot szerzett, az egyiket ráadásul egy 64 yardos passzjátékból, így fordítani tudott. A Pittsburghnek bő két perce maradt egyenlíteni, vagy megnyerni a meccset. A nagydöntők történetében már több ezer dobást láthattak a nézők, ám az összes közül alighanem Ben Roethlisberger passza volt a legtökéletesebb.

Drámai fordítással nyert a Steerlers Santonio Holmes bámulatos elkapásának köszönhetően Forrás: Getty Images via AFP/2009 Getty Images/Kevin C. Cox

A Steelers irányítójának labdája három arizonai védő feje fölött ívelt át az end zone sarkába Santonio Holmes felé, aki gyakorlatilag lábujjhegyről felugorva kapta el a labdát és szerzett touchdownt bő fél perccel a vége előtt. Az Arizona Cardinals innen már nem tudott fordítani, így a Steelers 27-23-ra nyert és megszerezte hatodik győzelmét.

4. Utolsó pillanatban kihagyott mezőnygóllal elbukott döntő – Super Bowl XXV

Az 1993-as NFL-szezon végén a Buffalo Bills történelmi tettet hajtott végre azzal, hogy zsinórban négyszer jutott be a Super Bowlba, igaz, ez a rekord gyorsan minden idők legrosszabb sorozatává vált, mivel mind a négy alkalommal kikaptak a nagydöntőben. Ezek közül az elsőt bukták el a legdrámaibb körülmények között. A Buffalo története első Super Bowljára készült a New York Giants ellen 1991. január 27-én.

A végig fordulatos és kiélezett mérkőzésen csupán egy pont döntött, de egészen drámai körülmények között ért véget a döntő.

A drámai meccs végjátékában Scott Norwood elhibázott mezőnygólja miatt egyetlen ponttal nyert a Giants Forrás: Twitter

Alig több mint két perc volt hátra a mérkőzésből, 20-19-es Giants vezetésnél a Bills támadhatott. A Bills hátvédje, Jim Kelly a saját 10 yardos vonaláról indulva a Giants 29 yardos vonaláig jutott. Ekkor a Buffalo mezőnygólt kísérelt meg, amivel megnyerte volna a mérkőzést. A veterán Scott Norwood azonban mellé rúgta, így a Bill elbukta a döntőt. A Super Bowlok történetének egyébként mindmáig legszorosabb végeredményét hozta az összecsapás.

3. Újonc lett az érthetetlen döntés nyertese - Super Bowl XLIX

Egészen megdöbbentő és felejthetetlen végjátékot hozott a 2015-ös döntő, amelyben a Seahawks a New England ellen védhette volna meg a címét. Minden idők egyik legizgalmasabb hajrájában 28-24-re vezetett a Patriots 26 másodperccel a vége előtt, de a Seahawksnak csupán néhány yard kellett a fordításhoz. Aztán

Pete Carroll vezetőedző váratlant akart húzni, viszont érthetetlen és megmagyarázhatatlan módon futójáték helyett passzt hívott.

Hihetetlen hibát követett el Pete Carroll a New England elleni fináléban Forrás: Getty Images via AFP/2015 Getty Images/Kevin C. Cox

Ez azért volt fura, mert a liga legjobb futójátékosa, Marshawn Lynch az egész szezonban a hátán vitte a csapatot, neki volt a legtöbb kontakt utáni yardja, vagyis rettenetesen nehéz volt őt a földre vinni. Egy ilyen helyzetben talán törvényszerű lett volna, hogy futójátékossal próbálják meg bevinni a labdát, de a Seahawks vezetőedzője Russell Wilson kezébe adta a labdát, hogy találja meg Ricardo lockette-et. Az igazi dráma aztán csak ezt követően jött, ugyanis a passzt lefülelte a draftolatlan, vagyis korábban senkinek sem kellő újonc, Malcolm Butler, ezzel pedig gyakorlatilag lezárta a meccset, így a Patriots és Tom Brady is negyedszer lett bajnok.

2. Eli Manning elhomályosította Tom Bradyt - Super Bowl XLII

David Tyree „Helmet Catch" néven elhíresült sisakos elkapása a Super Bowl történetének egyik legnagyobb pillanata. Úgy tűnt eldőlt a nagydöntő, amikor a megállíthatatlannak vélt New England Patriots már 14-10-re vezettet a Giants ellen 75 másodperccel a vége előtt. A Now York Giants viszont megpróbálta a lehetetlent és jött Eli Manning elképesztő menekülése, illetve 32 yardos passza, amit

David Tyree felfoghatatlan mozdulattal szelídített meg: a pályafutása során leginkább csak epizód szerepet betöltő elkapó egy kézzel kapta el a labdát, amit aztán a sisakjához szorítva húzott le.

Tyree fantasztikus elkapása ugyan nem hozott touchdownt, de forduló pont volt a mérkőzésben, ugyanis a Giantset feltüzelte, a Patriots pedig teljesen megzavarodott. Négy játékkal később a Giants irányítója, Eli Manning 35 másodperccel a vége előtt touchdown-passzt adott Plaxico Burressnek, amivel a Giants fordított és nyert.

1. A visszatérés - LI

Öt évvel ezelőtt, 2017 februárjában a New England Patriots az Atlanta Falconsszal csapott össze a döntőben. Óriási meglepetésre 35 perc elteltével már 28-3-ra vezetett az Atlanta. Semmi jel nem mutatott arra, hogy Tom Bradyéknek itt lehet esélyük. Brady két és fél negyeden át önmagához képest nem játszott jól, gyakorlatilag csak szenvedett a pályán.

A Patriots minden idők legnagyobb feltámadásával fennállása ötödik bajnoki címét nyerte, akárcsak az MVP-nek megválasztott Tom Brady Forrás: AFP/Timothy A. Clary

Aztán a negyedik negyedben megtörtént az, amire kevesen mertek volna fogadni, a Patriots feltámadt, az Atlanta pedig szétesett. Brady teljesen szétszedte a Falcons védelmét,

így a negyedik negyed végére 28-28 volt a kijelzőn, és jöhetett a döntő történetének első hosszabbítása, amiben aztán Brady győzelemre vezette a csapatát. Ez volt egyébként az eddigi Super Bowlok legnagyobb fordítása.