Cikkünk folyamatosan frissül
Szerdán este újabb két nyolcaddöntős párharc első felvonását rendezték a labdarúgó Bajnokok Ligájában. A Barcelona az olasz bajnokságban címvédő Napoli otthonában játszott döntetlent, így visszavágó lőtt még minden nyílt. Az Arsenal viszont meglepetésre egygólos hátrányba került, miután kikapott a Porto csapatától.

20:21
2024. február 21.

Új edző a Napoli élén

Meglehetősen komoly feladatot kapott bemutatkozására az olasz bajnokságban címvédő Napoli ideiglenes megbízatással kinevezett vezetőedzője, Francesco Calzona, akinek az FC Barcelona ellen kell felkészíteni tanítványait a labdarúgó Bajnokok Ligája nyolcaddöntős párharcának első mérkőzésére. Az 55 éves olasz szakember - a hétfő késő esti bejelentés szerint - a szlovák válogatott szövetségi kapitányi posztja mellé vállalta el a nápolyiak irányítását a mostani idény végéig. Calzona számára ugyanakkor egyáltalán nem ismeretlen a klub, 2015 és 2018 között ugyanis Maurizio Sarri, a 2021/2022-es idényben pedig Luciano Spalletti segítőjeként dolgozott a dél-olasz egyesületnél.

Francesco Calzona
Francesco Calzona rögtön a BL-ben bizonyíthat
Fotó: AFP

20:24

Csodára készülnek az olaszok

Az olasz bajnokságban csak a kilencedik helyen álló Napolinak tétmérkőzésen még egyszer sem sikerült legyőznie a Barcelonát: a két együttes 2020-ban a BL-ben vívott nyolcaddöntős párharcot és a nápolyi 1-1 után a katalánok házigazdaként 3-1-re nyertek, majd 2022-ben az Európa-ligában a legjobb 16 közé jutásért Barcelonában játszottak 1-1-et a felek, hogy aztán vendégként aratott 4-2-es sikerével a Barca jusson tovább.

20:27

Csalódott csapatok csatája

A nápolyi szurkolók nem lehetnek elégedettek az idényben immár két vezetőedzőt "elfogyasztott" csapat eddigi teljesítményével, de Barcelonában sincs minden rendben, a szezon végén távozó Xavi Hernandez vezette gárda ugyanis csak harmadik a La Ligában, nyolc ponttal lemaradva az ősi rivális, éllovas Real Madridtól. A szerdai összecsapásra a Napoli a Genoa elleni hazai 1-1-gyel készült, míg a Barcelona nehezen, de Robert Lewandowski 97. percben értékesített tizenegyesével 2-1-re győzött a Celta Vigo otthonában.

20:35

Lewandowski megérkezett

20:39

Napoli-Barcelona: kezdőcsapatok

20:42

Remek formában az Arsenal

A másik szerda este kezdődő nyolcaddöntős párharc első meccsén az FC Porto fogadja az Arsenalt, amely az előző öt angol bajnoki forduló alapján kirobbanó formában van, ugyanakkor a Liverpool kivételével nem találkozott az elmúlt hetekben komoly erőpróbát jelentő riválissal. Az Ágyúsok hosszú idő után, a 2016/2017-es szezon óta először vannak ott a BL mezőnyében, és a jó csoportkörös szereplésüknek köszönhetően a csoportmásodikak közül kaptak ellenfelet, azok közül is az egyik leginkább verhetőt.

20:43

Nehéz feladat előtt áll az Arsenal

Az ötmeccses győzelmi sorozatot maga mögött tudó Arsenal eddig kétszer a csoportkörben, egyszer pedig a nyolcaddöntőben nézett farkasszemet a Portóval. A 2006-os esztendőben a londoni 2-0-s hazai siker után Portóban gól nélküli döntetlent játszottak a felek, 2008-ban pedig otthon 4-0-ra nyertek, idegenben viszont 2-0-ra kikaptak az Ágyúsok. A 2010-es nyolcaddöntőben Portugáliában 2-1-re nyertek a hazaiak, a londoni visszavágó viszont 5-0-s Arsenal-sikerrel zárult, így az angol csapat jutott a legjobb nyolc közé. A Porto november eleje óta veretlen otthon, igaz, a BL-ben azóta csak az Antwerppel és a Sahtar Donyeckkel találkozott még a csoportkörben.

20:46

Porto-Arsenal: kezdőcsapatok

Porto: Diego Costa - Joao Mario, Otávio, Pepe, Wendell - Gonzalez, Pepé, Varela - Conceicao, Evanilson, Galeno

Arsenal: Raya - White, Saliba, Gabriel, Kiwior - Ödegaard, Rice, Trossard - Saka, Havertz, Martinelli

20:56

Elsőre nem megy a Barcának

A Barcelona a legutóbbi öt BL-nyolcaddöntős parharcából egyszer sem tudott előnybe kerülni az első mérkőzés után.

20:59

Felcsendült a BL-himnusz a Diego Armando Maradona stadionban

A játékosok már a pályán. Hamarosan kezdődik a mérkőzés.

21:01

Elkezdődtek a mérkőzések

Nápolyban és Portóban is kezdetét vette a találkozó.

21:07

Már Messi mögött a Barcelona kapus

Marc-André ter Stegen 81. BL-meccsén szerepel, ezzel megelőzte Dani Alvest – a nem spanyol játékosok közül pedig csak Lionel Messi lépett pályára többször a legrangosabb európai kupasorozatban a Barcelona színeiben (149 meccs).

FC Barcelona, Marc-André ter Stegen
Ter Stegen komoly mérföldkőhöz ért
Fotó: NurPhoto via AFP / NurPhoto via AFP/Jose Breton/NurPhoto

21:10

Jól kezdett a Barcelona

A katalán együttes az első percektől próbál nyomást gyakorolni a Napolira. Yamal a 4. percben helyzetbe került, nem sokkal lőtt a jobb felső mellé, de végül lest jelzett a partjelző.

21:11

Itt az első komoly helyzet!

A 9. percben ismét Lamine Yamal került helyzetbe, a kapu jobb oldalába tartó lövését azonban ám Meret kapus hatalmas bravúrral védte.

21:16

BL-rekorder lett a Barca csodatinije

Lamine Yamal 16 évesen és 223 naposan a Bajnokok Ligája történetének valaha volt legfiatalabb játékosa lett, aki pályára lépett a sorozat kieséses szakaszában.

Lamine Yamal, FC Barcelona
Lamine Yamal BL-rekorder lett
Fotó: NurPhoto via AFP

21:19

Óriási fölényben az Arsenal

Az Arsenal 20 perc után közel 80%-ban birtokolja a labdát a Porto ellen, azonban egyelőre nem tudott helyzetet kialakítani.

21:22

Barca-helyzet

Lewandowski szerzett labdát a Napoli tizenhatosán belül, de egy védővel a nyakán nem tudott jól lőni, az oldalhálót találta el.

21:26

Nehéz pillanatokat él át a Napoli

A félidő derekánál Alex Meret egy percen belül két óriási védést mutatott be, előbb Lewandowski sarokkal kapura küldött lövésénél, majd Gündogan bombájánál.

21:29

A kapufa mentette meg az Arsenalt

Kis híján megszerezte a Porto a vezetést, miután Galeno került ziccerbe, a közeli lövése azonban a kapufán csattant.

21:34

Nyomasztó spanyol fölény Nápolyban

A Barcelona nagyjából 60%-ban birtokolja a labdát. Ugyan a Napoli az utóbbi percekben kijött a katalánok szorításából, de helyzete eddig csak a vendégeknek volt.

21:41

Éledezik a Napoli

A jobb oldalon próbálja feltörni a Barcelona védelmét a Napoli. Di Lorenzo végezhetett el szabadrúgást, de a védők kivágták a beadást.

21:48

Visszaesett az iram

A Napoli valamivel többet birtokolja a labdát, mint az első félórában, de a kezdeti nagy iram, amit a barcelona diktált, jelentősen visszaesett a félidő végére.

21:50

Vége az első félidőnek

Ahogy várható volt, Barcelona mezőnyfölénnyel és helyzetekkel indult a meccs, de Meret kapus védéseinek köszönhetően gól nélküli döntetlennel vonulhatnak szünetre a csapatok. A Napolinak azonban ennél több kell a folytatásban, hiszen az olaszoknak még csak kapura lövésük sem volt az első 45 percben.

22:01

Egy kis statisztika

A Barcelonával legutóbb 2016 decemberében, a Borussia Mönchengladbach elleni BL-meccsen fordult elő, hogy az ellenfél egyetlen lövéssel sem próbálkozott az első félidőben. Az egyenes kiesés szakaszban pedig ennél is régebben, 2011 májusában fordult elő hasonló, még a Real Madrid elleni elődöntőben.

22:02

Kezdődik a második félidő

A Napoli kezdte a második játékrészt. Egyik csapat sem cserélt.

22:05

Napoli helyzettel indult a második félidő

Egy veszélyes beadás után Politano előtt adódott óriási lehetőség, de a tizenegyespontról jócskán kapu mellé fejelt.

22:09

Barca-helyzetecske

22:13

Óriási mentés Lewandowski elől

Joao Cancelo húzott el a bal oldalon, majd remekül adott középre, azonban a védők az utolsó pillanatban szögletre tisztáztak Lewandowski elől.

22:17

Próbálkozik a Barcelona

Fél órával a mérkőzés vége előtt a Barcelona próbál nyomást gyakorolni a foggal-körömmel védekező nápolyiak ellen, azonban Xavi együttesének támadójátéka nem elég hatékony eddig.

22:18

Vezet a Barcelona

A 61. percben Robert Lewandowski góljával megszerezte a vezetést a Barcelona. Pedri passzolt a lengyel támadóhoz, aki egy lövőcsel után 14 méterről a jobb alsó sarokba lőtte a labdát.

22:28

Araújo megsérült?

Araújót kellett ápolni, de a Barcelona védője tudta folytatni a játékot.

22:31

Kis híján kettővel vezet a Barcelona

A 66. percben Pedri lőtt kapásból kapura a tizenhatosról, de a nem túl erős lövésbe Meret ügyetlenül beleütött, de végül megúszta, így nem lett belőle újabb gól.

22:37

Egyenlített a Napoli

A Napoli szinte a semmiből egyenlített: Osimhen fordult le kissé erőszakosan Martínezről, majd nagyjából 13 méterről az elmozduló kapus mellett a hálóba lőtt. Ez volt a nápolyiak első, kaput eltaláló lövése.

22:41

Izgalmas hajrá elé nézünk

Eldugja most a labdát a Barcelona, próbálja kijjebb csalogatni az olaszokat, akik viszont felbátorodtak az egyenlítő gól óta.

22:43

Szögletekben már vezet a Napoli

Most egyértelműen beszorul a Barcelona. Raspadori veszélyes beadását kivágták a védők. Szögleteket tekintve már 7-4-re a Napoli vezet.

22:46

Osimhen öröme az egyenlítés után

SSC Napoli v FC Barcelona, Victor Osimhen
Victor Osimhen gyakorlatilag a semmiből egyenlített a Barcelona ellen

22:49

Győzelemért rohamoz a Napoli

A csereként beállt Simeone bombázott kapura egy elépattanó labdát 18 méterről, nem sokkal ment kapu fölé a lövése.

22:53

95. percben meccslabdája volt a Barcának

Lewandowski passza után Gündogan tekerte kapura a tizenhatosról, de centikkel elkerülte a labda a kapu bal oldalát.

22:55

Itt a vége: Barcelonában dől majd el a továbbjutás

A Barcelona szerzett vezetést Robert Lewandowski góljával, de a katalánok csupán negyedóráig örülhettek, ugyanis a Napoli az első helyzetéből egyenlített Victor Osimhen találatával. A nápolyiak új edzője, Francesco Calzona így döntetlennel mutatkozott be az olasz címvédő élén.

22:59

Kikapott az Arsenal Portóban

Galeno 90. percben szerzett góljával a Porto 1-0-ra legyőzte az Arsenalt, amelynek kaput eltalált lövése sem volt a nyolcaddöntős párharc első mérkőzésén.