Vágólapra másolva!
Két forduló után sem borult fel semmi a labdarúgó világbajnoki selejtezők I csoportjában, ahol változatlanul Magyarország, Anglia és Lengyelország versenyez a továbbjutásért. A magyarok vasárnap este hozták a kötelezőt, és 3-0-ra nyertek San Marino ellen, míg a lengyelek ugyancsak 3-0-ra verték meg Varsóban Andorrát. Az angolok sem botlottak meg, mivel 2-0-ra tudtak nyerni Tiranában. A magyar és a lengyel csapat most hajszálra azonos mutatóval áll ebben a csoportban.

San Marino csapata hivatalosan is a világ leggyengébb képességű labdarúgó-válogatottja, amely fennállása óta mindössze egyetlen meccset tudott megnyerni - Liechtenstein ellen. Ugyanakkor az ide utazó és itt fellépő csapatok korántsem számíthatnak könnyed játszadozásra.

Így volt ez vasárnap este, amikor Marco Rossi csapata lépett fel San Marinóban és nyert 3-0-ra.

Mégpedig úgy, hogy a meccs során a magyarok kihagytak egy 11-est - ha ez bemegy, akkor a lőtt gólok számát tekintve megelőzzük a lengyeleket, így viszont a magyar és a lengyel válogatott hajszálra azonos mutatóval áll ebben a csoportban.

A magyar válogatott harmadik gólja után ünnepel San Marinóban Forrás: AFP/Andreas Solaro

A magyar csapat szövetségi kapitánya a lengyelek elleni meccshez (3-3) képest 7 helyen változtatott. A kapuban Dibusz Dénes kezdett, Fiola Attila pedig a kiállítása miatt nem játszhatott. Azt már most tudni, hogy Andorra ellen újabb változások jönnek,

mert Willi Orbánnak és Sallai Rolandnak is vissza kell utaznia német klubcsapatához.

De azt is tudni, hogy a szerdai, andorrai meccs (amelyet műfüvön játszanak majd le) sokkal keményebb feladat elé állítja majd Magyarországot, mint a San Marinóban lejátszott selejtező.

Sallai Roland góljának pillanata San Marinóban Forrás: AFP/Andreas Solaro

Közhelyszerűnek tűnik az a mondat, hogy ezeket a győzelmeket is meg kell becsülni. Mielőtt legyintenénk erre, kérdezzük meg minderről a spanyolokat, akik vért izzadva nyertek Grúziában, ahol Dani Olmo a 93. percben szerezte meg a hispánok győztes gólját. A szünetben ott még a grúzok vezettek 1-0-ra.

Azt előre lehetett tudni, hogy San Marino ellen hasonló megpróbáltatások nem várnak, nem várhatnak Magyarországra, mert a két csapat képességei között nagyon nagy a differencia.

De azt is tudni lehetett, hogy ez nem az a mérkőzés, ahol az éppen aktuális ellenfél - most Magyarország - gálamérkőzéssel szórakoztatja a nagyközönséget.

Sallai Rolandot ünnepli a magyar csapat, miután a Freiburg támadója megszerezte a magyarok második gólját San Marino ellen Forrás: AFP/Andreas Solaro

Nem véletlenül mondta Marco Rossi szövetségi kapitány, hogy a magyar csapat második büntetőjének kihagyása azért volt kulcsfontosságú momentum, mert ha az bemegy, akkor a magyarok jóval előbb pontot tesznek a találkozó végére. A 3-0-s győzelem miatt így sem kell senkinek sem szégyenkeznie, a 3 pont megvan, nem sérült meg senki, lehet továbblépni és Andorra felé elindulni.

A San Marinóban megjelenő újságok gyorsjelentésében elismerik a magyar válogatott fölényét és azt, hogy semmi sem kérdőjelezte meg Marco Rossi csapatának sikerét. A cikk szerzője legfeljebb azon dohogott egy kicsit, hogy

a meccs skót játékvezetője a harmadik tizenegyest túlságosan könnyű síppal fújta be, a bíró felfogását rugalmatlannak nevezve.

Marco Rossi szövetségi kapitány a San Marino-Magyarország vb-selejtezőn Forrás: AFP/Andreas Solaro

Az világosan látszik, hogy a magyar válogatott nehezebben játszik egy olyan ellenféllel szemben, amelyik az egész mérkőzés alatt nem csinál mást, csak védekezik. Szalai Ádáméknak azt is meg kell tanulniuk, hogyan kell feltörni egy ilyen csapat ellenállását. Andorrában megint egy ehhez hasonló meccs következik majd, azzal a különbséggel, hogy az andorrai csapat képességében jobb, mint San Marino.

A fejekben nem szabad, hogy ott legyen a 2017-es vb-selejtező, amikor egy szedett-vedett magyar válogatott óriási meglepetésre 1-0-s vereséget szenvedett Andorrában.

Ezt a meccset teljesen törölni kell az emlékek közül, miközben azt már most lehet sejteni, hogy az agresszív focit játszó miniállam csapata egészen biztosan óriási lelkesedéssel veti bele magát a küzdelembe. A vasárnap esti Lengyelország-Andorra mérkőzés megmutatta, hogy Lewandowskiék is csak szenvedtek a dél-európai ország együttese ellen, s pont azt döntötte el azt a meccset, hogy a lengyeleknek volt egy Lewandowskijuk.

Mindenesetre a lengyel sajtó továbbra sincs elájulva attól a teljesítménytől, amelyet a Paulo Sousa vezette piros-fehér csapat elővezet. A győzelem ellenére hiányolták a lengyelek dominanciáját, azt írták, hogy az angol válogatott ellen mindez kevés lehet szerdán. Kiemelik, hogyha

a korábbi szövetségi kapitány, Jerzy Brzęczek működése alatt ilyen játékot mutatott volna be Lengyelország, mint amit Andorra ellen, akkor a csapat nyakába egy vödör moslékot öntenek.

A BBC azt írta az Albánia-Anglia mérkőzés után, hogy az albánok sokkal nagyobb kihívás elé állították Harry Kane-t és társait, mint azt San Marino tette. Az angol csapat ezzel 23 vb-selejtező lejátszása óta veretlen, de azt minden egyes angol újság kiemeli, hogy az igazi vizsgafeladat most jön, amikor a lengyel csapat érkezik majd Londonba.

Harry Kane nagyon hosszú idő - 500 nap - eltelte után szerzett újra gólt az angol válogatottban.

A tiranai helyszíni beszámolók szerint az albánok kulturáltan és jól fociztak, ha pedig a 12. percben a ferencvárosi Uzuni nem hagyja ki az óriási helyzetet, minden másképpen alakul.

Az I-csoportban a 3. fordulóban tehát a magyar válogatott Andorrában, a lengyel csapat Londonban játszik, míg San Marino hazai pályán fogadja Albániát.

Amennyiben a papírforma igazolódik, akkor a magyar válogatott a második helyen fordulhat rá a vb-selejtezők őszi folytatására,

hiszen a következő fordulót majd csak szeptember 2-án rendezik meg ebben a sorozatban.

Európai vb-selejtezők, I csoport, 2. forduló: San Marino-Magyarország 0-3 (0-1)
Serravalle, zárt kapus, v.: Nicholas Walsh (skót)
gólszerzők: Szalai Á. (13., 11-esből), Sallai (71.), Nikolics (88., 11-esből)

Albánia-Anglia 0-2 (0-1)
gól: Kane (39.), Mount (63.)

Lengyelország-Andorra 3-0 (1-0)
gól: Lewandowski (30., 55.), Swiderski (88.)

Az állás: 1. Anglia 6 pont, 2. MAGYARORSZÁG és Lengyelország 4-4 (6-3), 4. Albánia 3, 5. Andorra 0 (0-4), 6. San Marino 0 (0-8)

Ami a vasárnapi vb-selejtezők további eredményeit illeti, mind a német, mind a spanyol válogatott nagyon nehezen nyerte meg mérkőzését.

A németek továbbra is veretlenek - soha nem kaptak még ki idegenben vb-selejtezőn - most Bukarestben győzték le 1-0-ra a románokat.

Ugyanebben a csoportban az izlandi válogatott sima, 2-0-s vereséget szenvedett Örményországban. A skandináv csapat borzalmasan rajtolt a vb-selejtezőn, igaz, mindkét meccsét idegenben játszotta le. A két mérkőzés utáni 0 pont és 0-5-ös gólkülönbség rettenetes csapás Izland számára.

A német válogatott nehezen, 1-0-ra nyert Bukarestben Románia ellen Forrás: dpa Picture-Alliance via AFP/Stefan Constantin

A spanyolok ennél is nehezebben győztek 2-1-re Grúziában, Tbilisziben. Itt a hispánok győztes gólja a 93. percben esett. Az olaszok a szokásos idegenbeli szenvedésüket bemutatva nyertek 2-0-ra Szófiában a bolgár válogatott ellen.

A játéknap legnagyobb győzelmét Dánia aratta,

amely hazai pályán 8-0-ra kiütötte Moldovát. Az idei Eb-re meglepetésre kijutó finnek két döntetlennel kezdtek a vb-selejtezőn, vasárnap az utolsó pillanatban egyenlítettek ki Ukrajna ellen.

Európai vb-selejtezők, 2. forduló:
B csoport: Koszovó-Svédország 0-3 (0-2)
gól: Augustinsson (12.), Isak (35.), S. Larsson (70., 11-esből)

Grúzia-Spanyolország 1-2 (1-0)
gól: Kvarachelia (44.), illetve Torres (56.), Olmo (92.)
Az állás: 1. Svédország 6 pont/2 mérkőzés, 2. Spanyolország 4/2, 3. Görögország 1/1, 4. Georgia 0/2 (1-3), 5. Koszovó 0/1 (0-3)

C csoport: Bulgária-Olaszország 0-2 (0-1)
gól: Belotti (43., 11-esből), Locatelli (83.)

Svájc-Litvánia 1-0 (1-0)
gól: Shaqiri (2.)

Az állás: 1. Olaszország 6 pont/2 mérkőzés (4-0), 2. Svájc 6/2 (4-1), 3. Litvánia 0/1 (0-1), 4. Észak-Írország 0/1 (0-2), 5. Bulgária 0/2 (1-5)

D csoport: Ukrajna-Finnország 1-1 (0-0)
gól: Júnior Moraes (80.), illetve Pukki (89., 11-esből)

Kazahsztán-Franciaország 0-2 (0-2)
gól: Dembélé (20.), Malij (44., öngól)

Az állás: 1. Franciaország 4 pont/2 mérkőzés, 2. Finnország 2/2 (3-3), 3. Ukrajna 2/2 (2-2), 4. Bosznia-Hercegovina 1/1, 5. Kazahsztán 0/1

F csoport: Ausztria - Feröer-szigetek 3-1 (3-1)
gól: Dragovic (30.), Baumgartner (37.), Kalajdzic (44.), illetve Nattestad (19.)

Izrael-Skócia 1-1 (1-0)
gól: D. Peretz (44.), illetve Fraser (56.)

Dánia-Moldova 8-0 (5-0)
gól: Dolberg (19., 48., előbbit 11-esből), Damsgaard (22., 29.), Stryger Larsen (35.), Jensen (39.), Skov (81.), Ingvartsen (89.)

Az állás: 1. Dánia 6 pont, 2. Ausztria 4, 3. Skócia 2, 4. Feröer-szigetek 1 (2-4), 5. Izrael 1 (1-3), 6. Moldova 1 (1-9)

J csoport: Észak-Macedónia - Liechtenstein 5-0 (1-0)
gól: Bardi (7.), Trajkovszki (51., 54.), Elmas (62.), Nesztorovszki (82., 11-esből)

Románia-Németország 0-1 (0-1)
gól: Gnabry (17.)

Örményország-Izland 2-0 (0-0)
gól: Barszeghjan (53.), Bajramjan (74.)

Az állás: 1. Németország 6 pont (4-0), 2. Örményország 6 (3-0), 3. Észak-Macedónia 3 (7-3), 4. Románia 3 (3-3), 5. Izland 0 (0-5), 6. Liechtenstein 0 (0-6)