Korzikán kilencedszer rendeztek nagyszabású rapid sakkfesztivált, és nagy meglepetésre a 16 résztvevős, kieséses rendszerű tornán Vadim Milov győzött. A döntőben a svájci nagymester 3-1-re nyert a sorozatban ötszörös győztes, a rapid világbajnok indiai Viswanathan Anand ellen. Két magyar résztvevője is volt a nagymesterek vetélkedésének, Polgár Judit kiemeltként játszott, a legjobb nyolc között a későbbi tornagyőztestől kapott ki. Almási Zoltán sikerrel kvalifikálta magát a 16-os döntőbe, az elődöntőben őt is Milov győzte le. Korzikán megtartotta ülését a Francia Sakkszövetség elnöksége is, és eldőlt, hogy alelnökük, Leo Battesti harcba száll a FIDE elnöki tisztért.

A hagyományokhoz híven ebben az évben is nagy sikere volt a Bastiában megrendezett rapid versenynek. A legnagyobb érdeklődés a 16 résztvevős, kieséses rendszerű viadalt kísérte, hiszen a korábban ötszörös győztes, a rapid sakkozás világbajnoka, az indiai exvilágbajnok Viswanathan Anand ismét játszott.

2004 Viswanathan Anand (indiai)

A remek díjazás, a 78.200 euró és a győztesnek járó 20 ezres csekk érthetően ismét sok szupernagymestert csábított Bastiába. A világranglistán elfoglalt előkelő helyezésüknek köszönhetően Anand, Polgár Judit, Bacrot és Adams előversenyek nélkül is tagja volt a 16 fős mezőnynek, a többieknek, így Almási Zoltánnak is kvalifikálnia kellett magát. A "Corsican Circut" főszervezője Leo Battesti úr, a Francia Sakkszövetség alelnöke. Az elnökségi ülés után hivatalosan is bejelentették, hogy Battesti urat a szövetség hivatalosan is jelölteti a FIDE elnöki pozícióra a jövő évi torinói sakkolimpia idején megtartandó FIDE Kongresszuson.

A nyolcaddöntőkben már nagy meglepetések születtek. A rendezők nagy bánatára kiesett Etienne Bacrot, örültek viszont Fressinet váratlan sikerének. Polgár Judit vereséggel kezdte az orosz Tregubov elleni párharcot, de egyenlítés után a villámpartikban már az történt a sakktáblán, amit nagymesternőnk akart. Almási Zoltán játszi könnyedséggel győzte le az indiai Sasikirant, kevesen számítottak arra, hogy a német Naiditsch ilyen könnyen adja meg magát a svájci Milovnak.

A nyolcaddöntő eredményei:
Anand (indiai, 2788) - Markowski (lengyel, 2582) 2 - 0
Gurevics (belga, 2652) - Izoria (grúz, 2646) 2,5 - 1,5
Adams (angol, 2718) - Riazancev (orosz, 2603) 2,5 - 1,5
Bologan (moldáviai, 2682) - Fressinet (francia, 2623) 3 - 4
Bacrot (francia, 2725) - David (luxemburgi, 2595) 0,5 - 1,5
Sasikiran (indiai, 2663) - Almási Zoltán (magyar, 2640) 0,5 - 1,5 (döntetlen, 0 - 1)
Milov (svájci, 2652) - Naiditsch (német, 2641 ) 2 - 0
Polgár Judit (magyar, 2735) - Tregubov (orosz, 2583) 3 - 1 (0 -1, 1- 0, 1- 0, 1- 0)

A folytatás nem sikerült Polgár Juditnak. A 2001-es moszkvai világbajnokságon nagy meglepetésre a 64 között a svájci Milovtól kapott ki a rapid rájátszásban, és Bastiában is a svájci nagymester nyert. Judit világossal csak remizett, sötéttel viszont vereséget szenvedett. A negyeddöntőben csak Almási "túlórázott", a luxemburgi David ellen vereséggel kezdte a párharcot, egyenlítés után a villámpartik döntöttek nagymesterünk javára.

A negyeddöntő eredményei:
Anand - Gurevics 2 - 0
Almási Zoltán - David 2,5 - 1,5 (0 -1, 1-0, 1-0, döntetlen)
Adams - Fressinet 2 - 0
Polgár Judit - Milov 0,5 - 1,5 (döntetlen, 0 - 1)

A régi nagy riválisok, az oly sok nagy csatát egymással megvívott Anand és Adams játszotta az egyik ágon az elődöntőt. Az indiai exvilágbajnok korántsem meggyőző játékkal nyert. Sajnos Almási Zoltán sem bírt Milovval. Az első játszma peches elvesztése után meglehetősen kalandos játszmában egyenlített, de a svájci jobban snellezett.

Az elődöntő eredményei:
Anand - Adams 3 - 1 (döntetlen, döntetlen, 1 - 0, 1 - 0)
Milov - Almási Zoltán 2,5 - 1,5 (1 - 0, 0 - 1, döntetlen, 1 - 0)

Az ötszörös korzikai győztes Anand új kihívóval mérhette össze erejét a döntőben. Az indiai exvilágbajnok váratlan vereséggel kezdte a párharcot, majd az egyenlítés után jöhettek a villámpartik, s ismét Milov ragadta magához a vezetést. A negyedik játszmában Anand fölényes állást fokozatosan rontott el, majd tőle szokatlan módon, durva elnézéssel elvesztette a partit, s ezzel a meccset. Megszakadt egy fantasztikus sorozat, új bajnokot avattak.