Vágólapra másolva!
Ki hinné, hogy Kásás Zoltán idén szeptemberben ünnepelte 60. születésnapját? Pedig ez az igazság. A mesteredző vívóként kezdte pályafutását, majd vízilabdázó lett, játékosként olimpiai ezüstéremnek, világbajnoki és Európa-bajnoki címnek, illetve klubjával KEK-győzelemnek örülhetett. Edzőként kétszer is Bajnokok Ligáját nyert, sikert sikerre halmozott. Nem véletlen, hogy Kemény Dénes a válogatottnál másodedzőként számít munkájára.

- Legutóbbi, októberi találkozásunkkor éppen Helsinkibe sietett előadást tartani. Eredményes volt a túra?
- Érzésem szerint igen, bár ez mindig csak később érezteti hatását. Tizenöt finn vízilabdaedző és sok más érdeklődő hallgatta a beszámolóimat, s az elmélet mellett a gyakorlati foglalkozás is szerepet kapott.

- Mondhatom azt, hogy a vízilabda sport egyik nagykövete?
- Igen, bár a Nemzetközi Vízilabda Szövetségnek erre külön kijelölt emberei vannak, akik igyekszenek népszerűsíteni a sportágat. Nekem szerencsém van, hiszen magyar edzőként szinte minden szavamra odafigyelnek.

- Amikor éppen nem utazik, vagy nem a válogatottat készíti fel Kemény Dénessel, hogyan telnek a mindennapjai?
- A harmadik szezonomat kezdem Hódmezővásárhelyen, itt inkább az utánpótlással és az edzőkollégák felkészítése a fő feladatom. Ez más jellegű munkát igényel, mint a nemzeti csapatnál, lényegesen csendesebbek a napok.

- Mi a pontos feladata a válogatottnál?
- A szárazföldi munka, tehát a konditerem, a nyújtások, lazítások, és az erőnléti edzések levezénylése. Dénessel minden edzés előtt leülünk, megbeszéljük a részleteket, az adott nap taktikai elemeit, és eszerint dolgozunk közösen tovább.

- Milyen közösen dolgozni a kapitánnyal?
- Különleges a kapcsolatunk, hiszen annak idején még Tatabányán együtt játszottunk, bár az igazsághoz hozzátartozik, hogy Dénes lényegesen fiatalabb nálam. Az ismeretség idevezethető vissza, és hogy kapcsolatunk mennyire volt szoros, arról csak annyit, hogy Dénes még Tamás fiamat tisztába is tette kisbabaként. A munkánk mindig program szerint halad, egyeztetünk, aztán minden megy a terv szerint.

- Mennyire kell noszogatni a játékosokat?
- Semennyire. Olyan profi szemléletű pólósokról van szó, akik tudják, hogy mit miért csinálnak. Rendkívül jó a hangulat a csapatnál: az athéni olimpia ideje alatt például több más sportág képviselője megkérdezett, hogyhogy ennyire összetartó a válogatott, hogy még a szabadnapjukat is közösen töltik el városnézéssel? Nos, ez is egyik titka a gárdának. Arról nem is beszélve, ha egy új játékos érkezik, akkor szó sincs lekezelésről. Mindenkit szeretettel várnak az olimpiai bajnokok.

- Azt már megszokhatták, hogy a közvélemény aranyérmeket vár a vízilabdázóktól. A következő állomás Melbourne, a tavaszi világbajnokság.
- Az athéni utáni időszakban az ezüstérmek jutottak nekünk, Melbourne-ben jó lenne nyerni.

- Az '56-os évforduló kapcsán előtérbe került a sportág. Látta már a Szabadság, szerelem című filmet?
- Még nem, de a hétvégén feleségemmel biztosan megnézzük. Olvastam róla kritikákat, amelyek jókat írtak. Viszont a vízilabdás dokumentumfilmet megnéztem és az nagyon tetszett. Örülök, hogy a póló ilyen formában is eljut az emberekhez, és ez is sokat segít a sportág népszerűsítésében.

Tomka Tivadar