Majdnem összeütközött egy amerikai és egy kínai vadászgép

U.S. AIR FORCE RC-135 STRATOLIFTER AMERICAN AIRCRAFT 306TH STRATEGIC WING REFUELING MISSION PLANE HORIZONTAL An air-to-air front view of an RC-135 Stratolifter aircraft from the 306th Strategic Wing during a refueling mission over the North Sea. Mars 1988
RC-135 Stratolifter - Képünk illusztráció
Vágólapra másolva!
Kevés híján összeütközött a Dél-kínai-tenger felett egy amerikai és egy kínai vadászgép néhány nappal ezelőtt. A repülők veszélyes közelségbe kerültek egymáshoz képest, alig hat méter választotta el egymástól a két gépet az incidens során.
Vágólapra másolva!

A kínai haditengerészet egy J-11-es típusú vadászreülőgépe váratlanul veszélyesen közel került az amerikai légierő egy RC-135-ös felderítő gépéhez a Dél-kínai-tenger feletti nemzetközi légtérben, és kitérő manőverre kényszerítette azt - idézi a Sky News az amerikai hadsereg hivatalos közleményét a múlt heti incidensről.

Az amerikai légierő egy RC-135 Stratolifter gépe - illusztráció Forrás: AFP/DOD/Roger Viollet

Ez az eset egy újabb azok sorában, amikről korábban az Egyesült Államok elítélően nyilatkozott, azt állítva, hogy a kínai katonai repülőgépek egyre veszélyesebb manővereket hajtanak végre a délkelet-ázsiai térségben. Az amerikai hadsereg közleménye ezért aláhúzta: az ország térségben állomásozó hadereje továbbra is a szabad és nyitott csendes-óceáni térség biztonságát hivatott fenntartani, ideértve a hajók és a légtérben közlekedő repülőgépek nemzetközi jog szerinti biztonságának garantálását.

A délkelet-ázsiai térségben az utóbbi időben egyre nagyobb a feszültség, különösen azért, mert Kína több provokatív lépést tett Tajvannal kapcsolatban.

A szigetországot Peking Kína elválaszthatatlan részének tekinti, az orosz-ukrán háború kitörése kapcsán pedig több elemzés visszatérő eleme az, hogy a kínai vezetés esetleg most látja elérkezettnek az időt arra, hogy Tajvan katonai megszállására és annektálására kísérletet tegyen. Az Origo témában írt elemzését ide kattintva olvashatja el.

Tajvan kérdése mellett a Dél-kínai-tenger vizeinek hovatartozása is feszültségforrás lehet. Kína ugyanis a Dél-kínai tengerterület számos részére jogot formál. Közülük olyan régiókra is, melyek egy része Malajzia, Indonézia, a Fülöp-szigetek, vagy Brunei nemzetközi jog szerinti kizárólagos gazdasági érdekeltségű tengeri területeire nyúlik be.