Az átlagosnál jóval több, 102 trópusi vihar volt tavaly világszerte

Nangka, tájfun
This handout picture taken at 0700 GMT by Japan's weather satellite Himawari-8 and released from the Japan Meteorological Agency on July 8, 2015 shows typhoons Linfa (L), Chan-hom (C) and Nangka (R). Japan has started the operation of the new meteorological satellite Himawari-8 , the world's first geostationary weather satellite that can capture color images of the earth. AFP PHOTO / JAPAN METEOROLOGICAL AGENCY ---EDITORS NOTE---RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / JAPAN METEOROLOGICAL AGENCY" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS (Photo by JAPAN METEOROLOGICAL AGENCY / JAPAN METEOROLOGICAL AGENCY / AFP)
Vágólapra másolva!
Az átlagosnál jóval több, 102 trópusi vihar volt tavaly világszerte az Amerikai Óceán-és Légkörkutató Központ (NOAA) éves jelentése szerint.
Vágólapra másolva!

Az északi és déli féltekén feljegyzett 102 trópusi vihar száma jóval meghaladja az 1981-2010 között évente jegyzett mintegy 85-öt.

A 2020-as atlanti-óceáni trópusi szezonban a tudósok rekordszámú, kereken 30 vihart regisztráltak. Eddig 2005-ben jegyezték fel a térségben a legtöbb, 28 trópusi vihart a NOAA szerint.

Hét hármas kategóriájú vagy annál nagyobb vihar söpört végig az Atlanti-óceánon, ezek egyike a négyes kategóriájú Iota hurrikán volt, amely meglepte a meteorológusokat azzal, hogy novemberben alakult ki, ami igen ritka, hiszen ekkor az óceán vize már hűlni kezd, ez a hurrikánszezon vége.

Képünk illusztráció Forrás: bdavid32/shutterstock.com

Történelmi rekordot döntött az is, hogy 12 trópusi vihar érte el a szárazföldet az Egyesült Államok partjainál, korábban ez a szám kilenc volt.

Ezzel szemben a Csendes-óceán északi részén tavaly nem volt rekordszámú vihar, de a kutatók feljegyeztek egy szuper tájfunt, a Gonit, amely miatt mintegy egymillió embert kellett kimenekíteni otthonából a Fülöp-szigeteken.

Képünk illusztráció Forrás: AFP/Japan Meteorological Agency

A trópusi viharok rekordszáma mellett a kutatók szerint a tavalyi év azon három év között volt, amikor a globális földfelszíni hőmérséklet rekordmértékűre melegedett az 1800-as évek közepe óta.

Ráadásul ez úgy következett be, hogy nem alakult ki az el Nino jelenség melegítő hatása.