Németország
21:002024. június 14.
Skócia
Magyarország
15:002024. június 15.
Svájc

Legalább 1 millió cég lehet érintett a legújabb hétvégi zsarolóvírusos támadásban

Hacker attack Sports INTERNET Berlin Hackers Hacker attack cyber security Darknet Cyber Safety and security Programmer illicit Data theft Password Password change Cybercrime Dataset Records Security issues
ILLUSTRATION - 16 July 2019, Berlin: A man sits in front of three screens with text. Photo: Annette Riedl/dpa-Zentralbild/dpa
Vágólapra másolva!
Hétvégén történt az eddigi legnagyobb zsarolóvírusos támadás az Egyesült Államokban. Globálisan közel 1 millió cég lehet érintett a REvil legújabb támadásában. A zsarolók 70 millió dollárnak megfelelő kriptovalutát követelnek a dekódoló kulcsokért – számolt be erről a Daily Mail.
Vágólapra másolva!

Az eddigi legnagyobb zsarolóvírus-támadás zajlott le a hétvégén az Egyesült Államokban, amely globálisan legalább 1 millió céget érintett a világ minden kontinensén. A támadás pénteken indult miután a hackerek betörtek az amerikai egyesült államokbeli Kaseya technológiai vállalat informatikai rendszerébe.

A legújabb zsarolóvírus támadásban legalább 1 millió cég esett áldozatul Forrás: dpa Picture-Alliance via AFP/Annette Riedl

A cég elmondása szerint csak néhány ügyfelük volt érintett a támadásban, de a továbbgyűrűző hatás eredményeként 17 országban állítottak le informatikai rendszereket a támadók. Egyes szakértők szerint a legújabb zsarolóvírusos támadás precedens nélküli a támadás méretét és kifinomultságát tekintve.

Az elemzők szerint nem véletlen a támadás időzítése, hiszen a július negyedikei hétvégének köszönhetően a cégek személyzeti hiány miatt kevésbé tudtak reagálni a támadásra.
A REvil hacker csoport, amely nemrégiben meghackelte a JBS húsfeldolgozó céget, 11 millió dollár váltságdíjat kapott a cégtől, most egyénileg alkudozott a különböző érintett cégekkel azonban mára a közleményük szerint 70 millió dollár váltságdíjért cserébe feloldják az összes érintett hálózatot a vírus alól.

Svédországban a Coop áruházlánc bezárta vasárnap mind a 800 üzletét és hétfőn is zárva tartanak a támadás miatt. A svéd nemzeti vasúttársaság és a svéd állami televízió is érintett a hackelésben. Németországban egy nem megnevezett IT szolgáltatásokat nyújtó vállalat több ezer ügyfele érintett a támadásban. Hollandiában két nagy informatikai vállalat a VelzArt és a Hoppenbrouwer Techniek is érintett zsarolóvírus támadásban.

A szakemberek szerint a legtöbb áldozat a kis és közepes vállalatok között van, melyek valószínűleg nem fogják bejelenteni az érintettségüket. Ilyen vállalatok lehetnek többek között autókereskedések, könyvelőirodák, hajszalonok.

Az áldozatok többségét olyan cégeken keresztül támadták meg amelyek több ügyfél számára távolról kezelik az informatikai infrastruktúrát.

-közölték kiberbiztonsági kutatók.

Az FBI vizsgálja a támadás részleteit és közölték, hogy a támadás méretei miatt nem tudnak válaszolni minden áldozatnak külön-külön.

Anne Neuberger nemzetbiztonsági tanácsadó-helyettes szerint Joe Biden elnök minden erőforrást biztosított annak érdekében, hogy kivizsgálják az incidenst és arra bíztatnak mindenkit, hogy jelezze, hogy ha támadás áldozatává vált.

Joe Biden amerikai elnök azt nyilatkozta, hogy nem egyértelmű, hogy ki áll a támadás mögött, de a vizsgálat eredményének függvényében válaszolni fog az incidensre.

A zsarolóvírus-bűnözők beszivárognak különböző hálózatokba és olyan rosszindulatú szoftvereket vetnek be, amelyek az adatokat megzavarva megbénítják azokat. Ha váltságdíjat fizetnek, akkor a bűnözők megadják a dekódoló kulcsot. A legtöbb áldozat nem jelenti nyilvánosan a támadásokat és nem hozza nyilvánosságra, hogy fizette-e váltságdíjat a támadóknak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!

Mindent egy helyen az Eb-ről