Nyugati katonai vezetők közösen ítélik el a mianmari hadsereg kegyetlenkedéseit

government coup armament defence Horizontal This screengrab provided via AFPTV and taken from a broadcast by Myawaddy TV in Myanmar on March 27, 2021 shows Myanmar armed forces chief Senior General Min Aung Hlaing attending an annual parade put on by the
A juntát vezető tábornok, Ming Aung Hliang a katonai parádén
Vágólapra másolva!
Tizenkét nyugati országnak - az Egyesült Államoknak és szövetségeseinek - legmagasabb rangú katonái közösen ítélik el a mianmari hadsereg kegyetlenkedéseit a Reuters hírügynökség által szombaton este megismert nyilatkozattervezet szerint.
Vágólapra másolva!

Ritkán fordul elő, hogy különböző országok katonai parancsnokai közösen állnak ki valami mellett vagy ellen.
"Mint vezérkari főnökök elítéljük, hogy a mianmari hadsereg és az őt támogató biztonsági erők halálos fegyvereket használnak fegyvertelen emberek ellen. Egy hivatásos hadsereg katonáinak tiszteletben kell tartaniuk a rájuk vonatkozó nemzetközi normákat, és felelősséget kell vállalniuk azért a népért, amelyet szolgálnak" - olvasható a nyilatkozattervezetben. A szóban forgó országok, amelyeknek a diplomatái már korábban közösen elítélték a mianmari kegyetlenkedéseket: Ausztrália, Dánia, Dél-Korea, az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Görögország, Hollandia, Japán, Kanada, Németország, Olaszország és Új-Zéland.

A mianmari katonai vezetők mindeddig figyelmen kívül hagytak minden bírálatot.

Szombaton a mianmari biztonsági erők legkevesebb 114 tüntető halálát okozták a katonai hatalomátvétel miatt majdnem két hónapja tartó tüntetések újabb megmozdulásain a Myanmar Now hírportál szerint.

A halottak között van néhány gyerek is, köztük egy ötéves kisfiú.

Ezen a napon halt meg a legtöbb tüntető. Pénteken az állami tévé útján

a katonai kormányzat figyelmeztette a tüntetőket, hogy a tiltakozások résztvevőit "fejbe vagy hátba lőhetik".

A juntát vezető tábornok, Ming Aung Hliang a katonai parádén Forrás: AFP/MYAWADDY TV

A fegyveres erők napja alkalmából szombaton elmondott tévébeszédében a juntát vezető tábornok, Ming Aung Hliang ismét szabad választásokat ígért. Az ünnephez kapcsolódó katonai felvonuláson a tábornok "igaz barátként" méltatta Oroszországot, amely Alekszandr Fomin helyettes védelmi minisztert küldte az eseményre. Kína, India, Pakisztán, Banglades, Vietnam, Laosz és Thaiföld is küldött képviselőket alacsonyabb rangban.

A mianmari katonai rezsim számára fontos, hogy maga mellett tudja az ENSZ Biztonsági Tanácsának két állandó tagját, Oroszországot és Kínát - írták hírügynökségek. Megfigyelők Peking támogatásaként értékelik, hogy a kínai kormány nyilvánosan nem bírálta sem a puccsot, sem az azt követő fejleményeket az egykori Burmában.

Az ENSZ jelentéstevője tömeggyilkosságnak nevezte az erőszakot

Tömeggyilkosságnak nevezte a mianmari katonai junta tüntetőkkel szembeni fellépését Tom Andrews, az ENSZ mianmari különleges jelentéstevője, miután a helyi biztonsági erők szombaton 114 tiltakozóval végeztek. "Itt az ideje, hogy a világ közbelépjen" - hangsúlyozta közleményében Andrews.

A jelentéstevő szerint ha nem a Biztonsági Tanács, akkor egy nemzetközi csúcstalálkozó segítségével kellene nyomást gyakorolni a katonai juntára annak érdekében, hogy véget vessen a vérengzésnek.
A tisztségviselő úgy véli, be lehetne fagyasztani az ország pénzügyi forrásait, hogy a hadsereg ne vásárolhasson több fegyvert. Kiemelte: az aggódó vagy elítélő közlemények sovány vigaszt jelentenek a mianmariak számára, akiket tömegével mészárol le a hadsereg. Andrews szerint a jelenlegi helyzetben a szó már nem elég, eljött a kemény és összehangolt nemzetközi fellépés ideje.

Eközben a Burma Human Rights Network (BHRN) nevű jogvédő szervezet azt kérte a nemzetközi közösségtől, hogy hirdessen globális fegyverembargót és létesítsen repüléstilalmi övezetet Mianmar felett.
A civil szervezet emlékeztetett, hogy a hadsereg a polgári engedetlenségi mozgalomhoz csatlakozó karen gerillák kezén lévő falvakat bombázott. Az 53,3 milliós mianmari lakosság 7 százalékát kitevő karen kisebbség nagyobb autonómiára törekvő fegyveresei több mint hetven éve folytatnak gerillaháborút az ország keleti őserdeiben.