Kínai gépek közelítették meg Tajvant az amerikai miniszter látogatása alatt

Alex Azar egészségügyi miniszter látogatás Tajvan
This handout photograph taken by Taiwan's Ministry of Foreign Affairs on August 9, 2020 shows US Health Secretary Alex Azar (2nd L) waving following his arrival at the Sungshan Airport in Taipei. - Azar, a senior member of US President Donald Trump's administration, is in Taiwan as part of Washington's highest level visit since switching diplomatic recognition to China in 1979, a trip Beijing has condemned. (Photo by Handout / TAIWAN MINISTRY OF FOREIGN AFFAIRS / AFP) / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / TAIWAN MINISTRY OF FOREIGN AFFAIRS " - NO MARKETING - NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS
Vágólapra másolva!
Kínai harci repülőgépek megközelítették Tajvant hétfőn, az amerikai egészségügyi miniszter látogatása alatt.
Vágólapra másolva!

A tajpeji kormány tájékoztatása szerint egy J-11 és egy J-10 típusú kínai vadászgép rövid időre átlépte a Tajvani-szoros feletti felezővonalat hétfő reggel, nem sokkal azelőtt, hogy Alex Azar amerikai egészségügyi miniszter találkozott Caj Ing-ven tajvani államfővel.

A repülőgépeket légvédelmi rakétákkal célba vették a szigetről,

a tajvani légierő felszálló gépei pedig távozásra kényszerítették őket

a szóban forgó területről.

Azar a legmagasabb rangú amerikai kormányzati tisztségviselő, aki 1979 óta felkereste a szigetet. Washington és Tajpej ebben az évben szakította meg diplomáciai kapcsolatait egymással.

Alex Azar a legmagasabb rangú amerikai kormányzati tisztségviselő, aki 1979 óta ellátogatott Tajvanra Forrás: AFP/Handout

A miniszter látogatása heves reakciót váltott ki Peking részéről,

amely szerint Azar útja a békét és a stabilitást fenyegeti. Kína és az Egyesült Államok között az elmúlt időszakban erősödött a feszültség a kínai kormány hongkongi politikája miatt, és mert Donald Trump amerikai elnök azzal vádolja Kínát, hogy "rászabadította" a világra az új koronavírust.

Peking álláspontja szerint az 1949-től saját politikai vezetéssel rendelkező Tajvan a szárazföldi Kínához tartozó terület. Tajpej és Peking között ráadásul fagyossá vált a kapcsolat, miután a januárban újraválasztott Caj Jing-ven elnök vezette tajvani kormányzat elvetette azt az 1992-es megállapodást, amely tartalmazza az "egy Kína" elvet. Márpedig ennek elismerését Peking a mindenkori kétoldalú tárgyalások alapfeltételének tekinti.

A kínai kormány azóta diplomáciai eszközökkel próbálja korlátozni Tajvan mozgásterét a nemzetközi színtéren, gazdasági nyomást alkalmaz vele szemben, és rendszeresen hadgyakorlatokat tart a sziget közvetlen közelében.

Tajvan mindazonáltal jelentős amerikai támogatást élvez,

annak ellenére, hogy nincs hivatalos diplomáciai kapcsolata Washingtonnal. Az Egyesült Államok Tajvan első számú fegyverszállítója és kulcsfontosságú partnere.