Sokan meghaltak a harcokban, több ezren menekülnek Tripoliból

tripoli, líbia
Ezrek menekültek el a hétvégén Tripoliból (korábbi felvétel).
Vágólapra másolva!
Már legalább 32 ember vesztette életét, és mintegy 50-en megsebesültek a Líbiában folyó harcokban azóta, hogy a Halifa Haftar tábornok parancsnoksága alatt álló Líbiai Nemzeti Hadsereg (LNA) múlt csütörtökön offenzívát indított Tripoli ellen - közölte a nemzetközileg elismert tripoli egységkormány egészségügyi minisztériuma vasárnap este. Federica Mogherini, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője hétfőn Luxembourgban kijelentette, humanitárius fegyverszünetre van szükség Líbiában ahhoz, hogy a sebesülteknek és a rászorulóknak el tudják juttatni a segítséget.
Vágólapra másolva!

A líbiai egészségügyi tárca közleménye szerint az áldozatok között sok a civil, de pontos számokat nem említenek. A Haftar tábornok vezette kelet-líbiai hadsereg szombaton arról adott hírt, hogy 14 harcosát vesztette el az összecsapásokban.

Az ENSZ humanitárius ügyekkel foglalkozó hivatala hétfőn közölte, hogy

legalább 2200 ember menekült el a líbiai főváros déli részén zajló harcok elől, nagyon sokan viszont csapdába estek, és nem tudnak távozni.

Ezrek menekültek el a hétvégén Tripoliból (korábbi felvétel). Forrás: India Today

Az ENSZ jelentése szerint a harcok fokozódásával arra lehet számítani, hogy a lakosság jelentős része menekülni fog.

A helyszínen működő segélyszervezetek mintegy 210 ezer ember három hónapon keresztüli ellátására elegendő készletekkel rendelkeznek

- közölte a világszervezet. Vasárnap is heves harcok folytak Tripoli közelében Haftar tábornok erői és a nemzetközi közösség által elismert egységkormány hadserege között. Washington ugyan a Tripoli ellen indított offenzíva azonnali leállítását követelte, de a nagyhatalmak közösen nem tudtak az ENSZ Biztonsági Tanácsában olyan nyilatkozatot kiadni, amelyben felszólították volna Haftart, hogy állítsa le katonáinak előrenyomulását Tripoli felé.

Líbiában Moammer el-Kadhafi akkori vezető 2011-es megbuktatása és meggyilkolása óta fegyveres milíciák harcolnak egymással az ország feletti uralom megszerzéséért.

A nemzetközi közösség a Tripoliban működő úgynevezett egységkormányt ismeri el, amely az ország nyugati részét irányítja, míg Líbia keleti felét Halifa Haftar tábornok erői ellenőrzik.

Az uniós külügyi tanács egynapos ülésére érkezve Federica Mogherini, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője Luxembourgban kijelentette, hogy a líbiaiaknak párbeszédre és egymás közötti politikai megállapodásra van szükségük.

- nyilatkozta Mogherini, aki hozzátette, hogy haladéktalanul humanitárius fegyverszünetet kell eélrni Líbiában ahhoz, hogy a sebesülteknek és a rászorulóknak mihamarabb el tudják juttatni a segítséget.