Konkrét eredmény nélkül zárult az ANO és a CSSD új megbeszélése

Vágólapra másolva!
Felújította kormányalakítási tárgyalásait a tavaly októberi választások győztese, az ANO mozgalom és a Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD). A felek első, hétfő esti találkozója a második körben konkrét eredmény nélkül zárult.
Vágólapra másolva!

"Meghallgattuk az ANO ajánlatát, milyen feltételek mellett folytathatnánk a tárgyalásokat az új kormányról. Tájékoztatni fogom a párt végrehajtó bizottságát, majd pénteken az elnökségét, amely eldönti, belemegyünk-e az érdemi tárgyalásokba" - közölte Jan Hamácek, a CSSD elnöke a mintegy másfél órás hétfői találkozó után újságírókkal Prágában.

Hamácek kérdésekre nem válaszolt. "Nem kívánok semmiféle jelzéseket adni" - szögezte le.

A tárgyalás többi résztvevője nem nyilatkozott, így nem tudni, valójában mit is ajánlott az ANO a CSSD-nek. A két párt a kormányprogramban már korábban megegyezett, csak a személyi kérdésekben nem volt egyetértés.

Az ANO és a CSSD korábbi tárgyalásai az új kormány személyi összetételén,

elsősorban a belügyminisztérium vezetőjén buktak meg.

A szociáldemokraták azért szeretnék megszerezni a belügyi tárcát, mert csak így látják biztosítottnak, hogy Andrej Babis büntetőjogi ügyét tárgyilagosan vizsgálják ki. Az ügyvezető miniszterelnököt azzal gyanúsítják, hogy visszaélt európai uniós támogatásokkal, a cseh rendőrség eljárást indított ellene. Babis a vádakat elutasítja és politikai perről beszél.

Kompromisszumos megoldásként később állítólag felmerült, hogy a belügyi tárcát esetleg mindkét fél számára elfogadható, független személy irányíthatná.

A tavaly októberi cseh képviselőházi választást az ANO mozgalom nyerte meg, azonban a 200 tagú parlamenti alsóházban csak 78 mandátuma van, ezért egyedül nem képes olyan kormányt alakítani, amely bizalmat kapna a parlamentben. Andrej Babis első kormánya januárban meg is bukott.

Az új kormányalakítási elképzelés az, hogy az ANO koalícióra lépne a 15 mandátummal rendelkező szociáldemokratákkal.

A kormánykoalíció úgy kaphatna bizalmat a parlamentben, hogy azt a szavazásokkor a kommunisták kívülről támogatnák. Ilyen esetekben a 93 képviselős kormánykoalíció már parlamenti többséget jelentene.