Magyarországról szervezték az embercsempészetet

Foglalkozás hajol kamion KÖZLEKEDÉSI ESZKÖZ láthatósági mellény ÖLTÖZÉK rendőr SZEMÉLY TÁRGY
Miklóshalma, 2015. augusztus 31. Osztrák rendőrök ellenőriznek egy kamiont az embercsempészek kiszűrése miatt az ausztriai Miklóshalmánál 2015. augusztus 31-én. Johanna Mikl-Leitner osztrák belügyminiszter bejelentette, hogy Ausztria megszigorította a fellépést az embercsempészek ellen. MTI Fotó: Filep István
Vágólapra másolva!
Az osztrák hatóságok felszámoltak egy nemzetközi embercsempész-hálózatot. A bandát egy szír férfi vezette, az emberek nagy részét Magyarországról vitték Németországba és Franciaországba. A menekülteket Bécsig százezer eurónyi forintért vitték, Németországba negyedmillió forintért, Franciaországba 1,3 millió forintért. A banda vezetője egy magyarországi hotelből szervezte az utakat.
Vágólapra másolva!

Nemzetközi embercsempész hálózatot számoltak fel Ausztriában, a gyanú szerint a banda összesen mintegy ezer embert szállított illegálisan az országba - közölte a salzburgi rendőrség július 25-én, hétfőn.

Magyarországról nyugatra

A 2015. szeptember óta tartó felderítő akció során 17 gyanúsítottat tartóztattak le, legutóbb július 21-én. Az elfogott bandatagok jellemzően lengyelek, illetve csecsenek, egyikük szíriai.

Az emberek nagy részét Magyarországról szállították Ausztriába, majd továbbvitték őket Németországba, esetenként Franciaországba.

Magyarországról szervezte az utakat

Először 2015 szeptemberében a Salzburg város északi részén található Liefering negyedben fogtak el egy lengyel embercsempészt, a banda egyik tagját, aki 17 menekültet szállított. Három további gyanús jármű akkor el tudott menekülni.

A bandát irányító 44 éves szíriai férfit idén júliusban fogták el Ausztriában.

A férfi egy magyarországi hotelből szervezte az utakat.

Elfogatásakor három csecsen tettestársának kezére is bilincs került a felső-ausztriai Welsben.

Milliós összeget kértek a menekültektől

Hogy a hatóságokat megtévesszék, az embercsempészek a szállítandó menekülteket "raklapoknak", az emberek utaztatását "hússzállítmányozásnak" nevezték.

A menekülteknek mintegy 300 eurót (nagyjából százezer forint) kellett fizetniük, ha Magyarországról Bécsbe akartak jutni. A Németországig tartó út 7-800 euróba (220 és 250 ezer forint közötti összeg) került,

ha pedig Franciaországba akart eljutni valaki, annak csaknem 4000 eurót (1,3 millió forint) kellett fizetnie.

Több hatóság működött együtt

A rendőrség illetékese nem zárta ki, hogy a csempészek további bűncselekményeket is elkövettek, ugyanis a házkutatás során a nyomozók fegyvereket és maszkokat is lefoglaltak.

A felderítést a salzburgi rendőrség az osztrák Szövetségi Bűnügyi Hivatallal közösen végezte.

A munkába bekapcsolódott a német és a magyar rendőrség, valamint más országok hatóságai is.

Az osztrák hatóságok súlyponti akciókkal küzdenek az embercsempészet felszámolásáért. Július elejétől az osztrák hatóságok Burgenlandban határozatlan ideig tartó intenzív és szigorított határellenőrzést végeznek. A burgenlandi rendőrség sajtószóvivőjének tájékoztatása szerint a fokozott ellenőrzést azért vezették be, mert egyre több migránst tartóztattak fel, a számok már a tavalyi időszakhoz hasonló méreteket öltöttek.