Átlépte a kétmilliót az új szavazást követelő britek száma

brexit, Brit EU-népszavazás  Anglia, EU, kilépés, brit EU-tagságról tartott népszavazás,  politics referenda weather Horizontal
An illuminated "In or Out" sign is pictured outside a house in Hangleton near Brighton in southern England, on June 23, 2016, as Britain holds a referendum on whether to stay or leave the European Union (EU). Millions of Britons began voting Thursday in a bitterly-fought, knife-edge referendum that could tear up the island nation's EU membership and spark the greatest emergency of the bloc's 60-year history. / AFP PHOTO / GLYN KIRK
Vágólapra másolva!
Már több mint kétmillió brit írta alá azt az elektronikus parlamenti petíciót, amiben új népszavazást követelnek. A parlamentnek minden olyan petícióval foglalkoznia kell, ami legalább 100 ezer aláírást kap.
Vágólapra másolva!

Magyar idő szerint június 25-én, szombaton este fél 8 előtt átlépte a kétmillió aláírót az az elektronikus parlamenti petíció, amiben új népszavazás kiírását követelik. (A petíció itt található.)

Csak nagy többség dönthessen

A petíció szerint olyan szabályt kellene bevezetni, hogy a brexitszavazást mindaddig meg kell ismételni, amíg egyik vagy másik oldal nem szerzi meg a voksok legalább 60 százalékát minimum 75 százalékos részvétel mellett. Vagyis a petíció készítői és aláírói azt akarják elérni, hogy az ország sorsa ne múlhasson a szavazók relatíve kis százalékán.

Foglalkozni kell vele

A brit parlamentnek

minden olyan petíció vitára bocsátását meg kell fontolnia, amelyiket legalább 100 ezer brit aláírt.

Vagyis a parlamentnek foglalkoznia kell ezzel a petícióval, bár arra csekély az esély, hogy vitára bocsájtanák, sőt annak is, hogy egyáltalán bármilyen feltételek mellett új népszavazást írjanak ki.

Nagyon népszerű

A petíció hihetetlenül népszerű, az aláírók száma gyakorlatilag másodpercről másodpercre nő. A brit parlament petíciós aloldala többször elérhetetlen volt a túlterhelés miatt. Mikor először írtunk a beadványról, június 24-én délután 4-kor már hozzá lehetett férni, az aláírók száma a 135 ezerhez közeledett, 4 óra 20 percre 137 ezer fölé emelkedett, és percről percre rohamosan nőtt.

Az oldalon azt is meg lehet nézni, hogy helyileg honnan írják alá a petíciót. A térképről jól látszik, hogy főleg a londoniak, illetve az egyéb nagyvárosok lakói akarnak új népszavazást.

Nem valószínű

A BBC-nek nyilatkozó szakértők szombaton gyakorlatilag zéróra taksálták annak az esélyét, hogy a népszavazások szabályainak átírását követelő petíció alapján a brit kormány újabb referendumot hirdetne az EU-tagságról, elsősorban azért, mert ez utólagos szabálymódosítással érne fel.

A népszavazás nem kötelezi a parlamentet

David Lammy, az ellenzéki Munkáspárt egyik alsóházi képviselője szombati Twitter-üzenetében ehelyett azt javasolta, hogy a parlament akadályozza meg Nagy-Britannia kilépését az EU-ból. Lammy felhívta a figyelmet arra, hogy az EU-tagságról szóló népszavazás nem bír kötelező jogi érvénnyel, vagyis nem kötelezi a parlamentet a kilépést megalapozó törvények megalkotásra.

A munkáspárti képviselő szerint az alsóháznak már a jövő héten szavaznia kellene arról, hogy törvényalkotási napirendjére kívánja-e venni Nagy-Britannia kilépését az EU-ból.

- írta a Twitter üzenőportálon közzétett nyilatkozatában Lammy, aki azzal vádolta a kilépésért kampányoló tábor frontemberét, Boris Johnson volt londoni polgármestert, hogy hazugságokkal érvelt az EU-tagság feladása mellett.