Újabb vádemelések az amerikai haditengerészet korrupciós botrányában

Vágólapra másolva!
Újabb haditengerésztisztek ellen emeltek vádat az Egyesült Államokban az úgynevezett "Kövér" Leonrad-ügyben. A tisztek jelentős csúszópénzekért cserébe katonai titkokat is átadtak egy Leonard Glenn Francis nevű malajziai vállalkozónak, aki emellett dolárrmilliárdokat csalt ki a haditengerészettől. Az ügyet már az USA egyik legnagyobb nemzetbiztonsági botrányaként emlegetik.
Vágólapra másolva!

Újabb amerikai haditengerésztisztek ellen emeltek vádat a napokban a "Kövér Leonard" botránynak keresztelt korrupciós ügyben az Egyesült Államokban.

Az ügyben összesen több mint harminc tiszt ellen folyik nyomozás, mert admirálisok és ezredesek adtak át katonai titkokat csúszópénzért és prostituáltak szolgáltatásaiért cserébe.

"Kövér" Leonard

A szövetségi igazságügyi minisztérium és a haditengerészet bűnügyi nyomozó hivatala évek óta vizsgálja azokat a tiszteket - admirálisokat és előléptetésre váró ezredeseket -, akik kapcsolatban álltak a "Kövér Leonard" néven ismertté vált Leonard Glenn Francis malajziai vállalkozóval, és

jelentős csúszópénzek és ajándékok ellenében katonai titkokat adtak át neki.

A vállalkozó a haditengerészeten belüli magas rangú kapcsolatait felhasználta arra is, hogy dollármilliókat csaljon ki a haditengerészettől.

Túlszámlázta a szolgáltatásokat

Francis dúsgazdag malajziai vállalkozó, akire a bűnüldöző hatóságok 2013 nyarán figyeltek fel Kaliforniában, ahol a Csendes-óceánon lévő hetedik flotta vezető tisztjeivel tartott fenn élénk kapcsolatot.

"Kövér Leonard" cége, a Glenn Defence Marine Asia kikötői szolgáltatásokat nyújtott a flottának.

A csaknem kétszáz kilós üzletembert tavaly le is tartóztatták Kaliforniában, és vádat emeltek ellene csalás miatt. A férfi elismerte, hogy cége rutinszerűen túlszámlázta a hadseregnek nyújtott szolgáltatásokat.

A cégnek nem csak az amerikai, hanem nyugat-európai haditengerészetekkel is van szerződése.

Prostikat is küldött ajándékba

A nyomozás azonban nem zárult le Leonard Glenn Francis letartóztatásával. A nyomozók egymás után göngyölítik fel a botrányban résztvevő amerikai tisztek tevékenységét. Kiderült, hogy az amerikai katonák jelentős összegeket kaptak Francistől, aki

luxusutakra is befizette őket, vagy éppenséggel prostituáltakat küldött nekik.

Cserébe túlszámlázhatott, figyelmeztették, ha vizsgálat indult emiatt, és titkos katonai információkat kapott.

A legnagyobb botrány

Pénteken egy kaliforniai bíróság nyilvánosságra hozta, hogy korrupció vádjával perbe fogták Michael George Brooks volt manilai haditengerészeti attasét, Bobby Pitts volt haditengerészeti parancsnokot, aki korábban Szingapúrban szolgált, és átadta a nyomozásról szóló dokumentumokat is Leonard Glenn Francisnek. Büntető eljárás indult Gentry Debord alezredes ellen is, aki a többi között

a haditengerészet belső dokumentumait adta át a malajziai üzletembernek.

A The Washington Post információi szerint John Richardson tengernagy, az amerikai haditengerészeti hadműveletek vezetője nemrégiben közölte kétszáz admirálissal Washingtonban, hogy közülük harminc ellen folyik nyomozás.

A botrányban, amelyet elemzők az elmúlt évtizedek

legnagyobb nemzetbiztonsági botrányának

minősítenek a haditengerészetnél, eddig már több mint tíz katonatiszt és vállalkozó vallotta be bűnösségét.