Izrael maga vizsgálja ki a segélyflotta lerohanását

Vágólapra másolva!
Nemzetközi megfigyelőkkel kiegészített saját vizsgálóbizottságot állít fel Izrael, hogy tisztázza a gázai segélyflotta elleni májusi támadást. Az izraeli bejelentést az Egyesült Államok üdvözölte.
Vágólapra másolva!

Izrael saját vizsgálóbizottságot állít fel a gázai segélyflottilla elleni májusi katonai akciójának kivizsgálására, a testület munkájába két magas rangú külföldi megfigyelőt is bevonnak - jelentette be vasárnap este Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök hivatala. Az izraeli kormány hétfőn jóváhagyta a bizottság felállítását.

A vizsgálóbizottságot Jaakov Tirkel, az izraeli legfelsőbb bíróság nyugalmazott bírája vezeti majd, két másik izraeli tagja mellett pedig megfigyelőként David Trimble Nobel-békedíjas északír politikus és Ken Watkin egykor kanadai katonai főügyész vesz részt a testület munkájában.

Az Egyesült Államok fontos lépésként üdvözölte az izraeli bejelentést, Robert Gibbs, a Fehér Ház szóvivője szerint Izrael képes pártatlan vizsgálatot lefolytatni az ügyben. Izrael korábban elutasította az ENSZ azon követelését, hogy nemzetközi vizsgálóbizottság tárja fel a kilenc török aktivista halálát követelő tengeri incidens körülményeit.

A török külügyminiszter viszont nem bízik abban, hogy bizottság pártatlanul fog ítélkezni az ügyben. Ahmet Davutoglu ankarai sajtóértekezletén azt mondta, Törökország ragaszkodik ahhoz, hogy egy ENSZ-vezette bizottság vizsgálja ki az esetet, s ebben részt venne Izrael és Törökország is.

Az akció miatt súlyos bírálatok érték a zsidó államot, amelyre nyomás nehezedik annak érdekében is, hogy enyhítse vagy teljesen oldja fel a - Hamász palesztin radikális iszlamista mozgalom által uralt - Gázai övezet zárlatát.

Május végén az izraeli hadsereg megtámadott egy hat hajóból álló nemzetközi flottát, amely a három éve tartó izraeli blokád ellenére 10 ezer tonna segélyt és számos aktivistát szállított a palesztinok lakta Gázának. Izrael korábban már megtagadta, hogy felségvizeire ússzanak a segélyhajók, amelyeket még nemzetközi vizeken ért a támadás. Az összecsapásban kilenc aktivista meghalt. Nem sokkal később Izrael a Gázába tartó Rachel Corrie nevű teherhajót is feltartóztatta, de itt erőszakos összecsapás nem volt.