A Facebook népe felkapta az Origo fotóját

Baba, Migráns, Menekült
A migránsokat segítő csoport lassan már ikonikussá váló alakja Baba a keleti pályaudvar előtti aluljáróban
Vágólapra másolva!
Augusztus elején készítettünk interjút Babával, aki a Migration Aid önkénteseként osztott ételt a menekülteknek a Keleti aluljáróban. A nagydarab, tetovált férfi a segítő munka egyik ikonikus alakja lett. Az Origo fotóriporterének, Polyák Attilának a képe önálló életre kelt az interneten. Még Banksy, a leghíresebb street art művész Facebook-oldalán is megosztották. Hiába van azonban a profilnak 300 ezer követője, valószínűleg mégsem a titokzatos graffitis áll mögötte.
Vágólapra másolva!

„Miért érzed fontosnak, hogy segíts nekik?

Több hónapos út után, kimerülten érkeznek meg Szíriából vagy Afganisztánból, általában családok, de néha tizenévesek jönnek el idáig, teljesen egyedül. Ellátásra, biztonságra van szükségük. Gondolj bele, bombák és tömeges kivégzések elől menekülnek el a hazájukból” – mondta Baba a vele készült augusztusi interjúnkban.

A migránsokat segítő csoport lassan már ikonikussá váló alakja Baba a keleti pályaudvar előtti aluljáróban Fotó: Polyák Attila - Origo

A viselkedésünk határoz meg minket

Története úgy tűnik, nemcsak a magyarokat hatotta meg, a közösségi hálóknak köszönhetően kilépett a nemzetközi színtérre is. ‪A Facebookon #‎LoveBaba és ‪#‎RefugeesWelcome hashtaggel terjed az Origo fotóriporterének Polyák Attilának a fotója, amelyen az aluljáró kövezetén ülő Baba egy alvó menekültkislányt tart az ölében. A képet pár angolra fordított, elgondolkodtató idézet kíséri Babától, például ez:

„Egy társadalmat nem a vallása vagy a politikai rendszere határoz meg, hanem az, hogy miként viselkedik a rászorulókkal”.

Soha nem Twitterezett

A gyorsan terjedő fotó még Banksy, a világhírű, ám anonimitásba burkolózó street art művész Facebook-oldalán is felbukkant, ami önmagában nem volna meglepő, hisz ő amúgy is az elesettek helyzetére hívja fel a figyelmet szatirikus graffitijeivel.

Banksy szatirikus graffitijei az elesettek helyzetére hívják fel a figyelmet Forrás: AFP/Gabriel Bouys

Az eredetiség azonban mindig nehéz kérdés nála: mivel senki sem ismeri személyazonosságát, nem is könnyű leleplezni azt, aki a nevében nyilvánul meg. A Facebook-oldalának is hiába van több mint 300 ezer követője, szinte biztos, hogy nem ő áll mögötte. A hivatalos honlapján egy apróbetűs rész azt mondja, hogy Banksy nincs fent a Facebookon és soha életében nem Twitterezett.

- "Why are you helping?"- "Simply, because they need help.""A society is not determined by it's religion, or political...

Posted by Banksy on Tuesday, September 22, 2015

A posztot ennek ellenére már több ezren lájkolták, és sokan hozzászóltak a világ minden részéről:

"Örülünk, hogy a magyarok másik oldalát is látjuk, nemcsak a gáncsoló operatőrt. Köszönjük, tesó!"

- írja például az egyik felhasználó, egy másik kommentelő pedig így lelkesedik: "Hiába a sok rossz dolog körülöttünk, még mindig vannak jó emberek a világban. Szívmelengető jelenet".

A legtöbben tiszteletüket róják le Baba előtt, és olyan rajongó is akad, aki menekült témájú Banksy-graffitit követel Budapest falaira.