Egyre gyilkosabbá váló időjárási jelenségek

klímaváltozás
Trópusi vihar nyomai Haitin
Vágólapra másolva!
Az elmúlt 19 évben több mint 528 ezer embert öltek meg és 2780 milliárd eurós (850 billió forintos) kárt okoztak világszerte az olyan szélsőséges időjárási jelenségek, mint a viharok, hőhullámok és áradások - áll a Germanwatch környezetvédelmi szervezet idei klímavédelmi indexében, amelyet kedden mutatott be Bonnban és Marokkóban.
Vágólapra másolva!

Rendkívüli katasztrófák a karibi térségben

A globális klímakockázati index (CLRI) az 1996 és 2015 közötti időszakot vizsgálta, amikor világszerte csaknem tizenegyezer szélsőséges időjárási esemény történt.

A leginkább érintett területek Honduras, Haiti és Mianmar a Mitch,

a Nargis és a Sandy hurrikánok miatt, amelyek 1998-ban, 2008-ban és 2012-ben pusztítottak ezekben az országokban.

A Nicole hurrikán Bermuda partjainál Forrás: AFP/Hoaa-NASA

A Germanwatch rendkívüli katasztrófának nevezte ezeket az óriásviharokat. Tavaly Mozambik és Malawi, valamint a karibi Dominikai Köztársaság volt a leginkább érintett ország.

Az afrikai országokban 2014 és 2015 fordulóján monszunesők pusztítottak,

a Dominikai Köztársaságban 2015 augusztusán az Erika nevű trópusi vihar tombolt. A Germanwatch számításai szerint a Dominikát ért károk a bruttó nemzeti össztermék (GDP) 75 százalékát teszik ki.

Magyarország egyelőre még hátul áll a klímakockázati listán

Magyarország a klímakockázati index országokat rangsoroló listáján a 109. helyre került. A Germanwatch a Munich Re világszerte tevékeny viszontbiztosító konszern adataira építve adja ki minden évben az indexet,

az idei a 12. jelentés.

Azt számítják ki, mennyire súlyosan érintik az egyes országokat a viharok, hőhullámok, áradások a halálos áldozatok számát és a közvetlen gazdasági veszteséget tekintve, a népesség méretének és gazdasági erejének figyelembe vételével.

Trópusi vihar nyomai Haitin Forrás: AFP/Logan Abassi

A Germanwatch a marokkói ENSZ klímakonferenciára utalva kiemelte: indexük figyelmeztető jelzésként értelmezhető, a klímaváltozás miatt bekövetkező időjárási szélsőségekre ugyanis alkalmazkodással és megfelelő intézkedésekkel fel lehet készülni.

A klímaváltozás egyre szélsőségesebb jelenségeket okoz

A szakértők abból indulnak ki, hogy a klímaváltozás sok helyen okozhat erőteljes időjárási szélsőségeket. A meleg levegő például több vizet vesz fel, ami több csapadékot eredményez.

A következmények azonban regionálisan eltérőek lehetnek.

Az index szerint 2015-ben az esők, áradások és földcsuszamlások okozták a legtöbb kárt világszerte.

Forrás: AFP/Hector Retamal

A szervezet utalt arra is, hogy elsősorban a szegényebb országokat érintik erőteljesen a szélsőséges időjárási jelenségek. Az 1996 és 2016 között tíz leginkább érintett országból kilenc alacsony egy főre jutó bevételű fejlődő ország.

A Matthew hurrikán a Karibi-térségben Forrás: MTI/AP/Dieu Nalio Chery


A marokkói klímakonferencián többek között arról is tanácskoznak a részt vevő országok, hogyan támogassák a különösen sebezhető, szegény országokat, hogy megbirkózzanak a klímaváltozás következményeivel.