Rejtélyes MSZP-s aláírások bukkantak fel Karácsonyék adományokkal kapcsolatos dokumentumain

Budapest Fórum, 2023.10.11., konferencia, Karácsony Gergely
Budapest főpolgármestere
Vágólapra másolva!
Szocialista politikusok aláírása szerepel hitelesítőként azokon a dokumentumokon, amiket a hatóság emberei múlt csütörtökön foglaltak le Tordai Csaba ügyvédi irodájában a Karácsony Gergely mozgalmának bűncselekménygyanús adománygyűjtése miatt indult nyomozás részeként. Az Index értesülése szerint az aláírások az adományozók létét voltak hivatottak hitelesíteni.
Vágólapra másolva!

Újabb fordulat jöhet Karácsony Gergely mozgalmának bűncselekmények gyanúját is felvető adománygyűjtési botrányában, ugyanis az Index értesülései szerint többek között aláírás-hitelesítő dokumentumokat foglaltak le az adónyomozók egy ügyész jelenlétében múlt héten Tordai Csaba ügyvédi irodájában. A múlt csütörtöki hatósági akcióról lapunk is több cikkben beszámolt már, eddig annyi derült ki, hogy bizonyítékokat foglaltak le a főpolgármester jogi főtanácsadójának – egyben Gyurcsány Ferenc bizalmi emberének – irodájában a Karácsony Gergely nevével fémjelzett 99 Mozgalom félmilliárdos adománygyűjtése miatt indult nyomozás keretében - írta a Magyar Nemzet.

Egyre nagyobb bajban van Karácsony Fotó: Polyák Attila - Origo

Az Index úgy tudja, a lefoglalt dokumentumok úgynevezett aláírás-hitelesítők, azaz olyan iratok, amelyek az adományozók létét voltak hivatottak validálni. A dokumentumokon információik szerint tíz szocialista képviselő neve szerepelt.

Hogy ezeket ténylegesen az érintett politikusok írták-e oda, vagy mások, azt nem tudni –

írt a portál. Hozzáfűzték, hogy az MSZP eddig nem került képbe az ügyben, ám könnyen lehet, hogy ezek után kiterjesztik a nyomozást. Az Index megkereste a szocialista pártot is, ahonnan későbbre ígértek választ. Hasonlóan kérdéseket intéztek a nyomozó hatóságokhoz is, de egyelőre nincs újabb információ az ügyben. Emlékezetes, hogy Karácsony Gergely az Index Konkrétan Rónai Egonnal című műsorában a finanszírozási üggyel kapcsolatban korábban úgy fogalmazott, nincsenek jogszerűségi problémák. A főpolgármester hangsúlyozta, nem tudja, kiktől kapták a félmilliárd forintnyi támogatást, mivel az mikroadományokból gyűlt össze. Arra a kérdésre, hogy elhiszi-e, hogy anonim módon összegyűlhet ötszázmillió forint, úgy felelt: csak így gyűlhet össze.

A Magyar Nemzet napok óta keresi az érintetteket, akik teljes hallgatásba burkolóztak a múlt csütörtöki házkutatás nyilvánosságra kerülése óta, és lapunk számára elérhetetlenek. A mozgalom pénzügyeit intéző Perjés Gábor, Karácsony Gergelyhez és Tordai Csabához, a főpolgármester jogi tanácsadójához hasonlóan nem válaszolt megkeresésükre.

Mint arról korábban már beszámoltunk, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) nyomozói múlt csütörtökön, a késő esti órákban megjelentek a Vécsey utca 4. szám alatt, ahol Tordai Csaba ügyvédi irodája található. Érdeklődésünkre az adóhatóság közölte, hogy a „NAV munkatársai büntetőeljárás keretében, adományládákba gyűjtött mikroadományokkal összefüggésben kutattak és foglaltak le bizonyítékokat egy budapesti ügyvédi irodában".

Készpénzben fizettek

A 99 Mozgalom bűncselekménygyanús adománygyűjtése miatti botrány azt követően robbant ki, hogy feloldották a titkosítás alól a Nemzeti Információs Központ (NIK) jelentését, amelyet a tavalyi országgyűlési választások külföldi befolyásolásáról készítettek. A beszámolóból egyebek mellett kiderült, hogy a mozgalom pénzügyeit intéző Perjés Gábor 2021 augusztusa és 2022 szeptembere között összesen tizenkilenc alkalommal készpénzben fizette be az említett 506 millió forintnyi összeget a szervezet számlájára.

Az ügyben – amelyben a 99 Mozgalom számlavezetője, az OTP is feljelentést tett – költségvetési csalás, pénzmosás és hamis magánokirat felhasználása gyanúja miatt rendeltek el nyomozást. A pénzintézet vizsgálata lényegében megállapította, hogy az adományládákba nem is férhetett bele annyi pénz, amennyi a Perjés által bemutatott jegyzőkönyveken szerepelt. Kiderült az is, hogy a nagyrészt euróban és fontban lévő bankjegyek újak, gyűrődésmentesek, több esetben egymás utáni sorszámúak voltak. A bank által feltárt adatokból arra lehet következtetni, hogy mikroadományokról szó sem lehetett.