Bakondi György: Európa jövője a tétje annak, hogy képesek vagyunk-e uralni a határainkat

határ, határsértés, migráns, kerítés, illegális határátkelés
Röszke, 2020. január 28. Rendőrautó a lezárt Röszke és Horgos közti közúti átkelőnél 2020. január 28-án. Az átkelőnél több mint hatvan határsértő próbált áttörni hajnalban, a rendőrök megakadályozták őket. MTI/Molnár Edvárd
Vágólapra másolva!
Európa jövője, az európai emberek biztonsága a tétje annak, hogy tudjuk-e uralni a határainkat, tudjuk-e szűrni azokat, akik ismeretlen identitással, bűnözők segítségével, a határokat és a jogszabályokat semmibe véve próbálnak bejutni az Európai Unióba - hangoztatta szombaton az M1 Ma este című műsorában Bakondi György.
Vágólapra másolva!

A miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója úgy fogalmazott: jól érzékelhető az elmozdulás abba az irányba, hogy egyre több tagállam szeretne szakítani az eddigi nyitott határok politikájával, a nemzetállamok szintjén, és

az Európai Tanácsban is egyre többen szorgalmazzák a külső határok megerősítését, a részleteket azonban uniós bürokráciának, az apparátusnak kell majd kidolgoznia.

Bakondi György, a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója Forrás: MTI/Balogh Zoltán

Ha ennek az lenne a lényege, - amit már "rebesgetnek" hogy figyelőtornyokat emelnek, eszközöket telepítenek, vagy esetleg létszámbővítést finanszíroznak, akkor tulajdonképpen arra késztetnék a nemzetállamokat, hogy az így felszabaduló pénzekből aztán csináljanak kerítést, ha akarnak - fogalmazott Bakondi György.

Hozzáfűzte: Magyarország álláspontja változatlanul az, hogy

egy olyan folyamatosan növekvő migrációs tömeget, mint ami Európába igyekszik, műszaki akadályrendszer és jogi határzár nélkül feltartóztatni nem lehet.

Rendőrautó a lezárt Röszke és Horgos közti közúti átkelőnél Forrás: MTI/Molnár Edvárd

Nagyon fontosnak nevezte, hogy a Magyarország elleni szüntelen politikai támadás befejeződjön, elismerjék azokat az erőfeszítéseket, amelyeket hazánk az európai emberek biztonságának érdekében tett; valamint, hogy

legalább részben megtérítsék azt az összeget, amit kerítésépítésre fordítottunk, további forrásokat biztosítva az illegális migráció elleni védekezés megerősítésére.

Szólt arról is, fontos lenne a közös uniós fellépés abban, hogy a migrációt az uniós határoktól minél messzebb meg tudjuk állítani, illetve, hogy a migrációt kibocsátó országokat helyben segítsük a problémáik megoldásában. Szavai szerint ebben Magyarország példát mutatott; hiszen megállapodtunk Ausztriával és Szerbiával, ezért vannak közös rendőri erők Észak-Macedóniában, és Szerbia és Észak-Macedónia határán.

Ásotthalom Forrás: MTI/Vadnai Szabolcs

Mindezek mellett a főtanácsadó szerint egyszerűsíteni kellene a kitoloncolás lehetőségét, megállapodásokat kellene kötni a kibocsátó országokkal, hogy akik bejutottak Európába, mihamarabb hazakerüljenek; illetve csak azok maradhassanak, akik valóban politikai menedékjogra jogosultak.
Az embercsempészet visszaszorítása érdekében uniós szinten - például a FRONTEX és az EUROPOL keretén belül - növelni kellene a bűnüldöző szervek együttműködését - vélekedett Bakondi György.