Németország
21:002024. június 14.
Skócia
Magyarország
15:002024. június 15.
Svájc

Brüsszel nem akar pénzt adni a kerítésre

határ, határsértés, migráns, kerítés, illegális határátkelés
Röszke, 2020. január 28. Rendőrautó a lezárt Röszke és Horgos közti közúti átkelőnél 2020. január 28-án. Az átkelőnél több mint hatvan határsértő próbált áttörni hajnalban, a rendőrök megakadályozták őket. MTI/Molnár Edvárd
Vágólapra másolva!
Az Európai Bizottság megkapta Orbán Viktor migrációs témájú levelét, hamarosan válaszolnak is a magyar miniszterelnöknek – jelentette be a testület illetékes szóvivője szerdán Brüsszelben. A szóvivő elmondása szerint Ursula von der Leyen elnök és a bizottság álláspontja hosszú ideje ismert és világos a kérdésben, eszerint nem finanszíroznak kerítéseket uniós pénzből - írja a Magyar Nemzet.
Vágólapra másolva!

Mint arra a bizottság részéről emlékeztettek, Von der Leyen elnök október 22-én egy hasonló kérdésre adott válaszában már leszögezte: az EU nem ad pénzt falakra és szögesdrótokra. A bizottsági elnök az októberi uniós csúcstalálkozón adta az említett nyilatkozatot. – Az EU pénzügyi eszközökkel támogatja a határvédelmet, de ezeket nem lehet kerítésépítésre fordítani – mondta akkor.

Szerdán Brüsszelben a szóvivői szolgálat részéről a magyar miniszterelnök levelére reagálva azt is hozzátették: nem az a kérdés, hogy az EU támogatja-e a külső határok védelmét, hiszen erre rendelkezésre állnak uniós források. – A kérdés az, hogy a kerítésekre jár-e pénz – szögezték le az EB tavaly meghirdetett migrációs csomagját is szóba hozva. Mint a szóvivő fogalmazott, a csomagban lévő elemek is lehetővé teszik, hogy az uniós értékek alapján, a közösségi joggal összhangban védjék a külső határokat. Ismert,

a migrációs paktumnak jelentős az elutasítottsága a tagállamok között.

Orbán Viktor: A törékeny stabilitás a külső határok védelmének eredménye

A miniszterelnök a súlyosbodó migrációs válság margóján fordult az Európai Bizottság elnökéhez. Az Ursula von der Leyennek címzett levélben azt írta: jelenleg Európa „törékeny stabilitása" Magyarországnak és vele együtt az EU külső határait sikeresen védő tagállamoknak köszönhető.

A magyar határvédelmi intézkedések az utóbbi időszakban mintaadóvá váltak. Látható, hogy 2021-ben Magyarország mellett Görögország, Spanyolország, Bulgária, Szlovénia, Észtország, Litvánia, Lettország és Lengyelország is határvédelmi akadályokat épített vagy épít fel. – írta, arra szólítva fel az Európai Bizottságot, hogy térítse meg a magyar határvédelmi intézkedések költségeit.

Orbán Viktor miniszterelnök Forrás: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Orbán Viktor emlékeztetett arra is, hogy a legutóbbi uniós csúcstalálkozón maguk az országvezetők kérték fel az Európai Bizottságot arra, hogy tegyen javaslatot az uniós jogi keretrendszer módosításaira ahhoz, hogy a külső határokat védő tagállamok – így Magyarország is – tehermentesüljenek.

A Magyar Nemzet korábban beszámolt arról, hogy az októberi EU-csúcson főleg nyugati államok részéről érveltek a határzárak direkt finanszírozása ellen. Angela Merkel német kancellár mellett Xavier Bettel tartozott az ellentáborhoz. - Szégyellném magam, ha látnék egy "készült az EU finanszírozásával" feliratú kerítést - mondta a luxemburgi kormányfő a brüsszeli értekezletet követően.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!

Mindent egy helyen az Eb-ről