Kiállt Magyarország mellett az amerikai szakértő

Vágólapra másolva!
Véleménycikkben állt ki Magyarország és a magyar kormány mellett Peter Roff amerikai újságíró, politikai szakértő. Azt írja, hogy az Egyesült Államok be akar avatkozni a magyar választásokba és a politikai életbe, és ez megengedhetetlen.
Vágólapra másolva!

Magyarország megbízható szövetségese az Egyesült Államoknak, tagja a NATO-nak, és virágzó többpártrendszere van – írta Peter Roff amerikai újságíró hétfőn az ausnews oldalán.

A politikai szakértő azért ragadott tollat, mert nem érti, miért volt szükség arra, hogy az Egyesült Államok kormánya beleavatkozzon a magyar közéleti és politikai helyzetbe - emlékeztet a Figyelő. Roff véleménycikkében ezt írta: „Magyarország minden tekintetben egy demokratikus állam, amely meg akarja őrizni identitását és autonómiáját."

Az előzmény, hogy még tavaly novemberben jelent meg az a hír, amelyben az amerikai külügyminisztérium pályázatot hirdetett a magyar sajtótermékeknek, amelyben 700 ezer dollárt, vagyis körülbelül 190 millió forintot lehet megpályázni magyarországi vidéki médiumok létrehozására. Azt állították, hogy a hazai médiaegyensúly kialakulását akarják ezzel segíteni. Korábban az amerikai ügyvivő, David Kostelancik tartott arról beszédet, hogy a magyar kormánynak nagy befolyása van a hazai médiumokra. Sajtóhírek szerint Kostelancik ezen véleményével összefüggésben írták ki a pályázatot, amelynek azóta a jelentkezési határideje lejárt.

Peter Roff szerint azonban az Egyesült Államok politikai életében sokaknak nem tetszik az Orbán-kormány migránsellenes politikája, és az sem, hogy felszólaltak Soros György bevándorláspárti tőzsdespekuláns terveivel szemben, akinek nem titkolt célja, hogy megvalósítsa a határok nélküli Európát, amely a bevándorlók előtt is eltörölné a határokat. Az amerikai politikai szakértő szerint a pályázat kiírása is Soros „amerikai kormányzatban ülő rajongóinak köszönhető", azonban szerinte ezzel az USA nyíltan be akar avatkozni a magyarországi országgyűlési választások kampányába.

Az újságíró abból a levélből is idéz, amit a republikánus kongresszusi képviselők egy csoportja Andy Harris vezetésével Rex Tillerson amerikai külügyminiszternek írt, még január 11-én. A republikánusok ebben arra kérték Tillersont, hogy vonja vissza a pályázatot, mert szerintük ezzel az USA csak be akar avatkozni a magyar politikába. Azt írták: „Ahelyett, hogy szövetségeseinkkel együttműködnénk, a Külügyminisztérium fellépései még mindig a hazai társadalmi és közpolitikai döntések befolyásolására összpontosítanak, ami azt a benyomást kelti (és talán még elő is idézi), hogy beleavatkozunk a szövetséges országok belső ügyeibe."

Peter Roff véleménycikkében kitér arra is, hogy azok, akik korábban felháborodottan beszéltek arról, hogy Oroszország állítólag be akart avatkozni az amerikai választási kampányba, érdekes módon most nem állnak sorba, hogy megvédjék a magyar szuverenitást az USA beavatkozásától.