Bíróság elé áll Bencsik az ÁVH-zás miatt

Bencsik András, a Békemenet Egyesület elnöke, a Magyar Demokrata című hetilap főszerkesztője beszél a békemenet résztvevőihez Gyula belvárosában 2013. február 5-én
Vágólapra másolva!
Egy bocsánatkérés a jelek szerint nem volt elég, és Bencsik Andrásnak, a Demokrata című hetilap főszerkesztőjének bíróság elé kell állnia, amiért azt a hazugságot terjesztette a pedagógus-szakszervezet elnökéről, hogy Péter Gábor rettegett ÁVH-vezér lánya volna.
Vágólapra másolva!

Személyiségi jogaimat sértő, Bencsik András 2016. február 3-án, a Facebookon megosztott bejegyzése miatt a megfelelő jogi lépéseket megtettem - tudatta Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke az érdekképviselet honlapján közzétett rövid közleményében.

Galló Istvánné személyiségi jogainak megsértése miatt indít pert Forrás: MTI/Szigetváry Zsolt

Vagyis a jelek szerint személyiségi jogi per indul Bencsik András, a Demokrata főszerkesztője ellen, amiért valótlanságot állított egy Facebook-bejegyzésében Galló Istvánnéról. Az Origo írta meg: Bencsik azt állította a szakszervezeti vezetőről, hogy Péter Gábor rettegett ÁVH-vezér lánya.

Nem volt igaz, elnézést kért

Az elnök az Origón cáfolta Bencsik állítását, aki ezután beismerte, hogy tévedett, és bocsánatot kért, a bejegyzést pedig eltávolította.

Apja a rettegett Péter Gábor (szül. Eisenberger Benjámin, Újfehértó, 1906. május 14. – Budapest, 1993. január 23.) magyar kommunista politikus volt,

az ÁVO, majd az ÁVH vezetője 1945 és 1952 között” – ezt írta a Facebook-oldalán Bencsik András, a békemenetek egyik szervezője, a Magyar Demokrata főszerkesztője Gallónéról.

Mire számíthat Bencsik?

A személyiségi jogi per során azt vizsgálja a bíróság, hogy megsértették-e a felperes személyiségi jogait, legtöbbször a jó hírnévhez való jogát. Az ilyen perben a legenyhébb büntetés a jogsértés megállapítása, a legsúlyosabb pedig az, ha kártérítés, illetve sérelemdíj megfizetését írják elő.

Rágalmazásért akár szabadságvesztés is kiszabható, de a pénzbüntetés a jellemző Forrás: dpa Picture-Alliance/AFP/Daniel Reinhardt

A büntetőeljárásban a vád leggyakrabban becsületsértés vagy rágalmazás. Ilyenkor a bíróság arról dönt, hogy a nyilvánosan elhangzott vélemény alkalmas-e a becsület csorbítására.

Rágalmazást csak akkor lehet megállapítani, ha a becsületsértő közlés egyben tényállítás is volt.

Bár a törvény lehetővé teszi szabadságvesztés kiszabását, az ilyen perekben a jellemző szankció a pénzbüntetés.

Az évszám sem stimmelt

Bencsik állítását egyébként egyes kommentelők is megkérdőjelezték, egyikük felhívta rá a figyelmet, hogy nehezen lehet Gallóné apja Péter Gábor. A pedagógus ugyanis 1953. november 27-én született - Péter Gábor akkor már csaknem egy éve, 1953. január 3-a óta börtönben ült, szigorú őrizet alatt, május 25-ig éjjel-nappal bilincsben tartották. Ráadásul akkor a feleségét is letartóztatták.

Bencsik András ellen megindította a jogi lépéseket a szakszervezeti vezető Forrás: MTI/Rosta Tibor

Bencsik András egyébként

1990 előtt az akkor az MSZMP központi lapjaként működő Népszabadság újságírója volt.

Később sokan kritizálták a lap 1986. október 17-i számába írt "Érzelmi kötődés” című cikke miatt, amelyben a Magyar–Szovjet Baráti Társaságról és a magyar fiatalok szovjetbarát ideológiai nevelésének fontosságáról írt.