Rontott az MSZP, javult a Jobbik

lepecsétel, nemzetiszín szalag, szavazás, szavazóurna, választás, urna
Budapest, 2014. május 25. Sütő-Nagy István, a választókör elnöke lezárja az üres urnát a XII. kerületi Zugligeti Általános Iskolában kialakított 53. szavazókörben az európai parlamenti választáson 2014. május 25-én. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd
Vágólapra másolva!
A Fidesz-KDNP stabil vezető pozícióból várhatja az őszi önkormányzati választásokat, a baloldal végleg szétszakadni látszik - állapította meg a Századvég a július végén készített országos kutatása alapján, amelynek eredményei szerint a Jobbik az első számú ellenzéki párt, az MSZP pozíciója romlott.
Vágólapra másolva!
Forrás: MTI/Koszticsák Szilárd

A Századvég összegzése szerint a Fidesz-KDNP-re a teljes népesség 35 százaléka szavazna "most vasárnap", a kormánypártok az országgyűlési választások óta lényegében nem veszítettek szavazókat. A Századvég mérései során másodszor fordult elő, hogy a Jobbik megelőzte az MSZP-t, így 2014 júliusában 14 százalékkal a második legnépszerűbb párt a teljes népesség körében - közölték. A szocialisták támogatottsága 9, a Demokratikus Koalícióé 6, az LMP-é 4, az Együtt-PM-é 3 százalék, más pártokra a teljes népesség 2 százaléka szavazna a kutatás alapján.

Forrás: Origo

53 %-ra mérik a Fidesz-KDNP-t

Az alapítvány azt is megállapította, hogy a kormánypártok előnye a biztos szavazó pártválasztók körében is egyértelmű: ebben a közegben 53 százalékos a pártszövetség támogatottsága. A biztos szavazók körében a Jobbikra 18, az MSZP-re 12, az LMP-re 4 százalék voksolna, az Együtt-PM támogatottsága 4, a Demokratikus Koalícióé 7 százalékos. A fentieken kívül más pártra a biztos szavazó választók 2 százaléka adná a szavazatát.

MSZP-DK

A kutatás érdemi változásként számol be az MSZP gyengüléséről és a DK ezzel párhuzamos erősödéséről. "Mindez azt jelenti, hogy a baloldali pártok elsősorban egymástól hódítanak el szavazókat, nem a bizonytalan választók közül" - írta a Századvég, megjegyezve: együtt a baloldal jelenleg sem erősebb, mint 2014 áprilisában volt, amikor a szereplők közös listán indultak.

A Századvég szerint megdöbbentő képet mutat a hazai baloldal, ha saját szavazóik körében vizsgálják vezető politikusaik kedveltségi/elutasítottsági indexeit: az elmúlt hónapok választási küzdelmei és belharcai után jól láthatók a törésvonalak a korábban szövetséges pártok választói körében.

Utálják egymás vezetőit

Gyurcsány Ferenc népszerű ugyan saját pártjában, az MSZP és az Együtt választóinak többsége azonban már elutasítja - írták, hozzátéve: hasonló a korábbi MSZP-elnök és kormányfőjelölt Mesterházy Attila helyzete, akit a DK és különösen az Együtt választói nem kedvelnek. Bajnai Gordon népszerű saját pártjában és a DK-ban, de a többség már nem szimpatizál vele az MSZP-ben - derül ki a felmérésből, amely szerint az új szocialista elnök, Tóbiás József népszerűsége mindenhol alacsony, még saját szavazói körében is.