Daganatos nők tévednek el az új betegirányítás miatt

Vágólapra másolva!
Az Országos Onkológiai Intézet szerint nem működik jól a betegirányítás az országban, a petefészek daganatos betegeket nem a megfelelő helyen látják el. Az intézet konferenciát szerveztett, hogy felhívja a figyelmet a betegség súlyosságára.
Vágólapra másolva!

Az új betegirányítási rendszerben nem érkeznek nagy számban a legmagasabb szintű ellátó intézménybe a petefészek daganatos betegek "a betegirányítás ilyen értelemben az országban nem működik" - írja közleményében az Országos Onkológiai Intézet. Az intézet nőgyógyászati osztálya szerdán konferenciát rendezett annak érdekében, hogy felhívják a figyelmet: a petefészek daganatos betegek kezelését a diagnózistól, a műtéten keresztül, a kemoterápiáig és az utógondozásig, egységes szintre kell emelni, továbbá meggyőzni a jelenlevőket a betegek centralizált ellátásának fontosságáról.

Az Országos Onkológiai Központ szerint a konferencia megszervezésének szükségességét és aktualitását az is alátámasztotta, hogy a petefészek daganatos betegek ellátása, nem történik kifejezetten szakmai centrumokban. A jelenlegi finanszírozási rendszerben nehezen válnak meg az intézmények a betegektől és az Országos Onkológiai Intézetbe leginkább csak olyan betegeket irányítanak, akiknek a betegség előrehaladott állapota miatt már az intézet szakemberei sem tudnak olyan hatékonyan segíteni, mintha a betegek elsődleges ellátása az országos centrumban történt volna - írták a közleményben.

A konferencián az intézet állásfoglalást, szakmai ajánlást fogalmazott meg Kárpáti Edit, a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) Minőségfejlesztési Főosztályának vezetője, és Kis Erika, a GYEMSZI Minőségügyi Főosztályának módszertani szakértője előtt, felhívva a figyelmet a szakmai hiányosságokra. Az intézet szerint Magyarországon évente 1100-1200 új megbetegedést regisztrálnak, és 600-800 nő hal meg évente petefészek daganat következtében.