Tüntetők akadályozták a NATO-radar építését

Vágólapra másolva!
Környezetvédők akadályozták meg szerdán, hogy elkezdődjenek a Zengőre tervezett NATO-lokátorállomás megépítéséhez szükséges fakitermelési munkák a Mecsek csúcsán. Az erdészet birtokháborítás miatt feljelentést tett a jegyzőnél.
Vágólapra másolva!

Szerda reggeltől három környezetvédő szervezet - A Civil Szervezetek a Zengőért Mozgalom, a Pécsi Zöld Kör, valamint a Védegylet - összesen ötven tagja ment fel a Mecsek csúcsára, ahol barikádokat építettek fakitermelő gépek felvonulásának megakadályozására. "Nem hagyjuk, hogy a katonai fejlesztés visszafordíthatatlan természeti, környezeti károkat okozzon ezen az érintetlen területen, amely több védett és fokozottan védett növények élőhelye" - mondta Herbert Tamás, a demonstráció egyik szervezője. Hozzátette: a beruházásra alkalmasabb helyek is lennének az észak-atlanti tagságra váró Szlovéniában és Romániában. Emellett továbbra sem tisztázott, hogy a NATO-tagállamokban működő negyven lokátor-állomásból miért kerül három Magyarországra, amikor Spanyolországban is csak egy található.

Az Európai Parlament zöldpárti képviselői a közelmúltban a NATO-hoz fordultak, arra kérve a szervezetet, hogy a megváltozott katonapolitikai és stratégiai körülmények miatt gondolja át a terveket. Ugyanezt kéri a NATO főtitkárától harmincegy magyar civil szervezet, amelyek közös, tiltakozó levelét szerdán adták postára.

A Zengőre megérkezett a Mecseki Erdészeti Rt. képviselője, aki felszólította a jelenlévőket, hogy hagyják el a területet, mert a társaságnak érvényes fakivágási engedélye van, ezért ne akadályozzák a favágókat feladatuk elvégzésében. Amennyiben nem így tesznek, eljárást kezdeményez a demonstrálók ellen. A jelenlévők maradásukról biztosították a társaság képviselőjét, és arról tájékoztatták, hogy a Pécsi Zöld Kör halasztó hatályú fellebbezéssel élt az erdészet engedélyével szemben.

A területen délutánig nem jelentek meg a favágók, a munkagépek, és a rendőrség sem avatkozott be a békés, de be nem jelentett tüntetésbe. A szervezők szerint azért, mert a Zengő magánterület, a birtokháborításban pedig az illetékes jegyzőnek kell majd eljárnia. Fenyvesi János, Pécsvárad jegyzője elmondta: a Mecseki Erdészeti Rt. - mint az érintett terület kezelője - birtokháborításért feljelentést tett ismeretlen tettes ellen. A beadvány azonban kiegészítésre szorul, mert annak tartalmaznia kell a szabálysértő nevét és címét is. Ha a vállalat pontos adatokkal szolgál majd, a vétkest vagy vétkeseket polgári peres eljárás végén pénzbírsággal sújthatják, szükség esetén karhatalmi intézkedést foganatosíthatnak velük szemben.

Az úgynevezett NATO légvédelmi radarrendszer három magyarországi helyszínét az 1990-es évek második felében jelölték ki. A döntés értelmében lokátorállomás épül a mecseki Zengő hegyen, a bükki Bálvány-csúcson és a békéscsabai laktanyában. A telepítés megkezdését 2003. tavaszra, befejezését 2006-ra tervezték, a beruházás 23,5 milliárd forintos költségét a NATO fizeti. A Honvédelmi Minisztérium (HM) korábbi tájékoztatása szerint a radarrendszer nagymértékben fokozza az ország biztonságát, ráadásul nemcsak katonai célokat szolgál, hanem segítséget nyújt a civil légi irányítási rendszernek is. A turisták a jövőben is felmehetnek a Zengőre, megtekinthetik a bázist, a feltárt romokat, és gyönyörködhetnek a kilátásban is. A szaktárca azt is közölte, hogy a lokátorállomások maximális kimenő sugárzása az egészségügyi határérték alatt van, alacsonyabb egy GSM-toronyénál is.

Az érintett települések lakói civil szervezetekkel karöltve különböző fórumokon évek óta tiltakoznak a lokátorbázis ellen. Beadványokkal fordultak a Legfőbb Ügyészséghez, a HM-hez, az Alkotmánybírósághoz, az állampolgári jogok országgyűlési biztosához, tavaly nyáron pedig 6300 tiltakozó aláírást juttattak el Szili Katalin házelnökhöz.