Kísérteties bányászfalura bukkantak egy mai település mellett

Dorothea, Slate, Quarry, falu, Talysarn, elhagyatott, wales, elhagyott, bányász
Dorothea Slate Quarry, Nantlle Valley, Wales, Gwynedd, UK
Vágólapra másolva!
A walesi Talysarn falunak ugyan közel 2.000 lakosa él a modern részén, de az ősi bányászterületet hagyták leromlani, miközben a természet próbálja azt visszahódítani. A 19. században elnéptelenedett történelmi jelentőségű városka valamikori létezésére csak most derült fény. 
Vágólapra másolva!

Talysarn falu egy palabányász falu volt a Natlle völgyben, Gwyneddben, Walesben. Míg a modernebb részein - a 2011-es népszámlálás adatai szerint - még mintegy 2.000 lakos él, addig a felújítatlan területeket hagyták leromlani.

Az elhagyatott bányafalut most a természet próbálja visszahódítani Forrás: Shutterstock

Úgy tartják, hogy a település a 19. század elején élte fénykorát, amikor virágzott a palabányászat. Több mint 100 évvel később azonban tanúi lehetünk annak, amint a természet igyekszik visszahódítani a valaha lakott épületeket, ahol a munkások tetőcserepeket készítettek.

A bányászati anyag fő forrása a közeli Dorothea kőbányából származott, amely 1820-ban nyílt meg, majd 1970-ben bezárta kapuit, amikor az iparág szinte teljesen összeomlott.

A helyszín egyik feltűnő mementója egy elhagyott gőzgép, amelyet vízkerekek helyett használtak. Az óriási fémszerkezetet elborította a gaz, de egyes szellőzőnyílások és ajtók még ma is jól láthatók.

A falu virágkorát a palabányászat idején élte Forrás: Shutterstock

Daniel Start, a Wild Guide Wales című könyv szerzője ott járta után így nyilatkozott: "Csak a páviánok hiányoznak. Ez egy hatalmas, vad terület, sok lenyűgöző, benőtt rommal, köztük egy cornwalli gőzgéppel és a Plas Talysarn kápolna benőtt maradványaival."

A település - beleértve a kőbányát is - mostantól része az Északnyugat-Wales-i pala-táj világörökségi területnek, amelyet az Unesco 2021 júliusában vett jegyzékbe.

Forrás: Daily Star