Magyarország legnagyobb adócsökkentését hajtja végre a kormány

forint pénz pénzügyek pénztárca bankkártya bankjegy papírpénz érme apró aprópénz pénz pénzügyek pénztárca bankkártya papírpénz érme apró aprópénz
Vágólapra másolva!
2021. december 14-én az Országgyűlés elfogadta az őszi adótörvénycsomagot, ezzel minden idők legnagyobb adócsökkentéséről szóló törvénymódosítást szavazta meg, amely 2022. január 1-jén lép életbe. Több millió magánszemélyt és legalább hétszázezer vállalkozást érintenek az ez évi adócsökkentő lépések, amellyel a kormány 1500 milliárd forintot hagy a gazdaságban, illetve a lakosságnál. Az alábbi összeállításban a leglényegesebb adóváltozásokat gyűjtöttük össze.
Vágólapra másolva!

A pénzügyminiszter kiemelte, hogy a magyar gazdaság újraindítása az egyik leggyorsabb az Európai Unióban. Azért, hogy ezt a lépéselőnyt megőrizzék, és a magyar családokat, fiatalokat, vállalkozásokat megerősítsék, idén Magyarország legnagyobb adócsökkentését hajtja végre a kormány.

Illusztráció Fotó: Origo

A fontosabb módosítások és adóváltozások, amelyek 2022-ben lépnek hatályba, a következők:

1. Személyi jövedelemadó, közterhek, családtámogatás: A legszélesebb kört érintő változtatások a munka közterheinek csökkentését célozzák, és bizonyos mértékben kompenzációul szolgálnak a munkáltatók terheinek mérséklésére, tekintettel az ez évi tervezett minimálbér és a garantált bérminimum emelésére. Ezek a rendelkezések érintik a munkaadókat és a munkavállalókat is.

A 2022-es minimálbér bruttó 200 ezer forintra, míg a garantált bérminimum 260 ezer forintra emelkedik.

  • A szociális hozzájárulási adó mértéke 15,5 százalékról 13 százalékra csökken.
  • A kifizető által fizetendő ekho mértéke 15,5 százalékról 13 százalékra mérséklődik.
  • Fontos változás, hogy megszűnik a 1,5 százalékos szakképzési hozzájárulás. Ez utóbbit utoljára 2022. január 12-ig kell megállapítani, bevallani és megfizetni.
  • Januártól havi több tízezer forinttal nő a 25 év alatti fiatalok keresete, hiszen nekik már egyáltalán nem kell személyi jövedelemadót fizetni, ami egy átlagfizetés esetén a havi plusz 40 ezer forintot is elérheti, vagyis ennyivel több pénz marad a fiataloknál. Az adómentesség a diákmunkára és a gyakornoki állásokra is vonatkozik.
  • 2022 elején a gyermeket nevelő szülők visszakaphatják a 2021-ben befizetett személyi jövedelemadójuk (szja) összegét az átlagjövedelem szintjéig, szülőnként legfeljebb 809 ezer forintot. Minden, 2021-ben családi kedvezményre jogosult gyermekes szülőnek jár az adó-visszatérítés. Az alkalmazottak mellett az egyéni vállalkozók, a mezőgazdasági őstermelők, az ingatlan-bérbeadók, a katás és az ekhós adózók is megkapják. A NAV 2022. február 15-ig automatikusan kiutalja a visszatérítést annak a szülőnek, akinek a jövedelméből év közben a munkáltatója levonja az szja-előleget, illetve az ekhót. Azok, akiknek a jogosultságát, a számlaszámát vagy a címét a NAV nem ismeri, az év végéig nyilatkozatot tehettek. A VISSZADO-nyomtatványt 2021. december 31-ig lehetett beküldeni. A NAV nem utalja ki az adó-visszatérítést előlegként 2022. február 15-ig, ha a magánszemély az év végéig nem nyilatkozott, és ezért a NAV nem ismeri a kiutaláshoz szükséges adatokat. Ilyenkor a jogosult a 21SZJA adóbevallásában igényelheti az adó-visszatérítést 2022. május 20-ig.

2. SZÉP-kártya: 2022. szeptember 30-ig meghosszabbították a SZÉP-kártya alzsebek közötti átjárhatóság, azaz a Széchenyi Pihenő Kártya egyes alszámláira utalt béren kívüli juttatás bármelyik másik alszámlánál meghatározott szolgáltatás kiegyenlítésére is felhasználható, így például a vendéglátás alszámlán összegyűlt összegből akár fürdő-, uszodabérlet is vásárolható, vagy a szállásdíj is kiegyenlíthető. A legfontosabb változás, ahogy Orbán Viktor miniszterelnök bejelentette karácsony előtt, 2022 februárjától már élelmiszer is vásárolható SZÉP-kártyával.

3. Start-számla: 2022. január 1-től a fiatalok Start-számlájára történő befizetések után kétszeresére, 12.000 forintra nő az állami támogatás maximuma évente, továbbá 24.000 forintra – szintén kétszeresére – emelkedik a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult, Magyarországon nevelésbe vett gyermekeket megillető állami támogatás összege.

4. Távmunkavégzéshez kapcsolódó jogszabályok változása: Törvénybe iktatják a távmunkával kapcsolatos szja-szabályokat: Csökken a távmunka adminisztrációja, az átalánydíj bevezetésével a munkaadónak a mindenkori minimálbér 10 százalékát nem szükséges tételesen, számla alapján elszámolnia. A távmunkában dolgozók így jövő januártól akár havi 20 ezer forintot kaphatnak a feladataik ellátásával kapcsolatos költségekre (rezsi, internet, biztosítás, stb.).

Illusztráció Forrás: George Milton / Pexels

5. Általános forgalmi adó: 2022. június 30-áig meghosszabbodik a fordított forgalmi adózás alkalmazása az üvegházhatású gázok, valamint az acélipari termékek esetében, valamint érvényes marad a gabonafélékre és az olajos magvakra is, amellyel a kormány az agrárszektort kívánja segíteni.

6. Helyi iparűzési adó: Meghosszabbítják a kis- és középvállalkozások helyi iparűzésiadó-kedvezményét. Jövőre is automatikusan jár a helyi iparűzési adó alacsonyabb, maximum 1%-os adómértéke az érintetteknek: azon KKV-knak, amelyek árbevétele vagy mérlegfőösszege nem haladja meg a 4 milliárd forintot.

7. Társasági adó, kisvállalati adó (kiva), a kisadózó vállalkozások tételes adója (kata):

  • Az átalányadózás 2022-től jelentősen átalakul, és sok egyéni vállalkozó számára kedvezőbb adózási forma lesz akár a katával szemben is.
  • A kisvállalati adó kulcsát 11-ről 10 százalékra csökkentik.
  • Módosul a főállású kisadózót megillető ellátások alapja 102 ezer forintról 108 ezer forintra, a magasabb összegű tételes adó fizetése esetén pedig 170 ezer forintról 179 ezer forintra.
  • A koronavírus-járvánnyal érintett egyes szektorokban tevékenységet végzőkre vonatkozó szektorális bértámogatási szabályok 2022. december 31-ig alkalmazhatóak.
  • 2022-től nem lehet csoportos társasági adóalany a nonprofit gazdasági társaság, a szociális szövetkezet, a közérdekű nyugdíjas szövetkezet és az iskolaszövetkezet.

8. Új szabályok alapján adóznak a kriptovaluta-ügyletek: 2022. január 1-től külön adózó jövedelemnek számít a magánszemélyek kriptoeszközügyletekből származó jövedelme. Ez azt jelenti, hogy a jövedelem után 15 százalékos szja-t kell fizetni, a tárgyévi igazolt költségek elszámolhatók, és adókiegyenlítés is alkalmazható. Az adót évente az szja-bevallásban kell bevallani és megfizetni.

A cikk tartalma nem minősül adótanácsadásnak.