Ez a nap a BlackBerry okostelefonok utolsó napja

BlackBerry, billentyűzet, RIM, TCL, bukás
Ám az Apple mobiljai és az Android alapú készülékek túlnőttek a BlackBerry készülékeken.
Vágólapra másolva!
A kétezres évek elején a legmegbízhatóbb és legkeresettebb okostelefon volt a világon. 2022. január 4-től már csak porfogónak, jobb esetben papírnehezéknek lesznek jók a BlackBerry saját operációs rendszerén futó készülékei, számolt be róla a Világgazdaság.
Vágólapra másolva!

A BlackBerry operációs rendszereinek támogatását kedden végleg leállítják. A szoftvert fejlesztő vállalat emlékeztetett:

a szolgáltatások megszűnését követően az OS 7.1-es, vagy korábbi, illetve az OS 10-es rendszerekre épülő BlackBerry okostelefonok olyan alapfunkciói sem működnek majd megbízhatóan, mint a telefonálás, a segélyhívás indítása, az SMS-ezés, továbbá a wifin és a mobilneten keresztüli internetezés.

Ezzel egy időben a BlackBerry táblagépek operációs rendszerének, a PlayBooknak a támogatása is megszűnik. A készülékek szintén használhatatlanná válnak.

Az Apple mobiljai és az Android alapú készülékek túlnőttek a BlackBerry készülékeken Forrás: Origo

A BlackBerryk operációs rendszerét legutóbb 2013-ban építette alapjaiban újra a kanadai Research In Motion. A nevét BlackBerry Limitedre cserélő vállalat szoftvereinek ekkor világszerte 85 millió előfizetője volt, ezzel az okostelefon-piac legnagyobb szereplője volt. Hogy lépést tartson a gyorsan változó kereslettel, abban az évben a klasszikus, nyomógombos telefonjai mellé egy érintőképernyős készüléket (a Z10-et) is piacra dobott. De elkésett; rövid időn belül végleg elvesztette elsőségét az Egyesült Államokban, és a világ más részein is a több lépéssel előtte járó Apple, és az amerikai céget másoló kínai vállalatokkal szemben.

Ezt belátva a BlackBerry Limited eladta a márka használatának jogát. A BlackBerry Mobile 2016-ban a kínai tech-óriáshoz, TCL-hez került – mindössze 23 millió előfizetővel.

A TCL két, Android operációs rendszerekre optimalizált, érintőképernyős készülékekkel újított (KeyOne, illetve Key2), amelyek gyártásával végül 2020-ban hagyott fel. Használhatóságukat a mostani bejelentés ugyan nem befolyásolja, de 2022 augusztusában sajtóhírek szerint ezeknek is megszűnik támogatása. Ekkor lezárulhat a BlackBerry mobiltelefonok 2007-ben, az első iPhone megjelenésével kezdődött haláltusája.

Annál is valószínűbb lehet ez, mert a BlackBerry Mobile márkát a TCL-től megszerző amerikai OnwardMobility nem igyekszik, hogy a 2021. első felére ígért, 5G-s, Android-alapú okostelefonját bemutassa a nagyvilágnak. Épp egy éve, hogy semmit nem mondanak a fejlesztésről.

Az első modell, a a BlackBerry 957 anno elképesztő változásokat hozott a mobilos iparágba Forrás: Origo

A mobilok leállása nem jelenti a BlackBerry végét, sőt

A kanadai vállalat december végén közzétett, negyedéves pénzügyi eredménye sorozatban a harmadik, amely kedvezőbb lett az elemzői várakozásoknál. A november 30-án véget ért, harmadik negyedévet 74 millió dolláros (23,9 milliárd forint) nettó nyereséggel zárta a cég, míg egy évvel korábban még 130 millió dolláros (42,1 milliárd forint) veszteséget könyvelt el.

A BlackBerry manapság biztonsági szoftvereket épít és szolgáltatásokat nyújt a világ különböző kormányzatainak.

A 2013-ban bevezetett operációs rendszerét, a QNX-et pedig ma is használják autók fedélzeti számítógépeiben, többek között a Volkswagen, a BMW és a Ford Motor járműveiben. A vezérigazgató szerint a kilátásaik kedvezők: az autóipar ellátási problémái 2022-ben már enyhülhetnek, a felhő-alapú szolgáltatásaik iránti kereslet, amely a távmunka tömeges terjedésével látványosan megnőtt, várhatóan idén is kitart.